שתף קטע נבחר

קפצו לביקור: לראות את סינגפור מהעננים

קופצי ה-Base הם אנשים שמזנקים מבניינים, צוקים וגשרים. לכבוד השנה החדשה בסינגפור, יצאו 7 קופצים לחוויית תיירות אקסטרים שבה רואים את המדינה בדרך קצת שונה...

לכבוד פתיחת שנת 2012, התקבצו בסינגפור 7 קופצי Base - אחד מענפי הספורט האתגרי והמסוכן ביותר בעולם.

 

מטרתם היתה לבצע קפיצה רבת משתתפים מאחד מאייקוני הארכיטקטורה המודרנית המרשימים ביותר בעולם, אייקון שהפך להיות "תמונת הגלויה" המזוהה ביותר עם סינגפור בעולם, מאז הקמתו לפני שנה וחצי - המרינה ביי סאנדס.

 

 • תודה ל- snow על בימוי ועריכת הסרטון
 •  

  עוד תיירות אקסטרים בערוץ התיירות:

   

  אין מקום לטעויות

   Base הינו סוג ספורט שפותח לפני מספר עשורים על ידי מטפסי הרים-צנחנים שחיפשו דרך מהירה ואטרקטיבית לרדת מצוקים גבוהים שאותם טיפסו. המילה היא ראשי התיבות של - Buildings (בנינים), Antennas (אנטנות), Spans (גשרים), Earth (צוקים).

    

   הקפיצה מעצמים דוממים (בניגוד למטוס הטס בגבהים) מסוכנת מאוד ודורשת מיומנות צניחה וניסיון גבוהים ביותר. לקופצים אין מקום לטעויות עקב הזמן הקצר ביותר מרגע הקפיצה ועד לנחיתה. אין מקום לטעויות ואין זמן לשימוש במצנח רזרבי, אז פשוט לא לוקחים אחד.

    

   רעיון הקפיצה בסינגפור לכבוד השנה האזרחית החדשה, נהגה במוחו של ד"ר עומר מי-דן, אורטופד ספורט, ספורטאי אקסטרים וקופץ Base וותיק בעצמו. מי-דן, הספיק לקפוץ ממגדל האייפל, מהר השולחן בדרום אפריקה, מצוקים בחמש יבשות ואפילו ממגדלי עזריאלי שלנו בתל-אביב.

    

   הקפיצה בסינגפור התקיימה מה-sky park - מבנה בצורת ספינה הנמצא על גג המלון בגובה של 200 מטרים מהקרקע ובו ברכה באורך של 170 מטרים, עצי דקל ומסעדות. מי-דן עמל על השגת האישורים לקפיצה מהרשויות בסינגפור במשך כשנתיים שלמות וקיבץ לקפיצה 7 מטובי קופצי ה-Base בעולם.


   אין מקום לטעויות. קפיצת בייס בסינגפור (צילומים: ירון וינשטיין)

    

   קפיצה בטווח של 10 דקות בלבד

   צילום הקפיצה היה פרויקט מסובך ומאתגר לא פחות. במאי הסרט snow (רון שי) ואני (הצלם הראשי), תיכננו ביחד עם מי-דן את זוויות הצילום המרובות שכללו צלמים תלויים על חבלים, מצלמות ממותקנות על מוטות שבלטו מהבניין החוצה, ומצלמות מיוחדות שהותקנו על הקופצים עצמם, על מנת להעביר לצופים את חווית הקפיצה בדרך האמיתית ביותר והקרובה ביותר לקופץ עצמו, למעט, כמובן, תחושת הרוח המנשבת על הפנים, והפחד שהמצנח לא יפתח בזמן.

    

   חלון ההזדמנות לקפיצה היה מצומצם מאוד ונקבע לשעה 08:00 עד 08:10 בבוקרו של האחד בינואר 2012. הקופצים התעוררו השכם בבוקר לקראת הארוע הגדול. כל ההכנות חייבות היו להסתיים עד לשעה היעודה שבה המשטרה המקומית תחסום את הכביש על הגשר של המרינה. אם לא יספיקו לקפוץ עקב בעיות מזג אויר או אי מוכנות, ייסגר חלון ההזדמנויות והקפיצה המורכבת שתוכננה בחודשים האחרונים תאלץ להידחות בחודשים רבים.

