שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ: מונעים מרבנים ציונים לחתן

בעתירה נטען כי הרבנות קבעה קריטריונים מפלים, המאפשרים לרבנים חרדים לערוך חופות ומונעת זאת מרבנים דתיים-לאומים רבים: "הרבנות פוגעת בציבור גדול, החפץ להתחתן כהלכה, אך באמצעות רב לטעמו, שאינו דורש כסף"

"הרבנות מתיימרת לצמצם את האפשרות לעריכת חופה וקידושין כדת משה וישראל רק לרשימה סגורה של רבנים" - כך נטען בעתירה שהוגשה הבוקר (יום א') לבג"ץ על-ידי הקליניקות המשפטיות ב"שערי משפט" ותנועת "התעוררות בירושלים". לטענת העותרים, הרבנות הראשית מפלה לרעה את רבני הציונות הדתית לעומת הרבנים החרדים.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

בעתירה, שמופנית נגד המשרד לשירותי דת והרבנות הראשית, נטען כי בכל הקשור לעריכת חופות נוקטת הרבנות, או נציגים מטעמה, "בחוסר סמכות, ותוך הפליה ושרירות לב" ומונעת מרבנים רבים לערוך חופות.

 

ב"שערי משפט" אומרים כי הצורך בעתירה עלה בעקבות מקרים רבים של זוגות שביקשו להתחתן דרך רבנים ציונים-דתיים, כגון הרבנים שנמנים עם רבני צהר, ואז הופתעו לגלות שהרבנות המקומית אינה מאפשרת להם לבחור את הרב שישיא אותם, אלא מבקשת לכפות עליהם רב מטעמה - וזאת גם במקרים שבהם בני הזוג בחרו ברב שהוא דמות ידועה ומוכרת, ושעבר בחינות הסמכה ברבנות הראשית.

 

"מקצת הפונים שתהו לפשר סיבת הסירוב, נענו כי קיימות כביכול 'הנחיות' מטעם הרבנות, שאינן מאפשרות לרבנים לערוך חופות אלא אם כן יש

בידם 'כתב הרשאה' מטעם הרבנות הראשית", נכתב בעתירה, שחוברה על-ידי דקאן שערי משפט, ד"ר אביעד הכהן.

 

בעתירה מבקשים העותרים מבג"ץ לבטל את הקריטריונים שגיבשה הרבנות הראשית הקובעים מיהו רב מורשה לעריכת חופה וקידושין, בנוסף מבקשת העתירה לחשוף את רשימת הרבנים המוכרים על-ידי הרבנות לעריכת טקסי נישואים.

 

"מעשיה של הרבנות הראשית פוגעים בציבור גדול של אזרחי המדינה, החפצים להתחתן כהלכה, אך באמצעות רב לטעמם, שאינו דורש כסף, ושאינו מגיח לחתונה בין שלל התחייבויותיו לאותו ערב", נכתב. "קני המידה הנוכחיים יוצרים אפליה פסולה, ופוגעים בחופש הפולחן ובזכויות יסוד של אזרחים רבים". עוד טוענים העותרים כי הכללים מונעים מרבנים ציונים-דתיים רבים להיכלל בקריטריונים, שלטענתם הם "בלתי ענייניים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ומי הרב המחתן?
צילום: shutterstock
מומלצים