שתף קטע נבחר

ראשי הישיבות: מכתב החיילים מבטא חשש אמיתי

בעקבות פרסום "עצומת ההסדרניקים" פרסמו ראשי הישיבות הודעה: "המכתב מבטא חשש אמיתי שקיים בקרב ישיבות ההסדר באשר להחלטות בסוגיית שירת נשים בצה"ל. מקווים שהפקודה הרשמית תהיה שונה מהפרסומים עליה"

ראשי ישיבות ההסדר מצטרפים למחאת תלמידיהם נגד צה"ל: בעקבות הפרסום ב-ynet על "עצומת ההסדרניקים" לרמטכ"ל בני גנץ, שבה הוא מתבקש לחזור בו מההחלטה לחייב בפקודה להישאר בטקס צבאי רשמי גם אם יש בו שירת נשים, אמרו באיגוד ישיבת ההסדר: "המכתב מבטא חשש אמיתי שקיים בקרב ישיבות ההסדר באשר להחלטות בסוגיית שירת נשים בצה"ל". 

 

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

בהודעה רשמית שפורסמה הערב (יום ב') מטעם האיגוד נמסר כי המכתב עצמו הוא יוזמה מקומית ואינו משקף את עמדת הישיבות, אך הוא אכן מבטא את הלך הרוח של רבנים, תלמידים וחיילים בהן.

 

ראשי הישיבות אמרו כי מייחלים לשינוי החלטת הרמטכ"ל, כפי שפורסמה בשבוע שעבר. "האיגוד מקווה כי בקרוב תצא הפקודה הצה"לית הרשמית בנושא, שתהיה שונה מהדברים שפורסמו עד כה בתקשורת", נכתב.

 

מי שמתנגד למכתב ההסדרניקים הוא יו"ר הבית היהודי, שר המדע הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, שבעקבות המהלך זימן את יוזמיו לפגישה בלשכתו בעוד יומיים. "בכוונתי לשוחח עם התלמידים והחיילים על הצורך בהנמכת הלהבות ועל חשיבות קבלת פסיקתו של הרב הצבאי הראשי בכל סוגיה דתית במסגרת צה"ל", אמר.

 

מדובר צה"ל נמסר כי הרמטכ"ל לא קיבל את מכתב תלמידי ישיבות ההסדר.

 

"כפייה חילונית"

במכתב ההסדרניקים לגנץ - שהופץ תחילה בין תלמידי הישיבות, באינטרנט ובפייסבוק - נטען כי "חיוב נוכחות החיילים הדתיים בעת שירת נשים מנוגדת להלכה היהודית, ויש בה כפייה חילונית המנוגדת לערכי החירות, השוויון והצדק בכלל, ורוח צה"ל בפרט". העתק ממנו נשלח גם לרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ.

 

יוזמי המהלך, תלמידים בישיבת ההסדר "שעלבים", טוענים כי ההחלטה שקיבל בשבוע שעבר פורום מטכ"ל, פוגעת ברגשות החייל הדתי ומונעת ממנו לשמור כראוי על אורחות חייו. הם מציינים כי הקפדת הצבא לאפשר להם מסגרת של קיום מצוות, היא שאפשרה במשך עשרות שנים את

גיוסם של אלפי תלמידי הישיבות לצה"ל.

 

תלמידי ההסדר מדגישים כי הניסיון לקשור בין יציאת חיילים דתיים בעת שירת נשים, לבין מקרים של הדרת נשים מהמרחב הציבורי - הוא "מעשה נואל" שתכליתו להציג את החיילים הדתיים כקיצוניים. הם הבהירו כי אינם מתנגדים לעצם שירת הנשים בטקסים הצבאיים, ואינם רוצים לכפות את דעת ההלכה על הכלל, אלא רק מבקשים לאפשר לחיילים לצאת מהם בצורה מכובדת וצנועה, לזמן השירה בלבד.

 

צוריאל גביזון, תלמיד ישיבת שעלבים ומיוזמי המכתב, סיפר ל-ynet כי כמה מרבני ההסדר עודדו אותו לעשות זאת, לאחר שהתאכזבו מחבריהם הרבנים ומאיגוד הישיבות, שאינם נאבקים בהחלטת הרמטכ"ל. לדבריו, רבים כבר חתמו על העצומה, והוא סבור כי רוב תלמידי וחיילי ההסדר – כולל בישיבות הנחשבות למתונות – יצטרפו אליהם בגלל הניסוח הענייני והלא-מתלהם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
דת וצבא במסלול התנגשות?
צילום: ניב קלדרון
מומלצים