שתף קטע נבחר

נתניהו לרשויות: "אל תשביתו, גם אני נגד החוקים"

ראשי הרשויות המקומיות הודיעו כי יפתחו מחר בשביתה כללית ללא הגבלת זמן. ראש הממשלה נפגש עימם ואמר להם כי "אין זה הזמן לטלטל את המשק". לדבריו, "אנחנו באותה סירה. גם אני מתנגד לחקיקה הפופוליסטית והבלתי-אחראית הזו"

ניסיון אחרון למנוע את שביתת הרשויות המקומיות: ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד הערב (יום א') במשרדו בירושלים עם ראשי הרשויות המקומיות, שהודיעו כי יפתחו מחר בשביתה כללית, ללא הגבלת זמן. נתניהו ביקש מהם לדחות את השביתה "כדי לא להכביד על האזרחים", ואמר להם כי "אנחנו באותה סירה". בעקבות זאת, מקיימים ראשי הרשויות התייעצויות במשרד ראש הממשלה בנוגע להמשך צעדיהם. יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, הודיע לאחר מכן: "יש שביתה".

 

בשלטון המקומי זועמים על כוונת משרד הפנים וחברי כנסת להעניק הנחות בארנונה למשפחות מרובות ילדים, לסטודנטים, למילואימניקים ולישיבות. בעקבות זאת הם הודיעו על שביתה, שצפויה לכלול את כל השירותים העירוניים, כולל שירותים הניתנים בידי עובדי הרשויות המקומיות עצמן וגם בידי חברות קבלן. בין היתר, לא יתבצע איסוף אשפה, ההסעות לבתי הספר לא יתקיימו, לא יוצבו מאבטחים במוסדות החינוך, משרדי הרווחה לא יפעלו - וגם הפקחים לא ירשמו דו"חות.

 

"זה לא הזמן לטלטל את המשק בשביתה כללית", אמר נתניהו ליו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט, יו"ר איגוד המועצות האזוריות שמוליק רייפמן, ראש העיר תל-אביב רון חולדאי (יו"ר פורום 15 הערים) וראש העיר דימונה מאיר כהן, יו"ר מטה המאבק.

 

ישיבת נתניהו וראשי הערים, הערב (צילום: משה מילנר, לע"מ) (צילום: משה מילנר, לע
ישיבת נתניהו וראשי הערים, הערב(צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

לדברי ראש הממשלה, "זאת תהיה פגיעה באזרחים על סוגיות שניתן לפתור בזמן קצר. אנחנו באותה סירה ואתם לא צריכים לשלם את המחיר של חקיקה פופוליסטית. אני מתנגד לחקיקה הבלתי אחראית הזאת. חשוב שנמשיך לנהוג באחריות כלכלית ולא לפזר כספים בלי הכרה. אם הכלכלה תקרוס בסוף האזרחים ישלמו את המחיר".

 

בסיכום הפגישה הורה ראש הממשלה למנכ"ל משרדו, עו"ד הראל לוקר, לקיים דיונים עם ראשי מרכז השלטון המקומי במסגרתם ייבחן סבסוד המים לתושבים, מקור מימון ההנחות בארנונה, סוגיית התשלומים ממפעל הפיס וכל הנושאים שהעלו ראשי מרכז השלטון המקומי. בנוסף, סוכם גם על הקמת פורום בהשתתפות מנכ"לי משרד ראש הממשלה, האוצר, הפנים והשלטון המקומי, כדי לקיים הידברות שוטפת לקידום ענייני האזרחים ברשויות המקומיות.

 

במסיבת העיתונאים הבוקר אמר בוחבוט כי הוא אינו דורש תוספות תקציב לרשויות, אלא רק ביטול הצעות חוק חדשות: "לשלטון המקומי אין עניין לשבות. מי שחושב שאנחנו מחפשים שביתות טועה ומטעה. אנחנו רוצים לנהל את היישובים שלנו עם משאבים ולא עם טובות. אנחנו לא באים בתלונות לשר האוצר, אלא לממשלה ולח"כים. אנחנו לא מוכנים יותר לסבסד את החקיקה של ממשלת ישראל על גבנו. זוהי חקיקה פופוליסטית על חשבון תושבי הערים".

 

שר הפנים, אלי ישי, אמר הערב כי דרישותיהם של ראשי הרשויות צודקות ומצוקתם אמיתית: "סירבתי לאשר את ייקור הארנונה ברשויות בעת הזו, כשמחירי החשמל והמים עולים, וכן התחבורה הציבורית. לא ייתכן שתושבי המדינה ישלמו מכיסם את הגרעונות שנוצרו ברשויות כתוצאה מהקיצוץ הממשלתי. איני יכול להביט בסטודנטים, בחיילי המילואים ובאמהות החד-הוריות ולא לעשות כלום. יש לי אחריות לאומית לשמור על יכולת הקיום שלהם, לכן הנהגתי טבלת הנחות חדשה בארנונה, למען אזרחי ישראל, ואינני מתכוון להתעלם מקריאות האזרחים לצדק חברתי".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רה"מ נתניהו עם שלמה בוחבוט, הערב
צילום: משה מילנר, לע"מ
השביתה תצא לפועל?
צילום: ישראל מלובני
מומלצים