שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סמי הפיצוציות: התמכרות מסוכנת בחסות החוק

  למרות המראה המבטיח, החוקיות לכאורה והמחיר הזול, "סמי פיצוציות" הם סמים מסוכנים של ממש, ולא תחליף תמים. הצרכנים העיקריים של הסמים הם בני נוער וצעירים, שאינם מודעים לכך שהם הולכים ומתמכרים. על סכנה זמינה מדי

  כשמסתכלים אחורה, זה התחיל באופן די תמים. כמו כולם, לפני המסיבה הוא עצר עם החבר'ה לשתות אלכוהול בזול, לקנות נייר לגלגול הג'וינטים ועל הדרך להתארגן עם עוד משהו שיתדלק אותו. מה רע? כולם עשו את זה, ובכלל חגיגת אז היה חוקי ופשוט כיף.

   

  בהדרגה, כבר אי אפשר היה לבלות בלי זה. רוב החברים הפסיקו או לא תמיד השתמשו, אבל בשבילו לא היה בילוי בלי חגיגת או אלכוהול. כשהיה קשה יותר להשיג חגיגת, נסע מבעוד מועד לפיצוצייה רחוקה כדי לקנות, ואם הוא כבר שם, אז כמה כדורים נוספים, שלא יחסר. מאוחר יותר, כשלא היה בכלל חגיגת, המעבר לחומרים אחרים היה מובן מאליו.

   

  כתבות נוספות על סמי פיצוצייה :

   

  כשהתחיל להבין שהוא לא יכול ליהנות במסיבה בלי זה, שזה לא מה שרצה באמת כשרק התחיל להשתמש, וכשהחברה עזבה אותו בגלל מריבות חוזרות ונשנות על רקע: "למה אתה תמיד צריך את זה?" - רק אז החלה לבעבע בו המודעות לכך שהשליטה בעצמו אבדה. הוא הבין שנסחף לתוך מערבולת.

   

  אפשר להתמכר לסמי פיצוציות

  סמי פיצוציות הם כינוי לסמים של ממש, ולא "תחליפי סם" כפי שנהוג לחשוב בטעות. אלו נמכרים בחנויות הפתוחות 24 שעות, ומלבד המוצרים הגלויים לכל עובר אורח - בקבוק שתייה, פיצוחים וחטיפים - יש גם מוצרים אחרים, שמי שמכיר יודע איפה למצוא אותם, ולפחות יודע מה לבקש.

   

  בדומה לכל מוצר אחר, גם אלה עטופים בעטיפה חמודה, מודרנית, מוכרת, מעניינת ולפעמים תמימה, אלא שלאחר שמסירים את העטיפה מתגלה משהו תמים הרבה פחות.

   

  השכלול בייצור הסמים, השינוי באמצעי המכירה והקנייה של סמים, המלחמה הסיזיפית של המשטרה בהוצאה מחוץ לחוק של כל סם חדש והתחלת ה"משחק" שוב כשמיוצר זן חדש ושונה במעט מקודמו - זו המציאות של עולם סמי הפיצוציות.

   

  באותו עולם חדש של סמים, להתמכרות יש מקום נכבד. אפשר להתמכר לסמי פיצוציות, ולמעשה זו אותה התמכרות כמו לסמים "קלאסיים", גראס או אלכוהול.

   

  סמים הנמכרים בפיצוציות מתחלפים ומתחדשים בקצב מהיר. עם הגעתו של סם חדש, כל עוד הוא לא נבדק הוא לא יכול להיחשב כלא-חוקי. למעשה, הוא חסר מעמד, שכן הוא לא קיבל תוקף של סם או תרופה חוקיים, אך גם לא נכלל בפקודת הסמים כך שניתן למוכרו.

   

  מלבד סמים "חסרי מעמד" יש פיצוציות המוכרות תרופות מרשם באופן לא חוקי, אלכוהול גם לקטינים וכלים לעישון, ומספקות מידע על אתרים לרכישת סמים. חשוב כמובן לציין שלא כל הפיצוציות הן כאלה, ויש רבות שבהן לא נמכרים סמים מכל סוג שהוא.

   

  סמים הנמכרים בפיצוציות מתחלפים ומתחדשים בקצב מהיר (צילום: רס"ב יובל אראל) (צילום: רס
  סמים הנמכרים בפיצוציות מתחלפים ומתחדשים בקצב מהיר(צילום: רס"ב יובל אראל)

   

  מה הם סמי פיצוציות?

  סמי פיצוציות הם נגזרות סינתטיות של סמים מוכרים ולא חוקיים, בין שנרקוטיים ובין שפסיכו-אקטיביים. כלומר, הרכבם זהה מלבד שינוי כימי קטן, שמונע מהם להיות בלתי חוקיים. אלא שבשינויים אלו אין כדי לבטל את השפעת הסם על הגוף והנפש.

   

  בין הסמים הנפוצים כיום ניתן למצוא:

   

  נגזרות חגיגת: חגיגת הוא בלתי חוקי, אך יש לו נגזרות רבות, בעלות השפעה דומה: "חגיגת קיץ", "תותי פרוטי", "חלום מתוק", "שרי", ""Special K, "רקפת" ועוד. אלו נמכרים בקפסולה המכילה אבקה לבנה, וכולם מכילים תרכובת שונה של החומרים הפעילים קתינון או מתילמתקאתינון.

