שתף קטע נבחר

הקיבוצים על דברי מעוז: "לא שדדנו אדמות"

בין שאר ההאשמות בכתב האישום שהשמיע שלמה מעוז נגד האשכנזים, בלטה הטענה כי הקיבוצים והמושבים שדדו אדמות. מזכ"ל התנועה הקיבוצית בתגובה: "זו הסתה שקרית, בתנועה הקיבוצית למעלה מ-200 אלף איש, חלקם הגדול מזרחיים". יורם גבאי: נדמה לי שרוב חברי ועדת טרכטנברג לא אשכנזים

בתנועה הקיבוצית מגיבים הבוקר (ה') בזעם על התבטאויותיו של הכלכלן שלמה מעוז שהביאו אתמול לפיטוריו וטוענים כי מדובר בהסתה שקרית. בין הדברים הרבים שאמר, הייתה הטענה שהקיבוצים והמושבים שדדו כביכול אדמות מהמדינה.

 

 

בדברים שאמר בכנס במכללת ספיר, אמר מעוז: "הקרקעות של ארץ ישראל נשדדו על ידי הקיבוצים והמושבים. עד היום בנים ממשיכים מקבלים קרקע - והם בראש המחנה. קיבלו מים במחיר נמוך. אפילו בסביון משק חקלאי נהנה מזה. ממש חקלאי - יש שם לולים עדיין".

 

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, זאב שור, אמר היום בפתיחת ועידת התנועה הקיבוצית: "דבריו הנלוזים של מעוז מהווים הסתה שקרית נגד הקיבוצים והמושבים. אנחנו לא נהיה שק החבטות של אנשים מתוסכלים המונעים משיקולים זרים ואישיים. בתנועה הקיבוצית יש למעלה מ-200,000 איש, חלקם הגדול מזרחיים, המתגוררים במאות ישובי פריפריה ומסמנים בישיבתם שם את גבולות המדינה.

 

לא שדדנו אדמות מאיש אלא קיבלנו שני מיליון דונם של שטחים חקלאיים, ירוקים שאותם אנחנו מעבדים לטובת הכלכלה הישראלית".

 

יורם גבאי: מעולם לא קופחתי

יו"ר פעילים יורם גבאי, שהיה חבר בוועדת טרכטנברג וכמו מעוז שימש בעבר בתפקיד בכיר במשרד האוצר - הממונה על הכנסות המדינה, אמר ל-ynet כי "דבריו של מעוז פשוט אינם קשורים למציאות".

 

גבאי ידיד אישי של מעוז ובעצמו ממוצא ספרדי, התייחס גם לדבריו של מעוז בנוגע לוועדת טרכטנברג, שטען כי "בנק ישראל שם בוועדה את האנשים שלו והשיג את המטרה - להעלות את המסים". בעניין זה אמר גבאי: "האמת שלא אכפת לי מהדברים המצחיקים האלה. נדמה לי שרוב חברי הוועדה בכלל לא אשכנזים אבל אני לא נוהג לבדוק דברים כאלה (לפחות 8 מ-15 חברי ועדת טרכטנברג הם בעלי שמות מזרחיים וספרדיים, ו-1 מהם הוא דרוזי - ת.ג).

 

 

אני לא נשלחתי על ידי שום ממסד אלא פעלתי בצורה מקצועית. בנק ישראל אכן היה מעורב בהמלצות ועדת טרכטנברג אבל היא לא נשלטה על ידיו והוא גם לא התערב בהמלצותיה בתחום המיסוי. מי שגיבשו את המלצות המיסוי היינו אנשי רשות המסים, יהודה נסרדישי, אני ואנשים נוספים ולא אנשי הבנק.

 

"הוועדה אכן המליצה להעלות מסים על שכבות מבוססות על צרכים חברתיים אבל גם להוריד מסים, בעיקר באמצעות נקודות זיכוי ולהגדיל את מס ההכנסה השלילי כך שאני בכלל אל מבין על מה הוא מדבר.

 

גבאי הוסיף: "באופן אישי, מעולם לא הרגשתי שדוכאתי או קופחתי ולכן אני גם לא מתחבר לצד הרגשי של דבריו". גבאי, כאמור בעצמו יו"ר בית השקעות, סירב להתייחס לפיטוריו של מעוז ואמר שזהו נושא שבינו לבין בית ההשקעות אקסלנס בו מעוז שימש כלכלן ראשי.

 

גם מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, אייל גבאי, הגיב לדברי מעוז ואמר: "מה שמטריד בסיפור הזה הוא העובדה שפיטרו את מעוז. זה לא בסדר, אפשר לא להסכים ואפילו לכעוס אבל מה פתאום לפטר". לגבי תוכן הדברים עצמם אמר אייל גבאי: "עם חלק הדברים אני מסכים, חלק מוגזמים לגמרי, אבל זה נושא מורכב שאפשר לדבר עליו שעות לכאן ולכאן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זאב שור
צילום: אביב לשם
שלמה מעוז
צילום: עמית שעל
יורם גבאי
מומלצים