שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הבוס צפה בפורנו מול העובדת. הטרדה מינית?
  פרשת נתן אשל טרם התבהרה וכבר יש מי שממהר להאשים ולחגוג על דמם של השניים. אז מתי מדובר בהטרדה מינית ומתי זוהי "רק" הטרדה? עו"ד גלית סולומונוב-פוגל על התחום האפור ביחסי עובד-מעביד

  זה קורה לך וודאי הרבה מאד פעמים: את פותחת עיתון, קוראת את הכותרת ומחליטה: "הוא בטוח עשה את זה, איזו מסכנה...", אבל חשבת פעם שאולי זו לא הטרדה מינית? אולי זו סתם הטרדה או אולי בכלל לא?

   

  עוד בנושא:

  תחום אפור: איך מגדירים הטרדה מינית?

  הטרדה מינית: להתפשר מחוץ לבית המשפט? 

  לא זה לא, בכל שלב שהוא

   

  כך למשל, פרשת נתן אשל התופסת כותרות רבות בימים האחרונים, לא כוללת תלונה ממשית. המוטרדת (או שלא) שעבדה תחתיו, מסרבת בכל תוקף להתלונן, כלל לא ברור מה קרה שם (אם בכלל), ונשאלת השאלה: האם בכלל זו הטרדה מינית או אולי סתם בלון נפוח שדינו להתפוצץ (כי זה סופו של כל בלון)?

   

   

  הבעיה היא שטרם התבררו העובדות וכבר כולם חוגגים על דמם של השניים, גם של העובדת וגם של מר אשל. לעיתים, הקלות הבלתי נסבלת שלנו כבני אדם, לגזור דינם של אנשים, מבלי לעשות אבחנה בין כל המושגים של "הטרדה מהי", אינה נכונה. במאמר זה אנסה ככל האפשר, לעזור בעשיית ההבחנה בין כל המושגים המבלבלים הללו.

   

  כולן כבר עשו את זה

  דמייני לך תמונה: סוף-סוף, לאחר לילות ארוכים של מלצרות, מצאת עבודה. ולא סתם עבודה, עבודה שרק בחלומות חשבת שתתקבלי אליה. הלכת לראיון עבודה, התלבשת יפה, הבוס נראה צעיר, מנומס משהו, בקיצור, יצאת לדרך חדשה.

   

  חודש עבר והבוס נכנס לחדר. הוא מציע לך כי בהפסקת האוכל, במקום לשבת "עם יתר התרנגולות בלול" כלשונו "ולברבר", תבואי לחדרו ותצפי איתו בסרט מעניין במחשב שלו. "כולן כבר עשו את זה", הוא אומר ומוסיף: "את לא תצטערי". הוא אפילו מתנצל שאין פופקורן.

   

  ואת הולכת, מתרגשת, הוא בכל זאת הבוס ואת חדשה כאן. נכנסת לחדר, הוא כבר דאג לנעול את הדלת אחריך. לתדהמתך, על מסך המחשב שלו מרצד סרט פורנו. הוא לא נוגע בך אבל שואל: "נו איך, מעניין לא?".

   

  את נסערת, מבולבלת, לא יודעת מה עושים, הרי "כולן כבר עברו את זה", אולי זה איזשהו סוג של טבילת אש, כמו בתנועת הנוער. האם זו הטרדה מינית מצידו, או אולי הפרזה ואת סתם ילדה שחושבת לכיוון לא נכון. יצאת מהחדר עם מיליון מחשבות בראש: לשתף? לספר? לשתוק כמו כולן ואולי אם תדברי תפוטרי?

   

  יקירתי, את ממש לא מפריזה, אסור לך לשתוק. זוהי הטרדה מינית לכל דבר וענין, ועליך לפנות לממונה על הטרדות מיניות במקום עבודתך ולספר לו על מעשיו של הבוס. גם להגיש תלונה במשטרה את יכולה. בכל מקרה, טוב הוא לא יצא כאן. אסור לו לנצל את העובדה שהוא הבוס ואת עובדת, כדי להטרידך מינית.

   

  "הלוואי ולאשתי היו כאלה"

  אצל מיכל (שם בדוי), ההפרזה הפכה להטרדה. מיכל נהגה לנסוע בהסעות מסודרות למקום עבודתה. במחצית השנה הראשונה, נהג ההסעות נהג להחמיא לה על לבושה ומראיה החיצוני. "בקטנה". לאחר חצי שנה, עברה מיכל ניתוח להגדלת חזה ועיבתה את שפתיה בסיליקון.

   

  אז שינה נהג ההסעות את התנהגותו כלפיה והחל "לזרוק" לה כשהיו לבד במונית, משפטים כגון: "וואי וואי, איזה גדולים. הלוואי ולאשתי היו כאלה", וכן "מה הייתי עושה בשפתיים האלה". מיכל סירבה לקבל את התנהגותו של הנהג וכשזו לא פסקה, על אף בקשותיה מהנהג, פנתה למעבידה שלה ודיווחה לה על כך. הנהג כמובן, פוטר מעבודתו בחברת ההסעות.

