שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: תחליפי ניקוטין לא מסייעים בגמילה מעישון

  חוקרים מאוניברסיטת הארוורד בארצות הברית מצאו כי מעשנים שניסו להיגמל בעזרת תחליפי ניקוטין - מסטיק, מדבקה או תרסיס לאף, חזרו לעשן בשיעור דומה לאלו שניסו להיגמל ללא שום עזרים

  מנסים להפסיק לעשן באמצעות תחליפי ניקוטין? כדאי לחשוב אולי על דרך אחרת: מחקר חדש מגלה שמסטיקים, מדבקות ותרסיסי ניקוטין אינם מסייעים לגמילה מעישון בטווח הארוך. המחקר פורסם בגליון האחרון של כתב העת Tobacco Control.

   

  החוקרים מביה"ס לרפואה הארוורד שבאוניברסיטת מסצ'וסטס ערכה מחקר בקרב 787 מעשנים בין השנים 2001 עד 2002 אשר ניסו להיגמל מעישון. שנה מאוחר יותר נבדקו שוב המשתתפים, ושליש מהם דיווחו שחזרו לעשן. שנה אחר-כך, שליש נוסף מהמשתתפים דיווחו שחזרו לעשן.

   

  הממצאים הראו כי מעשנים שהשתמשו בתחליפי ניקוטין בצורת מדבקות, מסטיקים, משאפים או תרסיסים לאף, חזרו לעשן בשיעור דומה לאלה שניסו להיגמל ללא כל עזרים. ממצאי המחקר מחזקים מחקרים קודמים שמצאו אף הם כי שיעור ההצלחה בעזרת תחליפי ניקוטין הוא נמוך וכי רוב המשתמשים חוזרים לעשן.

   

  בישראל מתים מדי שנה עשרת אלפים אנשים ממחלות הקשורות לעישון, כ-90% מהם מעישון אקטיבי ו-10% מחשיפה לעישון כפוי - שיעור תמותה הגדול יותר מתאונות דרכים (360 מקרי מוות בשנה) או מהתאבדויות (כ-500 מקרים בשנה).

   

  עלות המחלות הקשורות לעישון למערכת הבריאות מוערכת בכ-1.75 מיליארד שקל, לא כולל אובדן ימי עבודה, נכות, אובדן כושר עבודה ותמותה מוקדמת. ממחקרים עולה כי עישון מתמשך מוריד את תוחלת החיים ב-10 עד 15 שנה בממוצע, והוא גורם לסרטן, מחלות לב, מחלות ריאה ומחלות כלי דם.

   

  לפני מספר חודשים הציג משרד הבריאות את התוכנית לצמצום מימדי העישון בישראל. בין היתר הוחלט כי יוטלו הגבלות נוספות על עישון בשטחים ציבוריים, לרבות מקומות כמו גני אירועים ותחנות אוטובוס ורכבת. כמו כן יוטלו החמרות נוספות על עישון במקומות בילוי והחוק ישונה כך שלא יהיה צורך "לתפוס על חם" את המעשנים. די יהיה בכך שאיכות האוויר במקום חורגת מהתקן, כדי להטיל קנסות.

   

  בנוסף תוטלנה הגבלות נוספות על פרסום ושיווק סיגריות, כך למשל תאסר הצבת מכונות אוטומטיות למכירת סיגריות, יוחמרו האזהרות שעל אריזות הסיגריות ויאסר על סימון מוצרי טבק (למשל טבק לנרגילה בטעמי פירות) בתמונה של פרי. עוד הוחלט כי שר החינוך, בהתייעצות עם ארגוני המורים, יקבע תוכנית ניסויית ל"בתי ספר נקיים מעישון" והמשרד להגנת הסביבה ייגבש תוכנית ל"צמצום נזקים מבדלי סיגריות".

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תחליפי ניקוטין? עדיף להיגמל בדרך אחרת
  צילום: Shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים