שתף קטע נבחר

אנשים יפים מאושרים יותר

חושבים שאנשים יפים מצליחים יותר בחיים? אתם צודקים. מחקר חדש בדק ומוכיח שאנשים בעלי מראה מושך נהנים מיתרונות כלכליים שגורמים להם להיות מאושרים יותר, בצד סימפטיה בריאיונות עבודה ואפילו יכולת לקבל הלוואה יותר בקלות מחבריהם הממוצעים. האם כדאי לרוץ לעשות ניתוח פלסטי? החוקרים אומרים שזה רק יהפוך אותנו למתוסכלים יותר

היופי משתלם, כך עולה ממחקר חדש. אנשים שנראים טוב יותר הם יותר מאושרים – וגם יותר עשירים.

 

עוד במלכות היופי:

 

אנג'לינה ג'ולי ובראד פיט. יש להם סיבה לחייך (צילום: AP) (צילום: AP)
אנג'לינה ג'ולי ובראד פיט. יש להם סיבה לחייך(צילום: AP)

 

רמת האושר הוצלבה עם דירוג המראה

יופי קונה גם כסף וגם אושר, כך עולה ממחקר שהתפרסם לאחרונה, שמדד אושר ויופי בקרב 25 אלף נבדקים ברחבי העולם.

 

כלכלנים מאוניברסיטת טקסס אוסטין ניתחו נתונים מחמישה סקרים גדולים שנעשו בשנים 1971-2009 בארה"ב, קנדה, גרמנה ובריטניה. הם מצאו שאנשים יפים הם באופן כללי מאושרים יותר מאלה בעלי המראה הרגיל או הכעור.

 

וכך התבצע המחקר: החוקרים דירגו את המראה של המשתתפים במחקר על פי הערכה במפגש פנים אל פנים או מתמונות שלהם. המשתתפים במחקר נשאלו על רמת האושר שלהם והתשובות שנתנו הוצלבו עם דירוג המראה. התוצאה: הנבדקים שהיו בצמרת היופי (15% העליונים) היו יותר מאושרים ביותר מ-10% מאלה שהיו ב-10% התחתונים של היופי.

 

ג'ניפר לופז, בראש רשימת הנשים היפות של מגזין פיפל (צילום:  Warwick Saint) (צילום:  Warwick Saint)
ג'ניפר לופז, בראש רשימת הנשים היפות של מגזין פיפל(צילום: Warwick Saint)

 

תוספת יופי: 4% לנשים, 3% לגברים

החוקרים מסבירים שהעלייה באושר אצל היפים היא תוצאה של, שימו לב, היתרון הכלכלי שנובע מיופי: "רוב ההשפעה של היופי על האושר עובדת דרך ההשפעה שלו על תוצאות כלכליות", אומר מחבר המחקר העיקרי, פרופ' דניאל המרמש, שחוקר את התוצאות של היופי כבר שנים רבות.

 

מחקרים רבים מחזקים את המסקנה שיופי מגביר את העושר. זה עובד בכמה דרכים: אנשים יפים יותר בדרך כלל מרוויחים יותר כסף. המרמש מעריך את "תוספת היופי" ב-230 אלף דולר לתקופת חיים. נשים יפות מרוויחות 4% יותר מהקולגות בעלות המראה הרגיל, התוספת של גברים יפים – 3%.

 

אנשים יפים גם מתחתנים עם בני או בנות זוג שנראים טוב ושגם הם מרוויחים יותר. כך הם נהנים יחד מההכנסה המשודרגת ואף מעבירים את יתרונות היופי לדור הבא של הצאצאים.

 

ליופי יש גם רווחים חברתיים חשובים כמו הזמנות למסיבות, נסיעות עסקיות והטבות במקום העבודה.

 

בראדלי קופר. הגבר הכי סקסי בעולם לפי מגזין פיפל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בראדלי קופר. הגבר הכי סקסי בעולם לפי מגזין פיפל(צילום: AFP)

 

יתרון במבט ראשון

"כדאי לחשוב על זה כדרך להשיג מה שאתם רוצים בחיים – ריאיונות עבודה, דייטים, רושם ראשוני טוב, אפילו היכולת לקבל הלוואה", אומר פרופ' המרמש. "מראה מושך נותן יתרון. אנשים שיש להם את זה מקבלים את היתרון במבט ראשון, ואנשים פחות יפים לא".

 


הכי יפה בעולם. איביאן קולמנרס, מיס עולם 2011 

 

נשים יפות נהנות יותר

למרות שהממצאים, שפורסמו בידי המכון הגרמני לחקר העבודה, נכונים לגברים ולנשים כאחד, החוקרים אומרים שיופי משפיע על האושר של נשים בצורה ישירה יותר מאצל גברים.

 

"אשה מקבלת תחושה טובה כבר כאשר היא צועדת ברחוב בתחושה שהיא נראית טוב", אומר פרופ' המרמש. "אצל גבר, הקשר הישיר בין יופי לאושר אינו כל כך גדול. האושר נובע יותר מהתוצאות של היופי הגברי, כמו בת זוג יפה, אישה שמרוויחה יותר טוב והכי חשוב: השתכרות גבוהה יותר".

 

 


כתבה על יופי בלי בר רפאלי? אין מצב

 

ניתוחים פלסטיים לא משתלמים

האם הממצאים צריכים לגרום לאנשים לשקול ניתוח פלסטי או טיפולי יופי אחרים כדי לשפר את המראה ולהשיג יתרון כלכלי?

אל תטרחו, אומר פרופ' המרמש ומצטט מחקר מ-2002 שביצע, ושבדק את ההשפעה של קניית בגדים טובים יותר ומוצרים משופרים לשיער ולטיפוח.

 

"זה לא עוזר הרבה. היופי נקבע במידה רבה על ידי צורת הפנים, הסימטריה שלהם ואיך הכל משתלב יחד". לדבריו יופי טבעי גובר על שיפורים מלאכותיים של המראה.

 

מחקר אחר, שבוצע בידי פרופ' סוהינג לי, כלכלית מאוניברסיטת מרילנד, בדק אם ניתוחים פלסטיים היו משתלמים כדרך להעלת השכר. התוצאה היתה "ניתוחים פלסטיים אינם ריווחים במובן הכספי". וריצ'רד ראיין מאונ' רוצ'סטר בניו יורק מוסיף: "אנשים עלולים לקרוא את המחקר ולהתחיל במירוץ להפוך את עצמם ליפים ומושכים יותר", אומר, "אבל עדיף שלא. מחקרים מראים שאנשים שרודפים אחרי שיפור המראה שלהם הם פחות מאושרים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זאק אפרון. מקום שני של פיפל
צילום: AFP
פרופ' המרמש. הרווחים הכלכליים של היופי
הכי יפה ביוניברס. לילה לופז
צילום: מתוך אתר מיס יוניברס
יתרונות היופי עוברים לדור הבא
צילום: אבי ולדמן
ניתוחים פלסטיים? לא בטוח
צילום: index open
לאשה בפייסבוק
מומלצים