   

  חולצה בעלת מסר פוגעני

  המקרים הללו הינם רק שניים מני רבים שמהווים הטרדה מינית ברורה. אבל לא הכל שחור ולבן, ובמציאות לא תמיד ברור האם מדובר בהטרדה מינית, או לא. ישנם מקרים המצויים ב"תחום האפור". כך לדוגמה, סיפוריהן של דורית ולימור (שמות בדויים).

   

  גיל חלק עם דורית חדר בחברה בה עבדו השניים, והיחסים ביניהם היו ידידותיים. בקיץ נסע גיל לחו"ל ומששב לעבודה, חל מפנה בהתנהגותו כלפי דורית. גיל החל להופיע לעבודה כשהוא לבוש בחולצות עליהן ציורים של בחורות ערומות ולצידן כיתובים סקסיסטיים, כשהוא משוויץ בפני דורית כי "אין להשיג כאלה חולצות בארץ וזו עבודת יד".

   

  דורית, שעניין החולצות הציק לה ופגע בה, ביקשה מגיל כי לא יופיע כך לעבודה, אולם לתדהמתה השיב לה: "מי את בכלל. את לא הבוסית שלי וזה לא עניינך איך אני מתלבש. לא טוב לך - תסתכלי על החלון ולא עלי". דורית שסברה כי מדובר בהטרדה מינית, פנתה לממונה על הטרדות מיניות במקום עבודתה וזו אמרה לה, כי לא מדובר בהטרדה מינית, אולם בוודאי שאין זה ראוי שגיל יתלבש כך לעבודה, והוא נדרש שלא לעשות כן להבא.

   

  שיחת טלפון מביכה

  אצל לימור הסיפור היה שונה. לימור התבקשה על ידי המעביד שלה להצטרף אליו לפגישת עבודה מחוץ למשרד. ביושבם של השניים במכונית המעביד, קיבל המעביד שיחת טלפון מחברו, כאשר משך כל השיחה, אותה שמעה לימור בדיבורית, שוחחו השניים על "חוויות" שעברו ערב ולילה קודם, עם שתי בחורות אותן פגשו בפאב.

   

  בשיחה, לא חסכו השניים בתיאורים על מעשי ההוללות בערב, כולל מתן ציונים לשתיים "גם על הביצוע וגם על המראה". לימור חשה חוסר נוחות במהלך השיחה אבל נמנעה מלהתערב או להעיר לו לאחר מכן (הוא בכל זאת הבוס).

   

  האם מדובר בהטרדה מינית? יש שיסברו שלא. הרי הבוס לא פנה אל לימור, לא הטריד אותה מינית ולא הפעיל עליה כל לחץ על מנת שתקיים איתו יחסי מין. לימור, למעשה, נקלעה לשם במקרה והשיחה הייתה "על הדרך". אבל רבותי, הוא בכל זאת המעביד של לימור וכמעביד עליו לכבד את עובדיו ובכלל ואת לימור בפרט. אולי זו אינה הטרדה מינית, אבל בוודאי שמדובר בהתנהגות שאינה הולמת מעביד.

   

  למרבה השמחה, תם עידן ה"מיידלע"! על פי חוק למניעת הטרדה מינית, גברים ונשים כאחד, אינם יכולים להטריד מינית איש את זולתו ואף לא לסחוט באיומים על מנת לבצע בשני מעשה בעל אופי מיני. בנוסף, אסור למעביד או מי שמתקיימים בינו לבין העובדים יחסי מרות, לנצל מצוקתם של העובדים על מנת לנצלם מינית.

   

  מ-50 אלף ש"ח ל-300 אלף ש"ח

  הטרדה מינית יכולה לקרות במקום העבודה או מחוצה לו, אולם בכל מקרה היא אסורה. כאשר מדובר בהטרדה מינית המתרחשת במקום העבודה, ניתן להגיש תביעה בגינה לבית הדין האזורי לעבודה.

   

  בעבר קבעו בתי הדין לעבודה פיצוי ללא הוכחת נזק בסך שלא עלה על 50 אלף ₪. עד השינוי בהתייחסותם של בתי הדין לעבודה בנושא ההטרדות המיניות המתרחשות במקום העבודה, מעיד פסק דינו התקדימי של בית הדין הארצי לעבודה, אשר פסק פיצוי של כ- 300 אלף ₪ (!) לעובדת אשר נאלצה לקיים עם מעבידה "מין אוראלי חד צדדי", בלשונו של בית הדין. 

   

  לכל הכתבות, העדכונים והסקרים - כנסו לפייסבוק של ערוץ יחסים

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עו"ד גלית סולומונוב פוגל
  צילום: יואב אטיאס, "זאפ גרופ"
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים