שתף קטע נבחר

מחזה אימים: תיאטרון יציג הגיגי הרוצח הנורבגי

מנהל תיאטרון בדנמרק אמר שהרעיון שעומד מאחורי המחזה הוא להיכנס לדפוס המחשבה של ברייויק כדי למנוע הישנות של מקרים דומים בעתיד. קרובי ההרוגים: "הצגת המניפסט של הרוצח היא השלמה עם מעשיו". ומה אומרים הפוליטיקאים?

הגיגי הרוצח - בקרוב על במת התיאטרון: תיאטרון בדנמרק עורר סערה בעקבות תוכניתו להעלות מחזה שמבוסס על המניפסט שפרסם הרוצח הנורבגי, אנדרס ברינג ברייויק. ב-22 ביולי ביצע ברייויק שתי מתקפות טרור שבהן נהרגו 77 בני אדם.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

כריסטיאן לוליקה, מנהל Cafe Teateret, אמר שהרעיון שעומד מאחורי המחזה הוא להשתמש בטקסט של ברייויק ולהיכנס לדפוס החשיבה שלו כדי למנוע את הישנותם של מקרים דומים כמו הטבח שזעזע את נורבגיה בקיץ האחרון.

 

לוליקה סיפר היום (יום ה') לעיתון הדני "פוליטיקן" כי הטבח שביצע ברייויק "היה טרגדיה נוראית", אך ש"הוא יכול לקרות שוב".

 

קרובי הנספים אמרו כי הצגת המונולוג של ברייויק על במה היא "השלמה עם מעשיו". במקביל, חברים בבית המחוקקים של דנמרק גינו בתוקף את הרעיון להעלות מחזה על הרוצח הנורבגי, אך אמרו כי לא יתערבו בנושא כדי לא לפגוע בחופש הביטוי.

 

המחזה מעורר המחלוקת, שנקרא "מניפסט 2083", צפוי לעלות החל מ-23 באוגוסט, והוא נכתב על בסיס המסמך שכתב ברייויק במשך תשע שנים שכותרתו: "2083: הכרזת עצמאות אירופית".

 

"אם אתם מודאגים בכל הנוגע לעתידה של אירופה המערבית אתם ללא ספק תמצאו את המידע מעניין ורלבנטי ביותר", כתב ברייויק. במסמך הוא מסביר שב-2083 תגיע לקיצה מלחמת האזרחים הכלל אירופית, עם הוצאתם להורג של המרקסיסטים התרבותיים וגירושם של המוסלמים.

 

המחבר מסביר שהמניע הראשוני לפעולותיו היה המעורבות של ממשלתו בתקיפות נאט"ו בסרביה ב-1999, שבמהלכן הותקפו "אחינו הסרביים שרצו לסלק את האיסלאם על ידי גירוש מוסלמים אלבנים בחזרה לארצם". הוא מותח ביקורת גם על "הטיפול הפחדני של ממשלתי בסוגיית הקריקטורה של מוחמד". בכך הוא מתייחס להתנצלות של ממשלת נורבגיה על פרסום הקריקטורה בידי עיתון פרטי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגיגי הרוצח על הבמה. ברייויק
צילום: gettyimages
77 הרוגים במתקפת הטרור. האי אוטויה ליד אוסלו
מומלצים