שתף קטע נבחר

"מובארק דרש להעלות את מחיר הגז לישראל"

נשיא מצרים המודח נאשם כי הסכים למכור את הגז במחיר הפסד. סנגורו טען במשפט כי מובארק לא היה מעורב בגיבוש ההסכם והורה לשנות את החוזה או לבטלו כשגילה את המחיר

שלב טיעוני ההגנה במשפטו של חוסני מובארק נמשך היום (שבת), כאשר הפעם התמקד סנגורו של נשיא מצרים המודח באישומים הנוגעים לעסקת הגז השנויה במחלוקת עם ישראל. הפרקליט, עו"ד פריד א-דיב, טען כי מובארק כלל לא היה מעורב בגיבוש ההסכם וכי ועדה מקצועית קבעה את תעריף הגז בהתאם ל"סטנדרטים בינלאומיים".

 

הכתבות האחרונות על חוסני מובארק :

במשפט: "מובארק עודנו מפקד חיל האוויר המצרי"

סוזן מובארק בכתה: "אל תתנו לאספסוף להיכנס"  

משפט מובארק: גמאל ועלאא בכו כשאימא הוזכרה

 

מובארק מובא מבית החולים לבית המשפט, היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מובארק מובא מבית החולים לבית המשפט, היום(צילום: AFP)
 

במסגרת המשפט המתנהל נגדו בגין הרג המפגינים במהפכה נגד משטרו ושחיתות, מואשם מובארק כי מכר לישראל גז בתעריף מוזל וגרם למצרים להפסד של מאות מיליוני דולרים. אולם, לטענת עו"ד א-דיב, לתביעה "אין אפילו גרם של הוכחה לכך שמובארק היה מעורב בהסכם".

 

עו"ד א-דיב, שהתבסס על עדותו של ראש המודיעין לשעבר עומר סולימאן, אמר כי כשנודע למובארק על מחירי הגז הנמוכים, הוא ביקש מסולימאן להיפגש עם ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט ולקיים איתו משא ומתן - או לבטל את העסקה.

 

לטענת הסנגור, סולימאן אמר שישראל הסכימה לשנות את החוזה ולהעלות

את מחירה של יחידה תרמית מ-1.5 ל-3.5 דולר. כמו כן, הוסכם כי מחיר הגז ייבחן מחדש כל שלוש שנים במקום כל 15.

 

הוא הדגיש כי מובארק היה זה שהורה לשנות את החוזה בין הצדדים לאחר שנודע לו תעריף הייצוא של הגז, ואף איים שלא למכור עוד גז לישראל בגלל המחיר הנמוך. שלב טיעוני ההגנה במשפט של מובארק ובניו עלאא וגמאל יתחדש מחר בבוקר.

 

40 אחוז מתצרוכת החשמל בישראל מיוצרת באמצעות גז טבעי, ומצרים מספקת לישראל 43 אחוז מכמות הגז שמשמשת אותה. בשנה שעברה פוצץ צינור הגז עשר פעמים, מה שגרם לשיבושים באספקה ולהתייקרות בתעריפי החשמל.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק בדרך לדיון במשפטו
צילום: AFP
פיצוץ בצינור הגז בסיני. ארכיון
צילום: AP
מומלצים