שתף קטע נבחר

"תושבי מגרון יעברו, מבנים יהפכו לחווה חקלאית"

גורמים המעורים במו"מ מסרו ל-ynet כי הגיעו לפשרה עם לשכת ראש הממשלה - תושבי המאחז יעברו שני קילומטר הצידה, בעוד מבני הקבע של היישוב לא ייהרסו, אלא יוסבו לחווה חקלאית תוך שנתיים. ח"כ דני דנון בירך: "נבחרנו לבנות ולא לפנות"

ראש הממשלה ונציגי המתנחלים הגיעו לפשרה בנוגע לפינוי המאחז מגרון, כך אמרו הערב (יום ב') ל-ynet גורמים מיהודה ושומרון המעורים במשא ומתן. על פי פרטי ההסכם המתגבש, יעברו התושבים למבנים שיוקמו עבורם בנקודה סמוכה, ומבני הקבע של מגרון לא ייהרסו, אלא יוסבו לחווה חקלאית. כעת דנים הצדדים בניסוח ההסכם כך שיהיה קביל משפטית ויצלח את מבחן בג"ץ - שקבע כבר כי יש לפנות את המאחז עד סוף חודש מרס.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

הפשרה ניטרלה, למעשה, את אחת מנקודות המחלוקת העיקריות בין הממשלה למתנחלים. כעת יוכלו תושבי מגרון לעבור למבנים החדשים - שיוקמו כשני קילומטר משם, על קרקע השייכת למדינה - ולהציג את אי-הריסת מבני הקבע כהישג, המאפשר את התפתחותו העתידית של המאחז. בנוסף, הוסכם כי אם יצליחו תושבי מגרון להוכיח כי אין מדובר באדמה פרטית השייכת לפלסטינים, יותר להם להישאר במקום.

 

מבנים במגרון לאחר אחת מפעולות ההריסה במקום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מבנים במגרון לאחר אחת מפעולות ההריסה במקום(צילום: גיל יוחנן)

 

"העיקרון שלא הורסים יישוב, אלא בונים ומפתחים, נשמר", אמר ל-ynet ח"כ דני דנון, שתמך בפשרה. "אני שמח שראש

הממשלה לא נכנע לקו שהוביל שר הביטחון. אנחנו נבחרנו לבנות ולא לפנות. פעילי שלום עכשיו שרצו לראות עימותים ודם ייאלצו להתאכזב". דנון אף צפוי לבקר מחר ביישוב, לברך את התושבים ולמסור להם כי "הליכוד איתכם וההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון היא בשר מבשרה של המפלגה", כדבריו.

 

דובר היישוב בירך את דנון "על המתווה שהציע. כל יוזמה שתמנע מראות של הרס והשארת היישוב על מקומו - מבורכת".

 

לעומתו, אמר יריב אופנהיימר, מזכ"ל "שלום עכשיו", כי "מנסים לעשות צחוק מבג"ץ ולאחוז את המאחז משני קצותיו. על פי ההצעה, המאחז לא יפונה ובנוסף תוקם התנחלות חדשה. בעוד ברחבי הארץ מפנים חסרי דיור באוהלים, הממשלה כולה עסוקה בלרצות ולשרת את פורעי החוק במגרון. ניסיונות הפשרה לא מוסיפים כבוד לא לממשלה ולא למתנחלים".

 

המשא ומתן על פינוי היישוב מרצון נמשך מזה כשנה וחצי, ובמהלכו הועלו הצעות פשרה שונות, אך המחלוקת על הריסת הבתים מנעה אפשרות להגיע לסיכום. אתמול הפציר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בתושבי מגרון לקבל את הצעת הפשרה שהוגשה להם, שנשאה מאפיינים דומים להסכם הנוכחי. "מדובר בהצעה טובה, היא לא פותרת את כל

הבעיות, אך יש בכוחה לפתור את בעיית מגרון".

 

לדברי נתניהו, שעסק בנושא במהלך ישיבת הממשלה בירושלים, "עקב הרצון לקיים את החלטת בית המשפט בהסכמה ובדרכי שלום, מציעה הממשלה הסדר פשרה כלהלן: בתי הקבע של תושבי מגרון ייבנו בסמוך לאתר הנוכחי, על אדמות מדינה שתכנונן יוסדר. עם סיום הבנייה, יעברו התושבים לאתר הקבע. האתר יפונה ויימסר למינהל האזרחי ביהודה ושומרון".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגרון. פינוי מרצון
צילום: Lowshot.com
נתניהו. פשרה עם המתנחלים
צילום: רויטרס
דנון. "לבנות ולא לפנות"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים