שתף קטע נבחר

הרבצ"ר: צה"ל לא יהיה בית שמש

באיגרת למפקדים מבהיר הרבצ"ר, כי ימנע כל ניסיון להחדיר לצה"ל רעיונות דתיים קיצוניים המפלים נשים, וכתב: "הפרדת מדרכות על רקע מגדרי וכפייה דתית, הן בניגוד לרוח היהדות". הרמטכ"ל הורה לרבצ"ר לערוך כנס חירום עם רבני היחידות

הדרת נשים? לא בצה"ל: שלושה חודשים לאחר התקרית שבה הודחו צוערי קורס קצינים שעזבו טקס צבאי בגלל הופעת זמרת - האירוע שהחל את הדיון הציבורי בכרסום מעמד האישה בחברה הישראלית בשם הדת - מצהיר הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, כי ימנע כל ניסיון להחדיר לצה"ל רעיונות דתיים קיצוניים הגורמים לאפליית נשים. הרמטכ"ל, בני גנץ, הורה לרבצ"ר לערוך כנס חירום עם רבני היחידות כבר ביום ראשון.

 

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

באיגרת שכתב אתמול (יום ה') למפקדים, בעקבות אירועי הימים האחרונים, התחייב הרבצ"ר כי "מחדלי בית שמש לא יהיו בצה"ל". לדבריו, "רוח ההלכה היהודית אינה מאפשרת בשום אופן אפליה או פגיעה בנשים, על כל רקע ועל שום ביסוס, וכל פרשנות אחרת המעודדת תופעה זו היא שגויה ומוטעית.

 

"בעת האחרונה אנו עדים לתופעה חמורה שבה נשים מופלות לרעה מחוץ לצבא ואף, לצערי הרב, אנו שומעים על מספר מקרים של אפליית נשים בתוך צה"ל", כתב פרץ. "אני מתקשה לעמוד מנגד נוכח מקרים חמורים מעין אלה. מקרים אלו אינם מוסריים, אינם תואמים את דרך צה"ל ואת ערכיו, ועומדים בניגוד מוחלט לרוח היהדות".

 

"בצה"ל, פקודות הצבא - הן, ורק הן - מכתיבות את אופיו של הצבא ואת האווירה השוררת בו, וקובעות מה יש לעשות במקרים השונים... אני, כרב הראשי לצה"ל, פועל למען ההליכה המשותפת של מערכת הפקודות הצבאית עם מערכת הערכים ההלכתיים, ולהליכה משותפת של כל חיילי צה"ל, מכל רקע ומכל סוג שהוא, על מנת למנוע מקרים, ולו בודדים, של אפליית נשים בשם הדת בתוך הצבא".

 

"תירוץ לאפליית נשים לרעה"

במסר לחיילים הדתיים הנוהגים בעצמם חומרות יתירות בנושאי צניעות, ומצפים להתחשבות מצד מפקדי הצבא והחיילים, כתב: "ההליכה המשותפת בצה"ל, משמעותה כי הפרט אינו מעצב את המרחב הצבאי, אלא מכבד אותו יודע כי הצבא עושה הכל על מנת לכבד את הפרט".

 

"באו רעבים לעימות עם המשטרה". ההתפרעויות בבית שמש ()
"באו רעבים לעימות עם המשטרה". ההתפרעויות בבית שמש

 

הרבצ"ר התייחס גם לאירועים בבית שמש: "ילדה קטנה השרויה בפחדים בעטיו של קוד לבוש שונה במעט, הפרדת מדרכות על רקע מגדרי וכפייה דתית, עומדים בניגוד מוחלט לרוח היהדות הדוגלת בהליכה משותפת, ברעות ובאחווה. אין כל מקום לפרשנויות קיצוניות ושגויות של ההלכה, המשמשות תירוץ לאפליית נשים לרעה. הרוח היהודית, מסורת אבותינו, דורשת לכבד את האישה".

 

הוא חתם את האיגרת בנימה מפויסת: "בדורו של אחאב היו מנצחים במלחמות בגלל האחדות ששררה בעם, שלא היו מדברים רעות איש על חברו. אני מקווה שגם היום, בדורנו, רוח האחדות תגבר ומתוכה נוכל לנצח".

 

העצרת בוטלה - ההתפרעות החלה

בניגוד לדברי הפיוס, מציגים הקיצונים בבית שמש חזית חמה: מאות התפרעו אמש (ה') בעיר, שרפו פחים, חסמו כביש ויידו אבנים על שוטרים, במהלך הפגנה שבועית שגרתית. שוטרים הוצבו בעיר, ובקרב החרדים נפוצה שמועה כי יש כוונה להסיר "שלטי צניעות".

 

נעמה מרגוליס שבה לבית הספר עם אמה, הדסה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
נעמה מרגוליס שבה לבית הספר עם אמה, הדסה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

ההתפרעות נרשמה בסמוך לבית הספר "אורות", שהיה בשבוע האחרון בכותרות אחרי שהתפרסם כי אחת התלמידות בו, נעמה מרגוליס בת ה-8, ספגה השפלות ויריקות מחרדים בדרכה לבית הספר, בטענה שלבושה "אינו צנועה". בבית הספר הזה גם התקיימה שלשום הפגנת האלפים נגד הדרת נשים וביזוין. במהלך ההפגנה הערב נעצרו שלושה חשודים בהתפרעות.

 

בבית שמש הייתה אמורה להיערך אמש הפגנה של חרדים נגד הסרת שלטים המורים לנשים להתלבש באופן צנוע, וללכת במדרכות נפרדות מאלו של הגברים - אולם היא בוטלה כדי לא לקשור בין המאבק בשלטים לבין המאבק בבית הספר לבנות. איש העדה החרדית שמואל פפנהיים סיפר: "הרבה אנשים התרכזו ליד בית הספר 'אורות'. הם באו להפגין והיו רעבים לעימות עם המשטרה מפני שביטלו את העצרת שתוכננה להערב".

 

פפנהיים סיפר שכאשר השוטרים הגיעו למקום, החלו להישמע צעקות "נאצים" ואבנים נזרקו. המשטרה עצרה

אשה עם אבן, ואז נהרו למקום עוד חרדים רבים. אחד התושבים החרדים אמר: "אני מתנגד לאלימות, אבל מתנגד גם לשנאת החרדים שהבאתם לכאן. אנשים יוצאים החוצה כי הם כועסים. אנחנו חיים כאן את החיים שלנו על פי ההלכה מאז ומתמיד, ומסרבים לקבל את ההתערבות שלכם". אל עבר צוות של ערוץ 10 יודו אבנים, ושמשות הרכב שבו נסעו נופצו.

 

בבוקר עוד נראה היה שהרוחות בבית שמש נרגעו מעט, כשנעמה מרגוליס חזרה לבית הספר "אורות" מחופשת החנוכה מבלי שיירשמו אירועים חריגים. אמה הדסה אמרה כי "התחושה היא שאנחנו בדרך לניצחון בשביל כל מדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרבצ"ר רפי פרץ
צילום: דובר צה"ל
התפרעויות בבית שמש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים