שתף קטע נבחר

הפנתרים: פיטורי שלמה מעוז - שיטה של אשכנזים

הכלכלן הראשי של אקסלנס נשואה פוטר לאחר שכינה את בנק לאומי "בנק של לבנים", צ'רלי ביטון טען כי זו "הוכחה שהאליטה האשכנזית תעשה הכול כדי לדכא אותנו". שותפו ל"פנתרים השחורים": הפרזיטים האמיתיים הם בני אותה חונטה אשכנזית

רוחות סוערות בקרב ארגונים חברתיים ופעילי שטח מזרחים, נוכח פיטוריו של שלמה מעוז . הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס נשואה פוטר אמש (יום ד') מתפקידו, לאחר שאמר כי "בנק לאומי הוא בנק של לבנים". לדידו של צ'רלי ביטון, ממקימי תנועת "הפנתרים השחורים", "זו השיטה של האשכנזים. כשמישהו אומר את האמת, מיד מקצצים לו את הכנפיים".

 

ביטון זעם על ההחלטה לפטר את מעוז, שאמר בנאומו במכללת ספיר כי המפגינים ברוטשילד היו "האליטה האשכנזית". "הפיטורים הם אבי אבות הצביעות, אני מקווה שזה יאיץ סוף סוף במזרחים להתארגן", אמר ביטון. "לכולם יש אבא ואמא - לרוסים, לקיבוצניקים, לחרדים. רק אנחנו יתומים". הוא הדגיש ש"מדובר בנקמנות לשם נקמנות. הייתי יכול לצפות את התוצאה של דבריו מראש. האליטה האשכנזית תעשה הכול כדי לדכא אותנו". 

 

ראובן אברג'יל, שותפו להקמת ה"פנתרים השחורים" ופעיל חברתי הסביר: "כשאתה מזרחי או משתייך לקבוצות מוחלשות אחרות ואתה משרת את הכוונות של האליטה האשכנזית, אתה יקיר לבם. אבל ברגע שאתה סוטה, הם מיד מפקיעים ממך את הכוח ואת הסמכויות. זה מה שקרה למעוז".

 

הפנתרים השחורים. כאז גם היום? (צילום: דוד רובינגר) (צילום: דוד רובינגר)
הפנתרים השחורים. כאז גם היום?(צילום: דוד רובינגר)
  

 

לטענת אברג'יל, "מעוז אמר את הדברים שאנחנו משמיעים כבר שנים: מדינת ישראל מושתתת על אידאולוגיה גזענית שמתירה את דמם, את זיעת אפם ואת חירותם של בני עדות המזרח. הפרזיטים האמיתיים שחיים על חשבון הציבור הם בני אותה חונטה אשכנזית, שהניחה את היסודות לאידיאולוגיה שעליה נבנתה המדינה".

 

שוב משתיקים אותנו

שולה קשת, מנכ"לית תנועת "אחותי", תנועה פמיניסטית מזרחית, אמרה ל-ynet: "כל מילה של מעוז בסלע. הפיטורים הם מהלך אלים, שערורייתי וגזעני, שנועד להשתיק את הקולות של המזרחים והמזרחיות. העובדה שאנשים מזדעזעים מדבריו של מעוז מעידה על מידת ההכחשה שבה נמצאת ההגמוניה המזרחית בישראל".

 

לדבריה, "דמו הותר ברגע שהוא דיבר, אבל אנחנו לא נשתוק על הפיטורים האלו. מדובר בציד מכשפות נגד מזרחים ומזרחיות". 

 

עו"ד קלריס חרבון מקואליציית "ליבי במזרח" שמאגדת ארגוני תרבות מזרחיים, הציעה למעוז "לקחת עו"ד ולתבוע". לטענתה, "כל מה שהוא עשה זה להצביע על מציאות עגומה. הוא הקורבן אבל בסוף הפך להיות הנאשם".

 

היא הזכירה את התבטאותו של הזמר יהורם גאון, "שהרשה לעצמו להכתים מוזיקה של עדה שלמה, אבל לא פיטרו אותו משום מקום. נתן זך כותב דברים מזעזעים בגזענותם, ועדיין מקבל מקום מכובד בעיתונים".

 

היא הזהירה: "יש כאן נורמה גזענית, הוא אמר את זה ולכן הוא משלם עכשיו. זו האמת וברור שהאמת כואבת. הגזענות היא מוסד מכוער ומחלה מוזרה שחולה בה הגזען אבל סובל ממנה הקורבן. במקום להתמודד עם החצ'קון, סותמים לו את הפה".

 

מהקשת הדמוקרטית המזרחית נמסר, כי האבחנות של מר מעוז בנוגע לחברה בישראל הינן נכונות ומדויקות. "אנו מברכים את מעוז על האומץ לצאת באמירות ברורות וקשות על החברה בישראל, וקוראים למתנגדים האוטומטיים להמתין ולנסות להקשיב לביקורת הקשה אך המדויקת".

 

הקשת הדמוקרטית עתרה לבג"ץ בנושא חלוקת הקרקעות, ו"רואה גם היום את היחס לתושבי כפר שלם, השכונות וערי הפיתוח לעומת היחס לקיבוצים. אנו רואים גם היום כי בתי המשפט הם מרחב אשכנזי סגור וכולנו תקווה שבמקום לפטר את מעוז, תשכיל החברה הישראלית לפקוח עיניה ולהתנער מהגזענות והאטימות שהפכו לדפוס בה".

 

מאקסלנס-נשואה נמסר: "אנו מאמינים בזכותו של כל עובד ועובד לאחוז בכל דעה והשקפה באשר היא, אך למנהלי כספי ציבור אין הסמכות לערבב את השקפותיהם האישיות בעיסוקם. חובתנו לעמיתים היא לענייניות, למקצועיות וליושרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעוז. הכוח הופקע מידיו
צילום: עמית שעל
ביטון. אנחנו יתומים
צילום: עופר עמרם
צילום: אורן אגמון
קשת. ציד מכשפות נגד מזרחים
צילום: אורן אגמון
מומלצים