שתף קטע נבחר

להרגיש כמו ברחם: שיטת עיטוף שמרגיעה תינוקות

כשהתינוק פשוט לא מפסיק לבכות וגם לא מצליח לישון כמו שצריך, כדאי לנסות לעטוף אותו בשמיכה שתעזור לו להירגע ותפחית תנועות רפלקסיביות. איך עושים את זה? צפו

מזל טוב! התינוק המקסים שלכם הגיע הביתה, אבל משום מה הוא נראה ממש לא מרוצה. הגוף שלו משדר חוסר שקט, פניו לא רגועות והבכי, אוי הבכי - לפעמים הוא פשוט משתק. מה עושים? איך נוכל להרגיע את התינוק שלנו?

 

כתבות אחרונות על הריון ולידה:

 

השיטות לטיפול בתינוקות ולהרגעתם הן פעמים רבות תלויות תרבות. יש תרבויות שדוגלות ב"עקרון הרצף" - הצמדת התינוק לגוף האם ונשיאתו עליה במרבית שעות היממה, ואילו תרבויות אחרות דוגלות דווקא בהפרדה מהאם. ובכל זאת יש שיטה אחת שמקובלת הן על הסבתות שלנו והן על חוקרים מהאקדמיה, כך שאפשר להניח שזו דרך שפשוט עובדת - שיטת העיטוף.

 

בשיטה זו אנו עוטפים את התינוק בשמיכה רכה, עד שהוא נראה כמו רוגלך, לאפה או כל דימוי אחר מתחום המזון שאפשר לדמיין... הזכרנו כבר שונות תרבותית, נכון?  

 

למה דווקא עיטוף?

התינוק מגיע אל העולם עם מגוון תנועות בלתי רצוניות ורפלקסים. בתגובת מורו, למשל, התינוק פורש את זרועותיו לצדדים כתוצאה מבהלה ומתחושת נפילה. לעתים ינוע התינוק בתגובת מורו כשהוא שוכב על גבו, ולכן יתקשה להירדם.

 

כדי לבטל את תגובת מורו יש לעטוף את התינוק, ובכך לבטל את הנפת הידיים ולאפשר לו שינה רגועה.

  

 

כמו ברחם

שיטת העיטוף מתאימה לתיאוריית ה"טרימסטר הרביעי" של ד"ר הרווי קרפ, רופא ילדים בכיר ומרצה לרפואה באוניברסיטת קליפורניה שבארצות הברית, שטען כי התינוק מגיע לעולם כשהוא אינו בשל דיו לחיים מחוץ לרחם, להבדיל למשל מגורי חיות שנולדים עם כישורי הישרדות טובים יותר.

 

כיוון שהתינוק אינו בשל, מומלץ לאפשר לו להמשיך ליהנות מתנאים דומים לאלו ששררו ברחם, ולו באופן חלקי. ד"ר קרפ המליץ לשם כך על Swaddling - עיטוף.

 

בעזרת העיטוף אנו משיגים גם תוצאות חיוביות נוספות:

הארכת זמן השינה של התינוק. במחקר שפורסם בכתב העת Pediatrics, הגיעו החוקרים למסקנה כי תינוקות שעטופים בשמיכה מאריכים את משך השינה שלהם, כיוון שהם מסוגלים להירדם שוב באופן עצמאי.

 

השפעה מיטיבה על פגים. מחקר שפורסם בשנת 2010 קבע כי פגים שנעטפו הראו שיפור בהתפתחות העצבית-שרירית, במקביל להפגנת פחות רגעי מצוקה.

 

הכותבת היא דולה לאחר לידה, מרכזת קורס דולות מלוות לאחר לידה במכללת בייבי לינק
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תינוקות שעטופים בשמיכה מאריכים את זמן השינה שלהם
צילום: גיל מורון
מומלצים