שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  והילד הזה הוא שלי
  אני מכירה באופן אישי אמהות לילדים בגיל הגן, שבחרו להקדיש לילד זמן בבית במקום בגן. אז למה לאלץ אותן לחינוך חובה?

  לכאורה הייתי אמורה להיות מהראשונים לקדם בברכה את החוק החדש-ישן הזה, חוק חינוך חינם לילדים מגיל 3. רק השבוע סימן לי בעלי במרקר עם שני קווים אדומים את סעיף ההוצאות על החינוך. בהחלט הגענו לסכום נכבד. רק לכאורה, משום שבין הדיווחים על החוק הסתתרה מילה אחת, נחבאת בין השורות, כמו סוס טרויאני קטן, רק שלא ירגישו בה. מדובר בחוק לימוד חובה. תקראו טוב. חוק זה יחייב את ההורים לשלוח את ילדיהם למערכות החינוך מגיל 3. ביד אחת מסבסדים את מסגרות הלימוד וביד השנייה כופים אותן עלינו. האם מישהו שם במערכת החינוך החליט לקנות את ההורים בכסף?

   

  יישום החוק הועלה בעקבות מסקנות ועדת טרכטנברג. בדו"ח הוועדה דנו אם להחיל את חוק חינוך חובה מגיל שלושה חודשים, זאת אומרת הגיל הרך, או רק מגיל 3. כך נכתב שם: "אל לה לממשלה לקחת אחריות מלאה על הגיל הרך, בטח לא בשלב מקדמי זה. ראשית, כיוון שיש לתת למשפחות זכות בחירה על הנעשה בילדיהם בשלבים כה מוקדמים". הבנתם? עד הגיע ילדכם לגיל 3 יש לכם זכות בחירה על הנעשה בו, ורק עד אז. גם האחריות על ילדכם היא שלכם רק עד הגיעו לגיל 3. מיד לאחר מכן היא עוברת להיות באחריות הממשלה. 

   

  עוד בערוץ הדעות :

  שחור על גבי לבן / אמנון לוי

  רוח אנסטסיה בבג"ץ / אחמד טיבי

   

  הדו"ח מספר גם על עזרה וסיוע להורים לצאת לשוק העבודה ועוד כל מיני מילים מפוצצות שמסבירות למה זה טוב לנו. אין בעיה, אם זה טוב - תציעו לנו, יהיה מי שייקח. אל תחייבו אותנו, אל תשלחו אליי הביתה קצין ביקור סדיר בגלל שיצאתי לחופשה והחלטתי לצרף אליי את בני הפעוט בן השלוש. שתהא זו חובת המדינה לאפשר לי שירות גנים זול ואיכותי, אך שלא אהיה חייבת לצרוך אותו.

   

  חוששתני שאנשים פספסו את ההבחנה בין לימוד לבין חינוך. לימוד כולל בתוכו ידע ודעת ועל כן איננו מסגרת חינוכית, הבאה להקנות לאדם ערכים, מידות והנהגות. האחראים בראש ובראשונה על חינוך ילדיי אינם שר האוצר, מנכ"לו החביב ואף לא המפקחים המכובדים. אני ובעלי נושאים ראשונה בתפקיד. אינני רוצה שמישהו ינסה לנגוס בסמכות ההורית שלי. כבר השנה הייתי עדה למאבק בגני העירייה שהאריכו את פעילותם מהשעה 13:20 עד השעה 14:00 במסגרת "אופק חדש". הורים שהגיעו מוקדם יותר כדי לקחת את ילדיהם נענו בסירוב. הם היו צריכים להיאבק כדי לאפשר לילדיהם לאכול בבית את ארוחת הצהריים. הדברים הגיעו לכדי עתירה לבג"ץ. האם גם אתם רוצים לראות את עצמכם בזמן הקרוב הולכים לבג"ץ כדי שיתאפשר לכם להוציא את הילד שלכם מוקדם מהגן?

   

  אל תשללו את הבחירה

  אני מכירה באופן אישי אמהות לילדים בגיל הגן, שבחרו ללכת בדרך שונה וקשה יותר. במקום לשלוח את ילדם הפעוט לגן, הן מקדישות לו בבית זמן רב, עוטפות אותו בחום ומקנות לו ידע בדרכן שלהן. את המפגשים החברתיים לילד הן יוזמות עם אמהות נוספות כמותן. הן יודעות, כמו שכולנו יודעים, שבאלו השנים נבנה משהו עצום ונפלא באישיותו של הילד, והן רוצות להיות שותפות מלאות לכך. האומנם בזמן הקרוב ייכחדו מסגרות אלו? יוצאו אל מחוץ לחוק?

   

  גילוי נאות: אני אם ועובדת במשרה מלאה. גם אני נעזרת במערך הגנים, במעונות, בצהרונים ובבית ספר. הללו, למעט האחרון, מסייעים לנו מתוך בחירה שעשינו אנחנו, בעלי ואני, במסגרת התא המשפחתי שלנו. כיום אני יוצאת לעבודה, אך המטרה הראשית שניצבת לנגד עיניי היא טובת הילדים. אני עם יד על הדופק ויודעת שאם אבחר לשנות את בחירתי, אני עדיין יכולה. אינני רוצה להיות נביאת זעם. גם אני שמחתי לרגע על הוזלת העלויות החודשיות מסעיף החינוך של המשפחה, אך מרגע שהדבר יהיה חובה וישלול את יכולת הבחירה שלי כהורה לילדיי ואת האחריות לחינוכם, הוא יהיה פסול בעיניי.

   

  ומה השלב הבא? חוק דיור חינם (חובה) לילדינו, שישלח אותם היישר לבתי הילד, נוסח הקיבוצים של שנות החמישים?

   

  רעות יעקבסן, אמא במשרה מלאה, ומפתחת בחברת תוכנה.

   

  גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "והילד הזה הוא שלי"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: באדיבות משפחת יעקבסן
  עניין של בחירה. רעות יעקבסן
  צילום: באדיבות משפחת יעקבסן
  מומלצים