שתף קטע נבחר

מיואשים ממתווה אטיאס: "דירה זה מדע בדיוני"

החלומות שנזרעו בקיץ התנפצו עם החלטת שר השיכון להתעלם מהמלצות טרכטנברג ולא לתת עדיפות לעובדים במכרזים לדיור בר השגה. "לחרדי בן 24 שלא עובד והתחתן בגיל 18 יש עדיפות עליי", אומר ניר רבינוביץ' שרואה את חלום הדירה מתרחק

"שירתתי שלוש שנים בסדיר ואני עדיין עושה מילואים חודש בשנה, אבל התחושה היא שאני מקבל פחות ופחות". מאחורי המשפט הזה עומד ניר רבינוביץ', בן 32 מירושלים, מהנדס במקצועו. הוא ואשתו מביאים הביתה משכורת לא רעה, כ-15 אלף שקלים, ועדיין מתקשים לגמור את החודש.

 

כל הכתבות על התוכנית השנויה במחלוקת:

שו"ת: מה משתלם יותר, צבא או נישואים?

אטיאס: "לא נדיר חלשים מדיור בר השגה"

ישראל ביתנו נגד אטיאס: מנציח קיפוח בדיור

תוכנית אטיאס: עזרה לחלשים או עידוד אבטלה?

 

התוכנית של שר השיכון אריאל אטיאס, במסגרתה לא תינתן עדיפות לבני זוג עובדים בפרויקטים של דיור בר השגה, הצליחה להביא את רבינוביץ' ואשתו לכדי ייאוש. "לצעיר חרדי בן 24 שלא עובד והתחתן בגיל 18 יש עדיין עדיפות עליי", הוא מתלונן, "השתתפתי במחאת הקיץ כי כמו הרבה אנשים אחרים

חשבתי שצריך שינוי אמיתי, אבל לא לזה פיללנו".

 

במסגרת התוכנית שהציג אתמול (יום ד') אטיאס, אשר תובא לאישור מועצת מינהל מקרקעי ישראל, ייבנו יחידות דיור בערים יבנה, ראש העין, מודיעין, ירושלים, יקנעם, חיפה, באר יעקב, ביתר עילית ואפרת. עדיפות תינתן למי ששירת בצבא, וגם למי שהתחתן או עלה לארץ בעשר השנים האחרונות, אך אטיאס התעלם מהמלצות טרכטנברג והחליט שלא תהיה עדיפות לבני זוג ששניהם עובדים.

 

"חלוקה לא צודקת של משאבים" 

שר השיכון טען כי "אנשים לא צריכים להיענש על כך שלא מצאו עבודה במשרה מלאה", וציין כי "יותר מ-50 אחוז מהזוגות הצעירים בארץ קונים דירה אחרי יותר משבע שנות נישואים. זה אומר שזה ניקוד שמעדיף את רוב האוכלוסייה, מכאן יוצא שמי שעשה צבא תמיד יקבל עדיפות".

 

רבינוביץ', שאשתו עובדת בשירות המדינה, אומר כי "דירה עבורנו היא עדיין מדע בדיוני. אני לא מבין למה המדינה נותנת בתוכנית הזו הטבות לכאלו שאינם עובדים כלל".

 

לדברי מירב כהן, חברת מועצת העיר ירושלים, "הסיכוי של זוג לקבל הנחה בדירה

במסגרת התוכנית נגזר מהאנשים שיתחרו איתו. אין זה הוגן שזוג יזכה בדירה רק בגלל שהוא התחתן שנה קודם, למרות שהוא לא טורח לצאת ולעבוד. שאלת ותק הנישואין לא צריכה להיות עקרונית. לעומת זאת, השאלה החשובה צריכה להיות אם אתה משלם מסים ומשתלב בשוק העבודה".

 

לדבריה, "יש כאן חלוקה לא צודקת של משאבי המדינה שמחלקת כמעט 200 אלף שקלים למשפחות שחלקן לא עובדות מתוך בחירה. זו לא הייתה המטרה של מחאת הקיץ". תנועת הצעירים הירושלמית "התעוררות", בה חברה כהן, איימה לעתור לבג"ץ נגד הקריטריונים שאטיאס הציג, אלא אם יכניס סעיף של "מיצוי כושר השתכרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אטיאס. עורר סערה
צילום: גיל יוחנן
"למה נותנים הטבות למי שאינם עובדים בכלל?"
צילום: חגי דקל
מומלצים