    

   07:50 - הקופצים סיימו בדיקות אחרונות של המצנחים, תדרוך אחרון ועדכון מזג אויר. מזג האויר הטרופי שהיה סוער בימים האחרונים ובלתי צפוי נראה יציב ומאיר פנים. רוח במהירות סבירה של חמישה קשר נשבה על הגשר עליו תוכננו לנחות. לא משהו שיעצור מישהו מהם בדרך הקצרה למטה.

    

   מפקד המשטרה המקומית יצר עם מי-דן קשר במכשיר הקשר וביקש עדכון אחרון לגבי מוכנות והיתכנות הקפיצה בזמן המיועד. התשובה לא איחרה לבא: "כולם מוכנים וברגע שיינתן האור הירוק הקפיצה תצא לדרך".

    

   07:58 - בדיקת קשר אחרונה עם כל עמדות הצילום - כל המצלמות מוכנות ורצות.

    

   08:00 - מפקד המשטרה מדווח בקשר שהכביש חסום לאחר ששני אופנועי משטרה סרקו אותו מקצה לקצה. לקופצים יש כעת 10 דקות לסיים מה שנבנה בעמל במשך שנתיים. אור ירוק!


   צילום הקפיצה היה פרויקט מסובך לא פחות (צילום: John Heng)

    

   הקופצת המנוסה בעולם קפצה ראשונה

   הקופצת הראשונה - מרתה אמפינוטי (Marta Empinotti) מטפסת על הסולם אל מעל לגדר הזכוכית בגובה של 200 מטרים מעל הקרקע, ונעמדת על הקצה. לרשותה יותר מ-2,000 קפיצות בייס במשך שני עשורים. קופצת הבייס המנוסה ביותר בעולם. לא בכדי היא זוכה "לפתוח" אתר בייס נוסף.

    

   המתח על הגג, בנקודת הנחיתה וברחבי המרינה של סינגפור מרקיע שחקים. אפילו הרוח נעצרת לרגע, כאילו מכבדת את המעמד. מרתה מניפה את ידיה באוויר וסופרת לאחור - שלוש, שתיים, אחד - כאשר מיד אחר כך היא מבצעת קפיצה מושלמת אל האוויר, נופלת חופשי בצמוד לפלא הארכיטקטורה הגרנדיוזי.

    

   מספר שניות אחר כך משחררת מרתה את המצנח המקופל היטב בתיק שעל גבה, ומנווטת את דרכה אל הגשר שנחסם לתנועה במרכז המרינה. נחיתה מוצלחת, כמעט כצפוי, יש לומר, משחררת אנחת רווחה כוללת ומסמנת לשאר הקופצים את הדרך.


   המתח על הגג, בנקודת הנחיתה וברחבי המרינה - מרקיע שחקים

    

   מיד אחרי מרתה קפצו יתר הקופצים בזה אחר זה: James Pouchert, Jeb Corliss, Anne Helliwell, Amanda Vicharelli, Brendon Cork. ג'ימי וג'ב לא מסתפקים בקפיצה פשוטה ומשלימים סלטה "רגועה" לאחור תוך כדי נפילה חופשית. בקטנה.

    

   הפרויקט הוכתר כהצלחה מסחררת. כל שבעת הקופצים נוחתים בשלום במרחק של מטרים ספורים אחד מהשני! כל שנותר כעת הוא להתכונן לפרויקט הבא, שיהיה גדול בהרבה.

    

   שנה טובה.

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   נחיתה בשלום
   צילום: John Heng
   הקפיצה התקיימה מה-sky park - מבנה בצורת ספינה
   צילום: ירון וינשטיין
   ג'ימי צ'ו נוחת בשלום
   צילום: ירון וינשטיין
   מומלצים