שתף קטע נבחר

החשמל יתייקר? תצומצם השאיבה מים תטיס

חברת נובל אנרגי הודיעה למשרד האנרגיה והמים כי תאלץ לבצע הפחתה נוספת בהיקף הפקת הגז ממאגר ים תטיס. המטרה: הבטחת אספקת הגז ב-2012, במיוחד בתקופות השיא של הקיץ, על רקע השיבושים באספקת הגז המצרי

האם צפויה עלייה נוספת במחירי החשמל מעבר להודעת חברת חשמל על העלתם בתחילת השנה? לפחות על פי הנעשה במאגר ים תטיס נראה שכן.

 

 

בישיבה שהתקיימה במשרד האנרגיה והמים, הודיעה חברת "נובל אנרג'י" כי תאלץ לבצע הפחתה נוספת בהיקף הפקת הגז מבארות "Mari-B" של מאגר "ים תטיס". זאת, על רקע השיבושים באספקת הגז ממצרים, ודרישות המשרד להגנת הסביבה לשימוש מקסימאלי בגז הקיים, אשר גרמו להגברת השימוש בתכולת המאגר.

 

על מנת לפצות על היעדר הגז המצרי, עקב סדרה של פיצוצים שהשביתו את ייבוא הגז ממצרים ללמעלה מ-200 ימים במהלך השנה, ודרישת המשרד להגנת הסביבה להמשיך באותו תמהיל דלקים לייצור חשמל, מבלי להתחשב במתרחש במצרים, הוגברה הפקת הגז מהמאגר במהלך שנת 2011. אי לכך, תיאלץ חברת החשמל להגביר שוב את השימוש בסולר ומזוט על מנת להמשיך ולייצר חשמל.

 

מדובר בהודעה שהיא קריטית מבחינת חברת החשמל, מאחר והפחתה נוספת בהיקף תפוקת הגז מהמאגר טרם נלקחה בחשבון בתקציבי החברה, ועלולה להיות לה השפעה שלילית מאוד על תזרים המזומנים שלה שנה הקרובה.

 

במאגר ים תטיס שממוקם מול חופי אשדוד שותפות חברות "אבנר" ו"דלק קידוחים" החברות פרסמו בדיוק לפני שבוע הבהרה לפיה קיים סיכוי להימצאות מאגרי גז קטנים ("כיסי גז") בסביבות ים תטיס, לכל הפחות. לפי שעה לא ידוע האם הפקת הגז היא מסחרית והאם החברות אכן יבחרו בסופו של דבר להפיק את הגז.

 

בדיון עלה, כי ההפחתה הנוספת הכרחית כעת, על מנת להבטיח את יכולת המאגר לספק גז למשק הישראלי במהלך שנת 2012, במיוחד בתקופות בהן צפוי שיא ביקוש - חודשי הקיץ. כל זאת, עד להגעת הגז ממאגר "תמר", הצפוי להפוך לשמיש במהלך 2013.

 

המטרה: קצב יציב של הפקה

השיבושים באספקת הגז המצרי הובילו את חברת החשמל לבקש מ"נובל אנרג'י" להעלות את היקף הפקת הגז מהמאגר בכ-30-40%, על מנת לעמוד בצרכי הפקת החשמל למשק. אי לכך, החל המאגר להידלדל בקצב מהיר מן המצופה.

 

הפחתת ההפקה נועדה לשמר את יכולת המאגר לספק גז לישראל עד להשמשת הגז מ"תמר". חברת נובל אנרג'י ציינה כי הפחתת ההפקה לקצב איטי, אך יציב יותר, תפחית את הסיכון להפרעות עתידיות לאספקת הגז למשק.

 

על מנת לעמוד בביקושים לגז טבעי, הנחה השר לנדאו לזרז את הפעולות להפקת הגז ממאגר "נועה" ומאזור ה"פינקל" (“Pinnacle”), אשר נמצאים בסמוך למאגר "מרי B", במטרה להשתמש בתכולתם כבר בקיץ הקרוב. נובל אנרג'י הודיעה כי היא ממשיכה לעקוב אחר קצב התכלות מאגר "ים תטיס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים