שתף קטע נבחר

שימוע לבז"ן: פליטות חריגות של חומר מסרטן

מנכ"ל בתי הזיקוק זומן לשימוע במשרד להגנת הסביבה, בעקבות פליטה גבוהה של החומר המסרטן בנזן. בית הזיקוק: "צמצמנו דרמטית את הזיהום"

המשרד להגנת הסביבה נגד בית הזיקוק במפרץ חיפה: אחרי תקופה ארוכה בה עמד בתקנים, במשרד טוענים שבית הזיקוק פולט לאוויר כמויות חריגות של חומר מסרטן בשם בנזן. מנכ"ל החברה, פנחס בוכריס, זומן לשימוע בעקבות החריגות וטענות נוספות שמועלות נגד התנהלות בית הזיקוק.

 

בית הזיקוק בחיפה, שמהווה חטיבה אחת עם מפעליו השכנים כרמל אולפינים וגדיב, נמצא כבר שנים תחת ביקורת מצד תושבי מפרץ חיפה, שרואים בו אחד האחראים העיקריים לזיהום ממנו סובל האזור.

 

בשנים האחרונות עשו בבית הזיקוק מאמצים לשפר את המצב, ובמקביל עבר בית הזיקוק לגז טבעי, וכל עוד יש גז לפעילות של כל המתקנים, הדבר אמור להקטין משמעותית את היקפי פליטות המזהמים לאוויר. 

 

אולם במשרד להגנת הסביבה לא מרוצים מהביצוע של תהליכי השינוי בבית הזיקוק. מנהל מחוז חיפה במשרד, שלמה כץ, שלח בימים האחרונים למנכ"ל החברה בוכריס זימון לשימוע, המכיל שורה של טענות על הנעשה בבית הזיקוק ובמפעלים המסונפים.

 

יעמדו בלוחות הזמנים?

כפי שנחשף ב"ידיעות אחרונות‭,"‬ המשרד להגנת הסביבה לא ביצע במשך תקופה ארוכה בדיקות פתע למפעלים בכל הארץ בגלל מחסור בתקציב, והדבר נכון גם לגבי בית הזיקוק. אבל, בהסתמך על מדידות תקופתיות שאותן מחויב בית הזיקוק לבצע בעצמו, גילו במשרד כי מתקני החברה פולטים לסביבה כמויות גדולות של בנזן.

 

בנזן, חומר מסרטן, הוא אחד התוספים שמוכנסים לדלקים בהם אנו משתמשים והוא בעל ריח חזק ואופייני. מהנתונים עולה לכאורה חריגה של עשרות אחוזים מהתקנים שנקבעו לבית הזיקוק.

 

במשרד להגנת הסביבה טוענים כי בית הזיקוק היה אמור להקים כבר לפני שנה מתקן לטיפול בבוצות. מדובר בשאריות של דלקים שמצטברות במכלים ומערכות שונות שנאגרו בבית הזיקוק לאורך שנים. מהבוצות הללו עולים, לפי החשד, אדי דלק וחומרים אחרים שיש בו, ובמשרד מעריכים שייתכן שהם אחת הסיבות לחריגות של בנזן באוויר מחוץ לבית הזיקוק.

 

יעמדו בלוחות הזמנים?

בשבוע שעבר אירעה תאונת עבודה בבית הזיקוק, כאשר עובד שטיפל באחד המכלים נכנס לתוכו כדי להרים כלי שנפל והתקשה לנשום ולחלץ את עצמו מהמכל. חברו, שמיהר לעזור לו, נזקק אף הוא לסיוע בידי צוות מיומן של החברה שנעזר לפי הנהלים במסיכות חמצן. העובדים פונו לטיפול ומצבם כעת טוב.

 

במקביל, במשרד מצביעים על כך שמתקן שמוקם על ידי חברה חיצונית לטיפול בשפכים התעשייתיים של בית הזיקוק ושכניו, ומוזרמים לקישון, מתקשה לספק את הטיפול הנדרש. ההערכה היא שהמתקן לא יצליח לעמוד בלוחות הזמנים להפחתת המזהמים שדורש המשרד.

 

מבית הזיקוק בחיפה נמסר בתגובה, כי "אין אח ורע למהלכים הסביבתיים שבוצעו בבז"ן, ולתוצאות הדרמטיות שכבר ניכרות באיכות האוויר בחיפה והאזור בתקופה האחרונה. הניסיון לקחת אירועים נקודתיים ובודדים אשר אינם מייצגים את השינוי הדרמטי שחל באיכות הסביבה באזור חיפה ולהופכם למציאות באזור חוטא למציאות.

 

"מבחינה ראשונית של הטענות המועלות בצו השימוע שהועבר למנכ"ל בזן שבוע שעבר, עולה כי קיימים אי דיוקים בנתונים שמציג המשרד להגנת הסביבה. החברה משקיעה את כל המשאבים הנדרשים כדי להשלים את העבודה על מתקן הבוצה. העובד ועובד נוסף, שחש לסייע לו, חשו ברע ופונו לבדיקות בבית החולים. מצבם טוב‭."‬

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "בניטורים סביבתיים שבוצעו במהלך ‭,2011‬ נמצאו בחלק מהניטורים ערכים גבוהים של בנזן על גדר המתחם הפטרוכימי. נשלחה התראה והזמנה לשימוע למנכ"ל תשלובת בתי זיקוק (בז"ן, כאו"ל, גדיב) על גרימת זיהום אוויר חזק ובלתי סביר לפי חוק אוויר נקי, הכוללת בין היתר התייחסות לריכוזי הבנזן הגבוהים." ‬

 

הכתבה פורסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בתי הזיקוק
מנכ"ל בז"ן פנחס בוכריס
צילום: גיא אסיאג
מומלצים