שתף קטע נבחר

קנס של 15 מיליון שקל לתנובה על זיהום הים

פרסום ראשון: המשרד להגנת הסביבה יטיל על תנובה את הקנס הגדול ביותר שהוטל אי פעם על מפעל בגין זיהום, לאחר שהזרימה פסולת לים התיכון. השר גלעד ארדן: "חופי המדינה הם משאב טבע ייחודי ולא נאפשר לזהם אותם כדי שבעלי מפעלים יגדילו את רווחיהם"

המשרד להגנת הסביבה הודיע היום (ה') לחברת תנובה על כוונתו להטיל עליה את הקנס הגדול ביותר שהוטל אי פעם על מפעל ישראלי בגין זיהום - יותר מ-15 מיליון שקל. הקנס יוטל בגין 6 הפרות שונות הנוגעות לפסולת שהזרים המפעל של תנובה בבאר טוביה לים התיכון.

 

 

תנובה קיבלה היתר מהוועדה הבין-משרדית לטיפול בשפכים להזרים תמלחות לים התיכון דרך השפד"ן. התמלחות הם נוזלים שנפלטים בתהליך ייצור הגבינות במפעל ומדובר במים המכילים מלחים, שאריות גבינה וחומרים נוספים.

 

את התמלחות מזרימים לים מפני שהזרמתם לביוב עשויה לגרום לבעיות בתהליך טיהור מי הביוב המשמשים בישראל להשקיית שדות. עם זאת, תנאי ההיתר קובעים במפורש את רמת הפסולת שצריכה להיות בתמלחות ובמידה שיש חריגה מרמה זאת, על החברה להתקין מכשיר סינון שיטפל באיכות הפסולת ויסנן אותה בטרם תישפך לים.

 

פסולת לא מסוננת

במשרד להגנת הסביבה טוענים כי בשנים 2010-2009 חרגה תנובה מההיתר והזרימה לים פסולת לא מסוננת. כמו כן, התעלמה החברה ממספר התרעות שנשלחו לה ולא הקימה מתקן סינון כנדרש.

 

בשל כך, הצטברו במשרד להגנת הסביבה 6 הפרות שונות של החוק למניעת הזרמת שפכים המיוחסות לחברת תנובה: הראשונה, בגין אי הקמת המתקן לסינון; השנייה בגין אי דיווח על קצב ההתקדמות בהקמת המתקן; השלישית, בגין חריגה מרמת הפסולת המותרת בתמלחות; הרביעית, בגין אי הגשת נימוקים לחריגה; החמישית, בגין אי הגשת תכנית לבחינת חלופות להזרמת התמלחות לים; השישית, בגין אי הגשת סקירה המפרטת את החומרים שמזרים המפעל לים.

 

על פי חוק "מניעת זיהום ים ממקורות יבשתיים", גובה הקנס המוטל על חברה עולה בהתאם למחזור המכירות השנתי שלה. חברה שמחזורה מעל 500 מיליון של נדרשת על פי חוק לשלם 2.4 מיליון שקל בגין כל הפרה של ההיתר. במשרד להגנת הסביבה מעוניינים לקנוס את תנובה ב-2.4 מיליון שקל בגין כל הפרה. בסך הכל 15,219,300 שקל.

 

הקנס הגדול ביותר שהוטל על מפעל בישראל בגין זיהום כלשהו עד היום, הוא קנס של 1.6 מיליון שקל שהוטל על בתי הזיקוק ב-2005 בגין זיהום אוויר. הקנס הגדול ביותר שהוטל בגין זיהום הים הוא קנס של 584 אלף שקל שהוטל על חיפה כימיקלים ב-2005.

 

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, אמר בעקבות הגשת הקנס כי "חופי המדינה הם משאב טבע ייחודי ולא נאפשר לזהם אותם כדי שבעלי מפעלים יגדילו את רווחיהם. נמשיך לדרוש השקעה בטכנולוגיה הטובה ביותר להפחתת הזיהום, לא פחות ממה שמשקיעות החברות בשיווק אגרסיבי של מוצריהן".

 

המשרד להגנת הסביבה הגיש לתנובה הודעה על הקנס ובה ניתנת לחברה אפשרות להשיב לטענות בכתב תוך 30 יום. אם לא יעשו זאת, מציינת ההודעה, תוטל עליהם דרישה לתשלום של מלוא הסכום. הכסף יעבור לקרן למניעת זיהום הים.

 

מתנובה נמסר בתגובה כי הם טרם קיבלו את הודעת הקנס, וכישקבלו את ההודעה הם ילמדו אותה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תנובה. 6 הפרות שונות
צילום: יכאל קרמר
גלעד ארדן, השר להגנת הסביבה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים