שתף קטע נבחר

שחור על גבי לבן

לקרוא לדברים בשמם? שחורים מול לבנים? מזרחים מול אשכנזים? ככה? בפרצוף? השתגעת, שלמה מעוז? מה קרה לך, אחי? יש דברים שאסור להגיד במדינת ישראל

לו חיפש שלמה מעוז אישור מיידי לאמיתות דבריו, הוא קיבל את זה במכתב הפיטורין שלו מאקסלנס נשואה. לא עזרו לו כל יכולותיו, לא עזר לו ותק של עשר שנים, לא עזר לו מעמדו הבכיר בעולם הכלכלה הישראלי. שלמה העז להגיד דברים שבאליטה החברתית של ישראל יש עליהם טאבו.

 

כן, כולם יסכימו שיש פערי שכר בין מזרחים לאשכנזים, וזה באמת נורא, יצקצקו. כולם יסכימו שאת מספר השופטים המזרחים בכל שנות בית המשפט העליון אפשר לספור על יד אחת, ועוד יישאר מקום לגרד בראש בנחת. כולם גם יאשרו שבכל מקום עבודה מסתכלים על שמות מזרחיים בעין פחות יפה מאשר על שמות אירופיים. תחקירים עיתונאיים יוכיחו שוב ושוב, שאם שולחים מסמכי קורות חיים זהים עם שמות משפחה שונים, היחס אליהם אחר לגמרי, ובהחלט צריך להוקיע את זה.

 

עוד בערוץ הדעות :

מה אכפת לקצינים? הם הרי נוסעים בליסינג / ליאור, חייל בסדיר

אתם הישראלים הישָנים / דוד תגאייה

 

כולם יודעים שלעולם לא נראה קריין חדשות במהדורה מרכזית בטלוויזיה עם גוון עור כהה וחי"ת ועי"ן גרוניות בפיו. שיעור הפרופסורים המזרחים באוניברסיטאות מגוחך, לצער כולם כמובן. מבקר תרבות עם שם כמו בוזגלו יש רק באגדות, אבל בחייך שלמה, להגיד את זה בפומבי? לקרוא לדברים בשמם? שחורים מול לבנים? מזרחים מול אשכנזים? ככה? בפרצוף? השתגעת, שלמה? מה קרה לך, אחי? יש דברים שאסור להגיד במדינת ישראל (אף שבהחלט מותר לעשות אותם).

 

ארץ אהובה אבל מוזרה היא ארצנו. יכולה לעסוק חודש ימים בלהט קדוש באפליית אישה חילונית באוטובוס חרדי למהדרין, אבל עוצמת עיניים ואוטמת אוזניים בכל כוחה מול הדרה מאסיבית כל כך של מזרחים בכל שטחי החיים. נאמר זאת שוב ובקול רם: 63 שנים אחרי ייסודה, מדינת ישראל מדירה מזרחים בכל פרמטר שתבחרו: משפט, תרבות, כלכלה, חברה, תקשורת, מה לא. נכון, אין כאן הדרה מכוונת כמו באוטובוס מהדרין. כאן כבר לא יירקו על מזרחי. ברוב מוחלט של הציבור אין כוונת זדון להפלות מזרחים, אבל הרוב המאסיבי חי בשלום עם ההדרה הזו, ולא מוכן לנקוף אצבע לשנות אותה.

 

תשתוק ואל תתבכיין

כולם יודעים שבמבחן התוצאה מזרחים הם אזרחים סוג ב', אבל אף אחד לא מוכן לעשות משהו כדי לשנות את המצב. מה שקרה עכשיו בבחירת השופטים לבית המשפט העליון הוא דוגמא בוטה. אחרי הרעשה מאסיבית בעיתונים זרקו למזרחים עצם. יהיה לכם שופט אחד מתוך ה-15, ובבקשה אל תנג'סו יותר.

 

ואם קם מזרחי שאומר בקול רם, שימו לב חברים, המצב לא טוב, אי אפשר להמשיך לחיות עם האפליה הזו, חייבים לעשות משהו, הוא נתקל בתגובה עוינת: שוב השד העדתי? לא נמאס לכם להתבכיין? כמה אתם יכולים לדבר על הדי.די.טי שלכם? בכיינים נמאסתם. תמיד יש תירוץ להשתקה. אם הוא מזרחי מצליח, יגידו לו, שאתה תדבר? הרי הצלחת כל כך, הפכת לבשר מבשרנו, תגיד תודה שנתנו לך להגיע למה שהגעת. ואם הוא מזרחי נכשל, יגידו לו: אתה תדבר? הרי אתה לוזר, כישלון מהלך על שתיים, כל מה שאתה עושה זה לנסות לתלות את כישלונך האישי במוצאך העדתי. תתבייש. וכך מוצאים עצמם המזרחים במלכוד משתק. הם רואים בעיניים כלות את העובדה שאחרי שנות דור הם עדיין אזרחים סוג ב' במדינה, אבל כבר לא נעים להגיד על זה משהו.

 

ועכשיו בא הסיפור המדהים על שלמה מעוז. לא שאני מסכים עם כל מילה שלו, אבל לפטר אותו משום שהביע דעה? משום שאמר את מה שעל לבו? להתגולל עליו שזה אישי? במקום להתווכח, להביא נתונים אחרים, לפתוח בשיח על מה שהוא אומר, זורקת לו חברת אקלנס נשואה את המפתחות ושולחת אותו הביתה. עושה הכול להשתיק את הקול שמנסה להגיד משהו אחר. אני את כספי לא אשקיע יותר באקסלנס נשואה.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרא לדברים בשמם. שלמה מעוז
צילום: עמית שעל
מומלצים