שתף קטע נבחר

עצורים במהומות העדה החרדית במאה שערים

אנשי העדה החרדית יצאו להפגין במחאה על מעצרם של שישה חשודים בעבירות מס במאה שערים. הם קראו לשוטרים: "נאצים", "רוצח", ואף יידו אבנים לעברם. שלושה מפגינים נעצרו. בבית שמש שפכו שמן על הכביש, שניים נעצרו

מהומות בשני מוקדים בעקבות מעצר חשודים בהונאה: כמאתיים מפגינים התקבצו בצהריים (יום א') בשכונת מאה שערים בירושלים, בעצרת העדה החרדית. זאת במחאה על מעצרם של שישה חשודים בעבירות מס בהיקף של מיליונים בשכונה, ובהם עוזרו האישי של מנהיג העדה, הרב יצחק טוביה וייס. המשטרה עצרה שלושה מפגינים שהתפרעו בכיכר השבת. במהומות בבית שמש נעצרו שני בני אדם, אחרי שעשרות תושבים התאספו וחלקם שפכו שמן על הכביש ברחוב נהר הירדן במטרה למנוע נסיעת כלי רכב.

 

במהלך ההפגנה בירושלים, תקפו עשרות חרדים כמה צלמי עיתונות, כיוון שלטענתם הם התגרו במשתתפי העצרת. הצלמים הורחקו מהמקום בכוח על ידי המפגינים. כוחות גדולים של משטרה פינו את המתפרעים, שחסמו כבישים ונשכבו תחת גלגלי האוטובוסים באזור. המפגינים קראו לשוטרים: "נאצים", "רוצח", ואף יידו אבנים לעברם.

 

מעצר בכיכר השבת (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מעצר בכיכר השבת(צילום: אוהד צויגנברג)
 

 

מוקדם יותר צעדו כ-30 רבנים מהעדה לעבר תחנת המשטרה במגרש הרוסים, שם קיימו תפילה קצרה. הצועדים נשאו בידיהם טליתות ותפילין למקרה שייעצרו, וקיימו תפילה במגרש הרוסים. "גרמנים ארורים, תחזרו לגרמניה", צעק אחד המוחים.

 

מאה שערים. העדה החרדית במפגן כוח (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מאה שערים. העדה החרדית במפגן כוח(צילום: אוהד צויגנברג)
 

 

דיווחים נוספים בחדשות ynet:

השר בגין תקף את "כוחות הסימוס" ומפוני המאחזים

איומים על אחמד טיבי: עוד מעט אתה מת

 

בתוך כך עיכבה המשטרה לחקירה נהג מונית במאה שערים, לאחר שנסע ברחובות השכונה כשרמקול על גג רכבו, והשמיע קריאות להגיע להפגנה ללא אישור. בחקירתו סיפר כי קיבל 100 שקלים ודיסק מתושב השכונה כדי לעשות זאת.

 

החשדות: מיליונים לתרומות - לשימוש אישי

החקירה הסמויה שניהלה המשטרה בחודשים האחרונים, התמקדה ברחוב רפפורט בבירה, שם פועל מאז תחילת שנות ה-2000 משרד העוסק בגיוס תרומות, מתן גמילות חסדים לצעירים וסיוע בקניית דירות. במשרד מועסקים כעשרה עובדים. שני חשודים עיקריים מנהלים את המקום, שנושא כמה שמות: "הקרן למען האלמנה והיתום", "הוועד הארצי להצלת משפחות מצוקה", "עמותת חסדים טובים" ו"בנק החסד".

 

מפגינים במחאה - במגרש הרוסים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מפגינים במחאה - במגרש הרוסים(צילום: אוהד צויגנברג)
 

על פי החשד, שיטות הפעולה של השניים היו גיוס תרומות בארץ תוך הסתייעות בשמותיהם של רבנים גדולים שתמכו במשרד, גיוס תרומות באמצעות מנשרים שהופצו וחולקו בבתי מגורים וישיבות, באמצעות הוראות קבע בבנק וכן איסוף תרומות בחו"ל באמצעות אנשי קשר בעיקר בארה"ב, שגייסו כספים מהקהילה היהודית.

 

את התרומות, מ-10 ועד אלפי שקלים, היו מפקידים בבנק מרכנתיל בשכונת מאה שערים ומשם ניהלו את החשבונות. המחזור השנתי של כספי התרומות, הגיע לכדי עשרות מיליוני שקלים, כך שגם המעילה עצמה מוערכת במיליונים.

 

לאחרונה העבירו השניים את החשבונות לבנק פאג"י ברחוב רבי עקיבא בבני ברק, והמשיכו לנהל את פעילותם הכלכלית הלא חוקית לכאורה כשהם מבצעים פיצול המחאות, משיכות מזומנים, העברות כספים לחו"ל, עבירות מס הכנסה, הלבנת הון באמצעות זיוף מסמכים ועוד.

 

מהחקירה עלה כי שני החשודים המרכזיים משכו כספים לשימושם האישי מכספי תרומות, וכן שילמו לעובדים במשרד משכורות שעליהן לא דיווחו בסך מאות אלפי שקלים בשנה. החשודים הסתייעו בפקיד מבנק מרכנתיל במאה שערים לצורך פעילותם הלא חוקית. רשות המסים והמשטרה בודקות את מעורבותו בשיתוף הפעולה עמם.

 

בעדה החרדית זעמו על גל המעצרים ואף איימו "להבעיר את ירושלים", בין היתר מאחר שאחד העצורים הוא עוזרו ומקורבו של מנהיג העדה. בנוסף, "הוועד הארצי" שעליו פשטו המשטרה ורשות המסים, נחשב לאחת הזרועות הכלכליות החשובות של העדה. עסקני הקהילה התכנסו לדיון חירום כדי לגבש דרכי תגובה למעצרים.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף עומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צועדים למגרש הרוסים
צילום: אוהד צויגנברג
מחאה בעקבות המעצר
צילום: אוהד צויגנברג
מעצר בהפגנה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים