שתף קטע נבחר

שלמה מעוז: "מי הפגין ברוטשילד? האשכנזים"

הכלכלן שלמה מעוז מכנה את בנק לאומי "בנק של לבנים" ואת בג"ץ "מוסד אשכנזים". לדבריו, "המחאה הונהגה על ידי בני האליטה האשכנזית שמתוסכלים מכך שהם צריכים להתחרות כשווים בין שווים". בית ההשקעות שלו, אקסלנס נשואה, תוקף: "התבטאות גסה ואומללה. ננקוט צעדים חריפים"

בנק לאומי?! בנק של "לבנים"; בג"ץ?! עוד מוסד אשכנזי. קרקעות המדינה נשדדו על ידי הקיבוצים והמושבים ויוזמי המחאה החברתית הם ילדים מפונקים של האליטות הישנות, שלא רוצים להתמודד בחברה תחרותית. כך רואה הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס נשואה, שלמה מעוז, את החברה הישראלית, לפי הדברים שאמר היום (ד') בכנס במכללת ספיר.

 

 

לדברי מעוז, יליד עיראק, יחסה של המשטרה כלפי המפגינים במחאה החברתית האחרונה היה סלחני בהרבה מזה שזכו לו הפנתרים השחורים בשנות ה-70 וחסרי הדיור בשכונת התקווה ובשכונת ג'סי כהן בחולון. "אני רוצה לראות שמישהו ישבור את הראש של האשכנזים בשדרות רוטשילד - המזרחי מכה את המזרחים בהוראת השלטון הלבן".   

 

עוד טען מעוז, כי התפרצות המחאה נובעת מכך שילדי האליטות הישנות מתקשים להתחרות ביוצאי ברה"מ לשעבר ובבני עדות המזרח: "מי הפגין בשדרות רוטשילד? הסטודנטים שמשלמים 12 אלף שקל בשנה. זה הוגן שבמכללות משלמים 40 אלף שקל בשנה? לסטודנטים במכללות לא היה זמן להפגין כי הם הלכו לעבוד. זה לא צדק חברתי.

 

"אבותיהם של המפגינים הם אותה אוכלוסיה (האשכנזים, ynet). בחברה הקפיטליסטית שנכנסנו אליה, היתרון היחסי המסוים של האוכלוסיה הוותיקה הלך ונשחק. פתאום יש מכללות ואנשים רוכשים דעת. לא חשוב מה המוצא שלהם - גם אם לא היו שכנים שלהם בווילנה, היכולת מדברת".

 

"נקודה שנייה היא העלייה הרוסית. פתאום באו רוסים חצופים, כמעט מיליון, התחילו ללכת ולהתקדם. התחלנו לרוץ אחריהם והם לא שיחקו את המשחק של האליטה הישנה והשאירו את הבנים שלה מאחור".

 

בית ההשקעות של מעוז, אקסלנס נשואה, הגיב לדברים בחריפות. מאקסלנס נמסר מיד עם פרסום דבריו: "מדובר בהתבטאות גסה ואומללה שאין הדעת סובלת. אקסלנס מתנצלת ומתנערת מאמירות אלו ומתכוונת לנקוט צעדים חריפים בנושא". עדיין לא ברור מה יהיו ה"צעדים החריפים" הללו והאם מעוז יאלץ לפרוש ממשרתו הבכירה או שרק יינזף.

 

"האשכנזים מתוסכלים בגלל שהשילומים נגמרו"

לדבריו, עוד מאפיין של אי השיוויון העדתי בישראל שנעלם בדור האחרון והתסיס את בני האליטות הישנות הוא תשלומי הפיצויים לניצולי השואה. "הפיצויים שהגיעו מגרמניה, נשחקו בדור השלישי. פתאום אין יתרון לקבלת רנטה. יש מזרחים, יש רוסים ויש תעשיית היי טק שהולכת רק לפי יכולות. פתאום נוצר משבר אדיר. לכן אי השוויון גדל. במדינה שצומחת, גדל גם האי שוויון. איפה דווקא היה גידול בשוויון? פורטוגל ויוון - ואתם יודעים מה קורה להם כרגע".

