שתף קטע נבחר

ועדת הכלכלה לחלמיש: להימנע מפינוי ערבים ביפו

יוזמי הדיון בכנסת, הח"כים חנין זועבי וחנא סוייד, טענו כי חברת חלמיש ביפו מאיימת בפינוי עשרות משפחות מבתיהן, בגלל בעיות תשלום והכנסת בלוני גז לדירות מחשש שייגנבו. נציג חלמיש טען בתגובה: היו רק 2 צווי פינוי בשנתיים האחרונות

ועדת הכלכלה תבעה אתמול (ב') מחברת חלמיש, החברה המשכנת בתל-אביב-יפו, להימנע ככל שניתן מפינוי דיירים ערבים מבתיהם ביפו. יו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד) סיכם בתביעה זו דיון מיוחד שנערך ביוזמת הח"כים חנין זועבי (בל"ד) וחנא סוייד (חד"ש).

 

 

בדיון עלו בין השאר טענות לניגוד עניינים לכאורה בפעילות היועץ המשפטי של חלמיש. היו"ר שאמה-הכהן ביקש מהחברה הבהרות והזהיר כי "אם לא תנוח דעת הוועדה בעניין, אפנה למבקר המדינה וליועץ המשפטי לממשלה שיבדקו את הנושא".

 

חברה ציבורית או חברת נדל"ן?

יוזמי הדיון טענו נגד מה שהגדירו כ"התנהלות בעייתית" של חלמיש ביפו אשר שיאה הוא איום בפינוי עשרות משפחות מבתיהן, בגלל בעיות תשלום או לאחרונה גם בגלל שהכניסו את בלוני הגז לתוך הדירות, בעקבות ריבוי גניבות המכלים שמוצבים בחצרות הבתים. זועבי התריעה גם על חוסר שקיפות בתור הממתינים לדיור הציבור. לדבריה, בגלל התנהלות זו הם ממתינים 15-10 שנים לדירה.

 

את הטענה המחישה אחת הדיירות, לינה חימל. היא גרה עם בעלה (שניהם חולים) ו-4 ילדיהם בשכירות בבית מלא רטיבות. לדבריה הם נמצאים ברשימת הזכאים לדיור ציבור וממתינים לתורם 14 שנים. "עד לפני מספר חודשים אמרו לנו שאנחנו במקום ה-7 בתור. פתאום נאמר לנו שירדנו למקום ה-29 והיום התברר שאנחנו במקום ה-35 ואף אחד לא מסביר לנו מדוע".

 

זועבי הוסיפה: "חלמיש אמורה להתנהל כחברה ציבורית ללא כוונת רווח, אבל מפעולותיה משתקפת יותר חברת נדל"ן המבקשת לעשות כסף. היא מוציאה צווי פינוי גם נגד דיירים שהביעו נכונות להגיע להסדרי חוב". היא גם טענה כי היועץ המשפטי של חלמיש גם מעורב בפועל בהליכים המשפטיים להוצאת צווי הפינוי, ונראה שפעילות זו בשני הכובעים לוקה בניגוד עניינים.

 

זועבי דרשה מהוועדה להורות לחברה להפסיק את הליכי הפינוי לפחות לגבי הדיירים שהכניסו את בלוני הגז לדירות. עוד ביקשה להקים פורום "שולחן עגול" סביבו יישבו נציגי התושבים לצד נציגי חלמיש, משרד השיכון ועיריית תל אביב. לדבריה, במצב הקיים הדיירים הם "כדור משחק" בין הרשויות. כשהם פונים לחלמיש היא שולחת אותם למשרד השיכון ובמשרד מפנים אותם חזרה לחברה.

 

ח"כ סוייד תבע לעשות סדר בתופעה שמשפחות מעבירות את זכותן בדירה לקרובי משפחה או למקורבים על תקן "בנים ממשיכים" ולקבוע סטנדרטים לתחזוקת הדירות. "רוב הדיירים מתגוררים בבתים רעועים. החברה איננה מתחזקת אותם כראוי אם בכלל, והמוזר מכל הוא שמחייבים אותם לחזק את הבתים על חשבונם נגד רעידות אדמה. בכל המדינה לא מחזקים בניינים ודווקא ביפו מקפידים"?

 

חלמיש: הבלונים בדירות מהווים סכנה 

מנהל מחלקת הגבייה בחלמיש, מוטי בלנגה, אמר כי הוגשו כ-300 תביעות נגד הדיירים מהן רק ב-17 מקרים שקשורים בבלוני הגז. לדבריו בשנתיים האחרונות בוצעו בפועל רק 2 צווי פינוי ורק נגד משפחות שלא היו זכאיות לדיור ציבורי. הוא ציין כי חלמיש גובה שכר דירה שקבע משרד השיכון לפי מבחן הכנסה וגודל המשפחה. לגבי הפעילות להחזר החובות הוא טען כי "יש נהלים וישנה ועדה להסדר-חוב לאחר הגשת תביעה".

 

באשר לבלוני הגז הוא טען כי חלמיש רוצה רק שהדיירים יוציאו את הבלונים מהדירות "בגלל הסכנה". לטענה בדבר ניגוד עניינים בייעוץ המשפטי, הודה בלנגה כי לחברה יש פאנל של עורכי דין שמטפלים בתביעות, וכי היועץ המשפטי של החברה הגיע לתפקידו הרם מהפאנל הזה ועדיין גם נמנה עליו.

 

היו"ר שאמה-הכהן הסכים כי "יש פה ניגוד עניינים ברור. אם היועץ של החברה הוא גם התובע סימן שמשהו פה השתבש".

 

התושבים: להקצות 30% מפרויקט נוה עופר לדיור ציבורי

נציג התושבים סמי אבו שחאדה, חבר מועצת העירייה טען כי "חלמיש קורצת לתחום עסקי הנדל"ן והיא מקימה את פרויקט "נווה עופר" ביפו ובו 300 יחידות דיור". הוא דרש מההחברה להקצות לפחות 30% מהדירות בפרויקט לטובת הדיור הציבורי.

 

היו"ר שאמה-הכהן תקף בסיכום את משרד השיכון, השותף בחלמיש, שנציגו נעדר מהדיון למרות שהוזמן. הוועדה ביקשה ממנכ"ל חלמיש לבדוק ולהבהיר לה בתשובה מנומקת תוך 30 יום את הטענות בדבר העסקת היועץ המשפטי של החברה בכפל תפקידים שיש בהם לכאורה ניגוד עניינים. הוא הזהיר כי אם דעת הוועדה לא תנוח מהתשובה, הוא יבקש את התערבות מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה.

 

חלמיש נדרשה בסיכום להגיע להסדרים כספיים עם הדיירים החייבים בתשלומים ולהימנע מפינויים, בעיקר בגלל הכנסת בלוני גז לדירות. "פינוי בלוני הגז מהבתים הרבה יותר קל ומידתי מפינוי משפחות", אמר שאמה-הכהן.

 

הוועדה גם ביקשה מחלמיש לבחון הקצאה לדיור ציבורי של יותר מ-5% מהדירות בפרויקט "נווה עופר", והמליצה שהעירייה תפעל להקמת "השולחן העגול" של נציגיה יחד עם נציגי משרדי השיכון והרווחה, חלמיש והתושבים, סביבו יסדירו בהסכמה את בעיות התושבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הוועדה דורשת שולחן עגול לדיירים ולרשויות
צילום: לע"מ
מומלצים