שתף קטע נבחר

מכתב ההסדרניקים לגנץ: לא לכפייה החילונית

בישיבות ההסדר מופץ מכתב הדורש מהרמטכ"ל לחזור בו מההחלטה לאסור יציאה מטקסים צבאיים שיש בהם שירת נשים: "חיוב נוכחות החיילים הדתיים בעת שירת נשים מנוגדת להלכה, ויש בה כפייה חילונית". צה"ל: "לא קיבלנו את המכתב"

פרסום ראשון: תלמידים וחיילים מישיבות ההסדר קוראים היום (ב') לרמטכ"ל בני גנץ, לחזור בו מההחלטה לאסור בפקודה יציאה מטקסים צבאיים שיש בהם שירת נשים, ומזהירים מפני "תקדים מסוכן ומיותר" שעלול לפגוע קשות ביחסים שבין צה"ל לציבור הדתי.

 

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

במכתב המיועד לרב-אלוף גנץ, שהופץ תחילה בין תלמידי הישיבות, באינטרנט ובפייסבוק, נטען כי "חיוב נוכחות החיילים הדתיים בעת שירת נשים מנוגד להלכה היהודית, ויש בה כפייה חילונית המנוגדת לערכי החירות, השוויון והצדק בכלל, ורוח צה"ל בפרט". העתק ממנו נשלח גם לרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ.

 

"לעצור את כדור השלג"

יוזמי המהלך, תלמידים בישיבת ההסדר "שעלבים", טוענים כי ההחלטה שקיבל בשבוע שעבר פורום מטכ"ל, פוגעת ברגשות החייל הדתי ומונעת ממנו לשמור כראוי על אורחות חייו. הם מציינים כי הקפדת הצבא לאפשר להם מסגרת של קיום מצוות, היא שאפשרה במשך עשרות שנים את גיוסם של אלפי תלמידי הישיבות לצה"ל.

 

תלמידי ההסדר מדגישים כי הניסיון לקשור בין יציאת חיילים דתיים בעת שירת נשים, לבין מקרים של הדרת נשים מהמרחב הציבורי - הוא "מעשה נואל" שתכליתו להציג את החיילים הדתיים כקיצוניים. הם הבהירו כי אינם מתנגדים לעצם שירת הנשים בטקסים הצבאיים, ואינם רוצים לכפות את דעת ההלכה על הכלל, אלא רק מבקשים לאפשר לחיילים לצאת מהם בצורה מכובדת וצנועה, לזמן השירה בלבד.

 

"אנו באים בקריאה נרגשת לראשי הצבא ולמקבלי ההחלטות: אנא, עצרו את כדור השלג, ואל תפרו את הסטטוס-קוו המתקיים בהצלחה רבה זה עשרות שנים", חתמו את מכתבם. "פקודות אנטי-דתיות יוצרות מציאות בלתי אפשרית עבור החייל הדתי, שאחריתה מי ישורנו".

 

יחפשו פתרונות יצירתיים לבעיה ההלכתית

צוריאל גביזון, תלמיד ישיבת שעלבים ומיוזמי המכתב, סיפר ל-ynet כי כמה מרבני ההסדר עודדו אותו לעשות זאת, לאחר שהתאכזבו מחבריהם הרבנים ומאיגוד הישיבות, שאינם נאבקים בהחלטת הרמטכ"ל. לדבריו, רבים כבר חתמו על העצומה, והוא סבור כי רוב תלמידי וחיילי ההסדר – כולל בישיבות הנחשבות למתונות – יצטרפו אליהם בגלל הניסוח הענייני והלא-מתלהם.

 

גביזון הוסיף כי החלטת צה"ל לעגן את העניין בפקודה, עלולה דווקא לעודד חיילים לנטוש בהפגנתיות אירועים שבהם נשים שרות, בגלל התחושה כי הצבא מחפש עימות בין החוק לתורה. אך אם יותר להם לצאת – רבים יישארו במקומותיהם, וימצאו פתרונות יצירתיים אחרים לבעיה ההלכתית.

 

מדובר צה"ל נמסר כי הרמטכ"ל לא קיבל את המכתב.

 

לפני שבוע ימים קבעה ועדה רשמית של צה"ל, כי לחיילים לא יתאפשר לצאת מאירוע רשמי שבו נשים שרות,

אבל המפקדים יוכלו לשחרר דתיים מאירועי הווי. בתגובה, התפטר רב חיל האוויר, סגן-אלוף רם משה ראב"ד, מתפקידו בפרויקט שח"ר - ושיגר מכתב זועם לראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי. מאוחר יותר, טענו מקורביו כי הרב רק הביע צער על העיתוי שבו נאמרו הדברים שחוללו סערה בצה"ל.

 

ההחלטה אף גררה תגובות נזעמות מצד רבנים בכירים בציונות הדתית. הרב אליעזר מלמד, ראש ישיבת הר ברכה ומהרבנים הבולטים בציונות הדתית, קורא לחיילים לעזוב אירועים צבאיים מכל סוג שהם - רשמיים או לא - אם יש בהם שירת נשים, ואף תקף בחריפות את הרבנות הצבאית ואת העומד בראשה, תא"ל הרב רפי פרץ, בכניעה לתכתיבי הרמטכ"ל בנושא זה ובהכפפת מצוות התורה לחוק המדינה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצבא מחפש עימות? להקה צבאית
צילום:משה מילנר, לע"מ
מומלצים