שתף קטע נבחר

זוכרים את קנוט: אנדרטה לדוב שריגש את העולם

פסל הברונזה "קנוט - החולם" יוצב בגן החיות בברלין לזכר דוב הקוטב שננטש על-ידי אמו ואומץ על-ידי הצוות במקום עד שהלך לעולמו בשנה שעברה. 40 אמנים הגישו הצעות להנצחתו

ברלין עטורה באנדרטות שונות המציינות את זכרם של אירועים ואישים מעברה האפל וכן מימי הזוהר שלה. ועתה, ברלין צפויה לנציח את אחד הידוענים הגדולים שלה, שזכה לאהדה בינלאומית אדירה, למרות שגם אם חייו לא היו קלים - הוא לא עשה הרבה חוץ מלחיות אותם. גן החיות של בירת גרמניה הודיע היום (שבת) על הזוכה בתחרות לעיצוב האנדרטה לזכר קנוט - דוב הקוטב הסלבריטי, ששבה את ליבו של הציבור הגרמני ושל רבים בעולם.

 

האנדרטה שנבחרה (צילום: AFP PHOTO / FREUNDE DES HAUPTSTADTZOOS) (צילום: AFP PHOTO / FREUNDE DES HAUPTSTADTZOOS)
האנדרטה שנבחרה(צילום: AFP PHOTO / FREUNDE DES HAUPTSTADTZOOS)
 

לפי ה"ניו יורק טיימס", פסל הברונזה "קנוט - החולם" עוצב על ידי יוזף טבצ'ניק, אמן גרמני החי ועובד בנירנברג. הפסל עצמו, לכשיושלם, יוצב בגן החיות, ויציג את דוב הקוטב שמת במפתיע בשנה שעברה, בתנוחת נמנום, כשראשו מונח על כפותיו, רובץ על סלע גרניט גדול. הצעתו של טבצ'ניק נבחרה מתוך 40 הצעות של אמנים שביקשו להנציח את קנוט, שהתפרסם כשאמו דחתה אותו מעליה וצוות גן החיות בחר לגדלו עצמאית בשנת 2007. עלות ייצור האנדרטה, כ-19 אלף דולר, מומנה מתרומות.

 

מגור דחוי לכוכב בינלאומי, קנוט היה דוב הקוטב המפורסם בעולם (צילום: איי אף פי) (צילום: איי אף פי)
מגור דחוי לכוכב בינלאומי, קנוט היה דוב הקוטב המפורסם בעולם(צילום: איי אף פי)

 

העיתון הגרמני "דר שפיגל" סיקר באופן נרחב יחסית, בהתאם לפופולריות של קנוט בגרמניה, את הבחירה בפסל "קנוט - החולם". לפי העיתון, קנוט היה כנראה דוב הקוטב המפורסם ביותר בעולם והוא משך מיליוני מבקרים אל גן החיות. לאחר שמת בחודש מרס האחרון בהיותו בן ארבע בלבד, כנראה משבץ מוחי, נפעמו בגן החיות של ברלין מתגובות האבל הרבות, והחליטו לכבד את זכרו באמצעות האנדרטה.

 

גדל כבנם של אנשי צוות גן החיות (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
גדל כבנם של אנשי צוות גן החיות(צילום: איי פי)

 

בראיון שהעניק בשנה שעברה ל"דר שפיגל" מנהל גן החיות, ברנרד בלסצקייביץ, הוא סיפר כי הפסל אמור להיות במימדיו האמיתיים של קנוט, ויתאים לסביבה הטבעית של גן החיות. "אם יש טבע סביבך, יצירת האמנות צריכה להיות בסגנון התואם", אמר.

 

בגן החיות ישנן עוד שתי אנדרטות לזכר בעלי חיים כוכבים שקדמו לסלבריטי המנוח. בובי, הגורילה הראשון שהגיע לגן החיות בשנת 1928 ומת ב-1935 וההיפופוטם קנאוטשקה, שנפצע במלחמת העולם השנייה והלך לעולמו ב-1988. עם זאת, שניהם לא הגיעו לתהילתו של קנוט, שבימיו היפים הופיע על השער של המגזין "ואניטי פייר" ואף הופיע על בולי דואר.

 

אחרי שכיכב על שער מגזין האופנה, יפוחלץ ויוצב במוזיאון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אחרי שכיכב על שער מגזין האופנה, יפוחלץ ויוצב במוזיאון(צילום: רויטרס)

 

בחלק מכלי התקשורת בעולם, כגון סוכנות הידיעות הצרפתית וה"טלגרף" הבריטי, תהו שמא לאחר הצבת האנדרטה של "קנוט החמוד" כפי שכונה, ייערכו מחוות נוספות לבעלי חיים אחרים בגן החיות שהביאו למוסד הברלינאי הכנסה יפה ממבקרים רבים.

במהלך גביע העולם בכדורגל סחפו הגרמנים את צופי המונדיאל בתחזיותיו של פול, התמנון "החוזה", ש"ניבא" את תוצאותיהם של שמונה מהמשחקים. פול התמנון מת זמן קצר לאחר תום המונדיאל, ואת משפחת החיה הכוכבת ירשה היידי, האופוסום הפוזלת, שזכתה למספר מעריצים גדול פי שלושה בפייסבוק מאשר הקנצלרית, אנגלה מרקל.

 

היידי הלכה לעולמה גם היא בספטמבר האחרון, ולא ברור מי יהיה בעל החיים הבא שיזכה לתשומת לב מוגזמת שכזו. סביר להניח שלאור תהילתם הקצרה, פול והיידי לא יזכו למחווה מרגש רגשנית דומה. בנוסף לאנדרטה, גולגלתו של קנוט ופרוותו הועברו למוזיאון בברלין, שם הוא "ישוב לחיים" בדמות פוחלץ, ויוצב יחד עם הכוכב הראשון של גן החיות הברלינאי - בובי הגורילה שפוחלץ גם הוא. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קנוט בשיא תהילתו
צילום: איי אף פי
פול התמנון, היורש בטווח הקצר
צילום: AFP
היידי האופוסום הפוזלת, לא הספיקה לצבור תהילה
צילום: AP
מומלצים