   

  חומרים אלו ממריצים, ולא פעם צעירים ובני נוער צורכים אלכוהול או סמים מדכאים אחרים כדי לאזן את השפעתם.

   

  נגזרות סינתטיות של קנביס: נמכרות תחת השמות "מבסוטון", "מיסטר נייס גאי" ו"מסטולון". הנגזרות מיוצרות כעלים לעישון או לשתייה. למרות המראה הפשוט כביכול, השפעתם חזקה פי כמה מהקנביס המקורי, כך שאפילו שימוש חד-פעמי או קצר בסמים אלו מהווה סכנה לשלמות הגופנית והנפשית של המשתמש, והוא עלול למצוא את עצמו תוך זמן קצר חסר יכולת תפקוד.

   

  סם האונס ודומיו: GBL, GHB ו-Blue Love - בעלי השפעה דומה זה לזה, נמכרים בקפסולות או במבחנות.

   

  אפילו שימוש חד-פעמי או קצר בסמים אלו מהווה סכנה (צילום: משטרת מחוז ש"י) (צילום: משטרת מחוז ש
  אפילו שימוש חד-פעמי או קצר בסמים אלו מהווה סכנה(צילום: משטרת מחוז ש"י)

   

  הסכנה בסמי פיצוציות

  הצרכנים העיקריים של סמי פיצוציות הם בני נוער וצעירים, וה"ממתקים" הללו מהווים פיתוי משמעותי עבורם. נראה כאילו אין בהם נזק, הם חוקיים (לכאורה), זולים יחסית, הם נקנים בקלות לאור יום (ולא מעבריינים בסמטאות אפלות) וחלקם נראים טבעיים לגמרי, כמו תה.

   

  כך הפכו סמי הפיצוציות לחלק מהבילוי הרגיל בלילה, שלאחריו אפשר להמשיך בשגרת החיים הרגילה, ללמוד, לעבוד, להיות עם המשפחה וכו'.

   

  היכולת לנהל אורח חיים כביכול רגיל היא שהופכת את השימוש בסמי פיצוציות לחסרת סטיגמת הנרקומן, אך היא גם זו שיוצרת את המלכוד העיקרי של ההתמכרות אליהם. במילים אחרות, התמכרות לסמי פיצוציות קיימת, אך היא מסוותת על ידי היכולת להמשיך בשגרת החיים הרגילה תוך שימוש בסמים באופן מתמשך.

   

  אלא ששליטה זו היא אשליה בלבד, וכל ניסיון להפסיק את השימוש חושף באחת את ההשפעות המצטברות של הסם: הופעתם של סימני גמילה, חרדה מוגברת, דיכאון, רצון עז לחוות שוב את השפעת הסם, חוסר אונים, חרדות, סיוטים, הזיות ואפילו התקפים פסיכוטיים.

   

  למעשה, התמכרות לסמים מתחילה על אותו רקע של קושי נפשי, ברצון להרגיש "איך זה בלי לפחד", למצוא מזור לכאב העצבות, "לצאת" מהדיכאון. בכל התמכרות לסמים יש מקור נפשי, והוא גם מוקד הטיפול בהתמכרות.

   

  טיפול בהתמכרויות הוא טיפול כוללני-הוליסטי ,המתייחס לצורך להיגמל באופן חד-משמעי מכל סם (גם אלכוהול). מדובר בשינוי אורח החיים, החלפת דפוסים לא בריאים והרסניים בחשיבה ובהתנהגות בריאה, בהבנה לעומק ובחינה של שורש ההתמכרות ושל הקשיים הנפשיים שבבסיס נפשו של האדם, בנסיבות החיים הטראומטיות, מהם כוחותיו, משאביו ומערך התמיכה של המטופל - ואיך ניתן לגייס את כל אלה לתהליך הבראה פיזי, רגשי ורוחני.

   

  ההבנה של אדם כי הוא איבד את השליטה על התנהגותו היא המפתח לשינוי ולהיחלצות מההתמכרות. אותה דואליות של התמכרות לצד תפקוד מאירה את המחיר הכבד של המשך השימוש, מדגישה כי יש מה לאבד ומה להפסיד אם לא תיעצר ההידרדרות. היא גם זו שנותנת את הכוח לעצור בזמן ולבקש עזרה., והתזמון בפנייה לטיפול יכול לשנות מסלול חיים.

   

  ישנם אנשים רבים שהשתמשו בסמים כאלה, נגררו למעגל ההתמכרות ולבסוף מצאו את עצמם נעזרים ומחדשים את הכוח. הייחודיות בטיפול בהתמכרות היא שממצבים כאלה אפשר לצאת מחוזק, ולהרוויח בחזרה חופש ועוצמה.

   

  הכותבת היא פסיכותרפיסטית ומטפלת בהתמכרויות בקליניקה לתמיכה רגשית ונפשית במרכז ד"ר טל.

    


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרכבם של סמי פיצוציות זהה לסמים רגילים, מלבד שינוי כימי קטן, שמונע מהם להיות בלתי חוקיים
  צילום: רס"ב יובל אראל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים