שתף קטע נבחר

אימוני כושר למילואימניקים: שיעור בכסת"ח

מפקדים שמבקשים אימוני כושר לחיילי מילואים במכון וינגייט נענים בשלילה, משום שקצין רפואה ראשי לא מוכן לערוב לבריאותם. מצד שני, אין לו בעיה עם אימון בכל מקום אחר

קצין רפואה ראשי לא רוצה לקבל אחריות לבריאותם של המילואימניקים: קצינים קרביים במילואים מדווחים לאחרונה כי בקשותיהם לקיים ימי אימון במכון וינגייט נתקלות בסירוב, משום שקצין רפואה ראשי לא מתיר זאת. הוא חושש שבריאותם של אנשי המילואים, שהם אזרחים ברוב ימות השנה, תיפגע באימון.

 

מילואימניקים ב-ynet - דיווחים נוספים:

צה"ל למילואימניקים: אין משגיח כשרות? אין כלים

במקום שובר אוטובוס - החזר נסיעה למילואים?

 

בצבא שיפרו לאין ערוך את אימוני חטיבות המילואים מאז מלחמת לבנון השנייה, אך נראה כי מאימוני כושר מעדיפים להימנע. מ"פ בחטיבת חי"ר שחיילי המילואים תחת פיקודו מקיימים אימון אחת לשנתיים, קבל על כך ש"לצבא אין בעיה לדרוש ממני לאמן את החיילים בתרגילי מחלקה, פלוגה וגדוד, כשהם מסתערים על הגבעות בצאלים או באליקים, רצים לעבר המטרות, עורכים תנועות מבצעיות ממושכות עם הנשק והציוד עליהם". נראה שבמקרים כאלה לא חוששים לבריאותו של המילואימניק הממוצע.

 

מתאמנים בשטח. ערבים לבריאותם? (צילום: מיכאל קרמר) (צילום: מיכאל קרמר)
מתאמנים בשטח. ערבים לבריאותם?(צילום: מיכאל קרמר)
 

"לא ראיתי שום נציג רפואי של הצבא עומד בכניסה לצאלים ומבקש אישור רפואי מהחיילים, שחלקם בני 30 ו-40, כדי לוודא שהם כשירים לבצע מאמץ גופני בשטחי האימונים והאש. כמובן שהם לא בכושר כמו זה שבו היו בטירונות, אבל מי מבטיח לי שחייל בן 35 לא יחטוף דום לב כשהוא רץ איתי על הגבעות?".

 

הרמטכ"ל מתאמן בווינגייט (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הרמטכ"ל מתאמן בווינגייט(צילום: עידו ארז)
 

קצין נוסף סיפר: "כמו שמספקים ימי כושר קרבי ליחידות סדירות, אין שום סיבה שהדבר לא יינתן בפיקוח רפואי מלא ללוחמי המילואים. מעבר לחשיבות השמירה על הכושר, מדובר גם בימים שתורמים רבות ללכידות היחידתית ומעלים את המורל

הפלוגתי והגדודי". לדבריו, "בהתנהלות הנוכחית נותנים משמעות חדשה למושג כסת"ח".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל בכלל וחיל הרפואה בפרט פועלים באופן מתמיד לשיפור הבקרה הרפואית והבטיחותית על כלל המערכים המתאמנים הן בסדיר והן במילואים. הדגש העיקרי במהלך ימי המילואים הוא על שימור הכשירות של אנשי המילואים. אם איש המילואים מדווח על שינוי רפואי במצבו טרם ביצוע האימון או במהלכו, ייבדק על-ידי גורם רפואי מוסמך לצורך קביעת כשירותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קשה באימונים? (ארכיון)
צילום: מיכאל קרמר
צאלים. לבריאות
צילום: יואב זיתון
וינגייט. סיכון בריאותי גבוה?
צילום: נמרוד גליקמן
מומלצים