שתף קטע נבחר

ריבלין במתקן למסתננים: "הרגשה של בית סוהר"

על פי נתוני שירות בתי הסוהר, עשרות מסתננים שמוחזקים במתקן הכליאה שבדרום סובלים ממלריה ושחפת. 22 ניסו השנה להתאבד. "אי אפשר לומר שזה מקום נעים לגור בו", אמר יו"ר הכנסת בסיור. נתניהו בממשלה: "חוק המסתננים מבורך"

שחפת, מלריה, עומס, התאבדויות וניסיונות בריחה. בעוד ראש הממשלה דוחה את הביקורת על "חוק המסתננים", המחיש סיור שנערך הבוקר (יום א') במתקן הכליאה "סהרונים" שבנגב את המציאות המורכבת בשטח. "אי אפשר לומר שזה מקום נעים לגור בו. יש הרגשה שאתה בבית סוהר כשאתה נכנס", הדגיש יו"ר הכנסת.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, שהביע הסתייגות במהלך אישור החוק מאחד מסעיפיו - שלבסוף לא נכלל בו - התייחס לתנאי הכליאה של המסתננים ואמר כי "יש הרגשה שאתה בבית סוהר והשאלה היא מה האלטרנטיבה". ריבלין הוסיף כי "הפתרון הוא קודם כל לסגור את הסכר". לדבריו, אישים במצרים אמרו לו כי יוכלו לסייע לאחר שייבחר נשיא חדש, אך לעת עתה, "אולי יש להפסיק את ייבוא העובדים הזרים כדי לאפשר להם לעסוק במקצועות הסיעוד, החקלאות וההסעדה - אם לא ייכנסו אחרים ויינתן להם רישיון עבודה מוגבל בזמן".

 

ריבלין והורוביץ במהלך הסיור, היום (צילום: אילנה קוריאל) (צילום: אילנה קוריאל)
ריבלין והורוביץ במהלך הסיור, היום(צילום: אילנה קוריאל)
 

על פי נתוני שירות בתי הסוהר שהוצגו במהלך הסיור, בשנת 2011 נכנסו ארצה 16,786 מסתננים. בשב"ס העריכו כי על פי מגמת העלייה לאורך השנים, נראה כי בקרוב תתמודד ישראל עם 24 אלף מסתננים בשנה.

 

בשנה האחרונה נרשמו במתקן ארבעה ניסיונות בריחה, מתוכם שניים צלחו. בנוסף, ציינו בשירות כי 22 מסתננים ניסו להתאבד במהלך שהייתם. על פי הנתונים הרפואיים, קצת פחות מ-180 מסתננים חולים במלריה וכ-80 מסתננים סובלים משחפת. גם אחד באנשי הסגל נדבק בשחפת, אך אצלו זו שחפת רדומה.

 

התיקון ל"חוק המסתננים" מ-1954, שאושר בשבוע שעבר בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת, יחמיר את תנאי השהות ואת אופן הטיפול גם בפליטים המגיעים לישראל מאריתריאה ומסודן. לפי התיקון החדש, החוק שנועד להתמודד עם מחבלים יוחל גם על מבקשי מקלט. אפשר יהיה לעצור מסתנן ב"מתקן שהייה" עד שלוש שנים. 37 ח"כים תמכו בהצעה, בהם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וחברי כנסת מסיעת האופוזיציה הגדולה ביותר, קדימה. שמונה ח"כים הצביעו נגד.

 

"זה לא מקום נעים להיות בו". הסיור היום בכלא סהרונים (צילום: אילנה קוריאל) (צילום: אילנה קוריאל)
"זה לא מקום נעים להיות בו". הסיור היום בכלא סהרונים(צילום: אילנה קוריאל)

 

לפני ישיבת הממשלה הבוקר הגדיר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את חוק המסתננים "מבורך וחשוב". נתניהו הוסיף כי "זהו

חוק שמשנה את המציאות הקיימת שבה עוצרים מסתנן וכעבור שבועיים משחררים אותו. הוא הכרחי בכדי לשמור על אופייה של מדינת ישראל".

 

ח"כ ניצן הורוביץ, שהשתתף אף הוא בסיור, אמר כי "נשקפת סכנה לאנשים שמגיעים לארץ בגלל מה שקורה בארצותיהם ולא ניתן להחזירם לארצות אלה". לדבריו, "אני רק משאיר לכם לדמיין מה יהיה פה כשיהיו הרבה יותר אנשים. החלטת הממשלה שגויה. והכיוון שבו היא הולכת לא יפתור את הבעיה אלא רק יחמיר אותה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקן הכליאה סהרונים, היום
צילום: אילנה קוריאל
נתניהו, היום בישיבת הממשלה. "חוק מבורך וחשוב"
צילום AFP
מומלצים