שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  עלייה של 12% בביקוש למשכנתאות בדצמבר

  אחרי השפל שנרשם בחודש אוקטובר, גדל היקף המשכנתאות בחודשיים האחרונים ב-36% במצטבר. בכיר בענף המשכנתאות: "המשק מחפש שיווי משקל. בכל מקרה אנחנו לא צפויים להיקפי המשכנתאות שראינו ב-2010 ובמחצית הראשונה של 2011". ירידה קלה נרשמה בריביות

  היקף המשכנתאות שניטלו בחודש דצמבר 2011 עמד על 3.2 מיליארד שקל, עליה של 12% בהשוואה לחודש הקודם; כך עולה מנתוני בנק ישראל שפורסמו היום (א').

   

  מאז חודש מאי חלה ירידה מתמשכת בהיקף המשכנתאות שנטל הציבור, כאשר בחודש ספטמבר חלה ירידה חדה של כ-25% בהיקף המשכנתאות שנמשכה גם באוקטובר (ירידה נוספת של 23%), אז הגיע היקף המשכנתאות לשפל של 2.3 מיליארד שקל.

   

   

  עם זאת, בחודשיים האחרונים נרשמת עליה הדרגתית בהיקפים, שמאז אוקטובר עלו במצטבר ב-36%. יש לציין כי בחודש דצמבר 2010 עמד היקף המשכנתאות על 4.7 מיליארד שקל, לעומת 3.2 מיליארד ב2011.

   

  בכיר בענף: "יש פה שינוי התנהגותי"

  "הרבעון האחרון של 2011 בהחלט נמוך מהרבעון המקביל בשנים האחרונות", אומר ל-ynet בכיר בענף המשכנתאות. "היקף העסקאות בכל הענפים ירד, הצרכנים יושבים על הגדר ויש ירידה חדה בדירות להשקעה. יש פה שינוי התנהגותי. הקונים שינו את ההתנהגות הצרכנית וזה משפיע על ביצוע עסקאות.

   

  בחודשיים האחרונים רואים עליה וזה אומר שיש יותר עסקאות בשוליים, כלומר אנשים שקיוו לירידת מחירים חדה מתבדים. המשק מחפש שיווי משקל והוא יילך ויתאזן, אבל בכל מקרה אנחנו בוודאי לא צפויים להיקפי המשכנתאות שראינו ב-2010 ובמחצית הראשונה של 2011".

    

  גורם בכיר באחד הבנקים הוסיף: "חודש ספטמבר זה היה ממש בשיא המהומה ומחאת הקיץ. היו דיבורים על צניחות צפויות היו דיבורים שחיזקו את התחושה שהמחירים הולכים לרדת דרמטית. מנובמבר אנשים מתחילים להבין שאי אפשר לצפות לרידיה דרסטית במחירי הדיור מעבר לכ-10% ברוב במקומות. יש מקומות שיכולים לרדת ביותר, אבל בסך הכל אנשים מבינים שאי אפשר לצפות לקריסת מחירים. אנשים התחילו לצאת מהבונקר. יש יציאה מעמדת ההמתנה ואנחנו נראה את זה בחודשים הבאים אם כי ברור שלא נגיע להיקפים שהיו פה בשנתיים האחרונות".

   

  ירידה גם בריבית על המשכנתאות

  בחינת סוגי ההלוואות שניטלו מעלה כי במסלול הלא צמוד בריבית משתנה נרשמה עליה של 100 מיליון שקל בסך ההלוואות בהשוואה לחודש הקודם ואלו עמדו על 864 מיליון שקל.

   

  במסלול הצמוד בריבית משתנה נרשמה עליה של 125 מיליון שקל בהשוואה לחודש נובמבר ל-1.42 מיליארד שקל. סך ההלוואות צמודות למדד בריבית קבועה, עמדו על 522 מיליון שקל.

   

  על רקע הורדת הריבית במשק בחודש דצמבר, נרשמה גם ירידה בריבית על המשכנתאות. שיעור הריבית המשתנה הלא צמודה עמד בחודש שחלף על 3.78% במשכנתאות ל-20 שנה (ירידה של 0.24% בהשוואה לחודש הקודם). הריבית הקבועה הלא צמודה עמדה על 5.3% להלוואות ל-15 שנה (ירידה של 0.15%).

   

  הריבית בהלוואה צמודת מדד בריבית קבועה ל-10 שנים עמדה על 2.78%, ירידה של כעשירית האחוז בהשוואה לחודש הקודם. הריבית בהלוואה צמודת מדד בריבית משתנה לתקופה של 25 שנה, עמדה על 3.14% המבטאת גם כן ירידה של עשירית האחוז.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עלייה בביקושים
  צילום: index open
  מומלצים