שתף קטע נבחר

דלק קידוחים לא תוכל לשעבד חלקה ב"לווייתן"

הממונה על הנפט במשרד האנרגיה והמים דחה את בקשת דלק קידוחים ואבנר לשם קבלת הלוואה לפיתוח מאגרי הגז "נועה צפון" ו"תמר". מדובר בהלוואה של כחצי מיליארד דולר שדלק אנרגיה לקחה באחרונה מברקליס ו-HSBC עבור פיתוח המאגרים

משרד האנרגיה והמים תקע את הפיתוח של מאגרי "נועה" ו"תמר": הממונה על הנפט דחה את בקשת דלק קידוחים ואבנר, שתיהן פועלות תחת דלק אנרגיה, לשעבד את חלקן במאגר "לוויתן" עבור קבלת הלוואה לפיתוח מאגרי הגז "נועה צפון" ו"תמר".

 

 

ההודעה התקבלה בתדהמה היום בערב (ג') במשרדי דלק אנרגיה, שם לא יודעים כיצד להתמודד עם הבשורה. מדובר בהלוואה של כחצי מיליארד דולר שדלק אנרגיה לקחה באחרונה מברקליס ו-HSBC עבור פיתוח מאגרי הגז. בעבור קבלת ההלוואה ביקשה החברה לשעבד את רישיונות "רחל" ו"עמית", בשניהן שוכן מאגר "לוויתן" שם, לפי האומדנים, יש כ-453 מיליארד מ"ק גז טבעי.

 

קידוח תמר (צילום: "אלבטרוס") (צילום:
קידוח תמר(צילום: "אלבטרוס")

 

עם זאת, עיון בבקשת הממונה, שהגיע לידי "כלכליסט" עולה כי משרד האנרגיה והמים קבע ש"בהתאם לסעיף 15 לטיוטת תקנות העברת זכויות ניתן להרשות שעבוד של רישיון בטרם הפקה מסחרית, אם השעבוד נועד לשמש בטוחה לקבלת הלוואה למימון הפעולות שעל בעל הרישיון או בעל החזקה לבצע לפי החוק, תנאי הרישיון או החזקה ותוכנית העבודה. במקרה דנן, מדובר ברישיונות הנמצאים בשלב חיפוש טרם הוכחה תגלית".

 

הממונה על הנפט ציין שלחברי המועצה הוצגה עמדת הממונה לפיה שיעבוד זכויות "עמית" ו"רחל" לטובת זכויות אחרות עלול לפגוע בזכויות המשועבדות ואף לפגוע בתחרות, מה גם ש"הוצגה דעה לפיה אי אישור השעבוד יפגע בפיתוח חזקות תמר, נעה ואשקלון ויסב הפסדים כספיים ולכן יש לאשר את השעבוד לתחומים אלו בלבד".

 

למרות הבקשות של דלק אנרגיה "המועצה ממליצה ברוב קולות שלא לאשר את הבקשה כפי שהוגשה, כאשר רק דעתו של חבר אחד - ד"ר מיכאל בייט - לא התקבלה בשל רצונות לפנות לחברות להגיש בקשה מתוקנת".

 

גורם בכיר בדלק אנרגיה כינה את ההחלטה "ליקוי מאורות". לדבריו, "דווקא היום כשצריך את מאגר הגז מתמר לאור הבצורת במשק וחסרונו של הגז המצרי , ואחרי שהשר לנדאו מתפאר במאגר לוויתן בכל במה אפשרית, הממונה על הנפט קובע שלא מדובר בתגלית. ההחלטה עלולה לעכב את קבלת המימון מזני הבנקים הזרים ולהקפיא את פיתוח מאגרי הגז האחרים שהמשק נזקק להם". הגורם הזכיר שלאחרונה מנסה המדינה למנוע העלאת תעריף החשמל ב-30% שמקורו בחסרון הגז המצרי ורכישת סולר יקר במקום גז זול על ידי חברת החשמל. חסרונו של הגז מתמר עלול לגרום לעליית תעריף חדה גם ב-2013.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק קידוחים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים