שתף קטע נבחר

מזימת הטרור באזרבייג'ן: 'איראן יוצרת פרובוקציה'

בעקבות הדיווחים על סיכול ניסיון התנקשות בשגריר ישראל, האשימו פוליטיקאים אזרים את איראן בהתערבות בארצם. "איראן מדברת על האחווה המוסלמית השיעית, אך תומכת בטרוריסטים". ארה"ב הוציאה אזהרת מסע לאזרבייג'ן

פוליטיקאים באזרבייג'ן מאשימים את איראן ביצירת פרובוקציות, בעקבות חשיפת מזימת הטרור בבאקו והתוכנית להתנקש בחייו של השגריר הישראלי במדינה: "מחד, איראן מדברת על האחווה המוסלמית השיעית, אבל מאידך, היא משתפת פעולה עם טרוריסטים ממוצא ארמני-נוצרי ותומכת בהם", אמר לסוכנות הידיעות האזרית סביר רוסטמחנלי, יו"ר "מפלגת האחדות" במדינה.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

במקביל, ארצות הברית הוציאה לאזרחיה אזהרת מסע לאזרבייג'ן בעקבות חשיפת מזימת הטרור. השגרירות האמריקנית בבאקו ציינה כי על האזרחים האמריקנים לזכור כי האפשרות של פעולה נגד ארה"ב או נגד אינטרסים זרים רמי דרג באזרבייג'ן, עודנה קיימת. "על האזרחים לשמור על ערנות, במיוחד במקומות ציבוריים המקושרים למערב ולקהילה היהודית".

  

יום השנה לחיסולו מתקרב. עימאד מורנייה, קצין המבצעים של חיזבאללה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יום השנה לחיסולו מתקרב. עימאד מורנייה, קצין המבצעים של חיזבאללה(צילום: AFP)

 

דובר השגרירות האמריקנית מסר לסוכנות הידיעות האזרית כי השגרירות תגברה את אמצעי הביטחון בעקבות הפרסומים.

 

"לא נהפוך לאיראן"

"החברה האזרית שומרת על ערנות ולא נאפשר מצב בו נהפוך למדינה כמו איראן", אמר רוסטמחנלי וקרא לגבש מדיניות מול איראן בהתאם להתפתחויות האחרונות. "כמובן שאיננו תומכים בפתיחת חזית מול איראן ולטפל בה כאויב, אבל לכל אמירה יש תשובה". 

 

סגן מזכ"ל "המפלגה האזרבייג'נית החדשה", מובריז גורבנלי, האשים את איראן גם בתקיפת אתרי אינטרנט במדינה. ביחס למזימת הטרור בבאקו, אמר: "באופן כללי, גורמים מסוימים באיראן מנסים לפגוע ביחסים עם אזרבייג'ן. הם משמיעים נאומים חסרי טקט נגד אזרבייג'ן, מנסים ליצור פרובוקציות". לדבריו, "איראן צריכה לשקול מחדש את יחסיה עם שכנותיה ועם העולם האיסלאמי. היא לא צריכה לאפשר פעולות כאלו. אנחנו תמיד מגנים פעולות כאלו, ואנחנו מגנים אותן גם היום". 

 

קראה לאזרחים אמריקנים לגלות ערנות באזרבייג'ן. קלינטון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קראה לאזרחים אמריקנים לגלות ערנות באזרבייג'ן. קלינטון(צילום: רויטרס)

 

אחד מחברי הפרלמנט, גודרט חוסנגולייב, אף האשים את איראן בהבניית דעת קהל התומכת בפלישה צבאית לאזרבייג'ן. "היא הופכת את הכוחות הדתיים באזרבייג'ן לפוליטיים", טען, "מעצרם של הטרוריסטים מוכיח שאיראן מנסה לעורר את העוינות הדתית והלאומית וליצור מתיחות באזרבייג'ן". לדברי חוסנגולייב, "על אזרבייג'ן לבקש תמיכה מקהילה הבינלאומית ומהאו"ם, להגנה על מתקני הנפט, לרכישת מערכות הגנה מפני טילים ולחיזוק כוחות הצבא שעל הגבול".

 

לפי כלי התקשורת באזרבייג'ן, שלושת האזרחים האזרים, ששניים מהם נעצרו בשבוע שעבר, התכוונו לפגוע במטרות יהודיות, ובראשן בשגריר, מיכאל לוטם. גם גורמים בישראל מעריכים שאנשי החוליה ניסו לפגוע בשגרירות הישראלית ובשגריר. כל זה קורה כשלושה שבועות לפני יום השנה לחיסולו של עימאד מורנייה, קצין המבצעים של חיזבאללה.

 

על פי הדיווחים, שני העצורים - רסים אלייב ועלי חוסיינוב - קיבלו הנחיות מאדם שלישי, בלגרדש דדשוב. לפי החשד, דדשוב היה בקשר עם המודיעין האיראני וקיבל כסף, כלי נשק וחומרי חבלה, בכדי לפגוע באנשי חב"ד הפועלים בבאקו. לפי ההערכות, המחסלים היו אמורים לקבל 150 אלף דולר תמורת משימת החיסול. עוד עולה מהדיווחים כי אלייב, גיסו של דדשוב, גייס למשימה את חוסיינוב ושילם לו מקדמה על סך 9,300 דולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"משתף פעולה עם טרוריסטים אזרים". אחמדינג'אד
צילום: AFP
יעד לחיסול. השגריר הישראלי מיכאל לוטם
צילום: מרב יודילוביץ'
מומלצים