 

מעוז הזכיר גם אתויקי כנפו: "כשהיא הפגינה, מישהו התייחס אליה? כשהפלו בנות מזרחיות בבית ספר תל אביבי, האליטה הלבנה התערבה? לא. רק שזה הגיע לכיס של הלבנים בתל אביב, הם התחילו לצעוק. המסכנים האמיתיים הם אלו שפינו בכוח".

 

"ואת מי מינו לוועדת טרכטנרבג? תראו את התחכום. בנק ישראל שם את האנשים שלו והשיג את המטרה - להעלות את המסים. עכשיו הוא גאה שהצליח לעשות מניפולציה ולהכניס את החלומות דרך טרכטנברג, מדיניות תקציבית כרצונו. המהומות של שדרות רוטשילד, עזרו לו להעביר מדיניות שרצה בה נגד דעתו של ראש הממשלה".

  

מחאה מחאה, אבל למה ברוטשילד?

דפני ליף, שנכחה באולם באותו כנס, הגיבה: "חבל שזה השיח במדינה. אני צריכה להתנצל בתור סטודנטית שלומדת באוניברסיטה ומשלמת פחות? השאלה שלי היא, איך יוצאים מהשיח הזה, זאת החרדה הגדולה שלי. מתחילת המחאה נוצר שיח חדש, במטרה לא לעוות את המציאות כפי שהיתה עד היום, אלא לחלק בצורה צודקת את המשאבים. איך אפשר להתקדם קדימה בשיח ולא לדבר בהפרד ומשול".

 

מעוז השיב לה ואמר: "אני לא אהבתי את זה שהתמקמת בשדרות רוטשילד. הייתי מעדיף שהמחאה תתחיל בשכונת התקווה - איפה שיש פועלים זרים ושאי אפשר לחיות. או בבאר שבע. זה מה שחורה לי בהפגנות שלכם. לא נגעתם בבעיות של הקבוצות שלא עובדות ושל עוד קבוצה - אבל אני לא אגיד את שמה, כי פעם אחרונה שאמרתי באו חברה מאלעד ועשו לי פנצ'ר באוטו".

 

הלבנים שולטים בהכל?

שלמה מעוז תיאר בדבריו את המציאות של שנות ה-50 וטען כי למרות שמציאות זו השתנתה בדור האחרון, עדין ישנם קינים של הגמוניה אירופאית במדינה. "בשנות החמישים, כדי להתקדם באוניברסיטאות, היה צריך להיות קרוב של מישהו מהאוכלוסייה השולטת. היה צריך ללכת דרך פרוטקציה כדי לקבל תפקיד. לנסוע לחו"ל לשליחות? רק אם היית שייך לקליקה האוסטרו-הונגרית". 

 

"אותה החברה הלבנה עדיין שולטת. בנק לאומי הוא בנק של הלבנים. רק הלבנים יכולים להתמנות שם לתפקידים. הלכתי לוועדה שלא הזמינה אותי. שלחתי מכתב עם עורך דין. מצאו אותי כשיר אבל סגרו את הדלת השנייה. הוועדה היתה כולה אשכנזים! הלכתי לבית המשפט העליון - גם שם כולם היו אשכנזים. הוצאתי על זה 27 אלף שקל. מזל שיש לי כסף כי אני עובד בשוק ההון".

 

לדבריו, ההגמוניה העדתית של יוצאי אירופה משפיעה גם על חלוקת התקציבים במדינה. "דרך מפעל הפיס, החוצפנים מזרימים כסף לבתי ספר יעודיים בשכונות היוקרתיות. כשאני הייתי באוצר בתור היועץ של יצחק מודעי, עשיתי המון רפורמות בשנתיים. אמרתי להם שיש לנו תקציבים. אגף התקציבים מתנהל כחברה מונוליטית: רוסייה אחת ומזרחי אחד. במשטר דמוקרטי, אגף תקציבים צריך לייצג את כל החברה ולא רק חלק ממנה. אין לכם סיכוי להיכנס לשם כל עוד זה ככה".  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
שלמה מעוז. צדק חברתי זה לאשכנזים?
צילום: טל כהן
מומלצים