שתף קטע נבחר

מהפכת ספרי הלימוד מתחילה, מחירם צפוי לרדת

משרד החינוך פרסם מכרז לקנייה ולהפצת ספרי לימוד באופן מרוכז, ההורים יקנו מעתה את הספרים דרך בתי הספר. במאי תישלח להם רשימת הספרים, לצד פירוט ההנחה המוצעת

הסוף להתרוצצויות בין חנויות הספרים בחופש הגדול? אחרי עשרות שנים שילמו כל קיץ אלפי שקלים על ספרי הלימוד החדשים, החל משרד החינוך במהלך שצפוי להביא לירידה דרמטית בעלויות רכישת הספרים. המשרד פרסם היום (ג') מכרז לקנייה ולהפצת ספרי לימוד מרוכזת בכל בתי הספר בארץ. במסגרת המיזם ירכשו ההורים את הספרים החדשים במרוכז דרך בתי הספר, כשהמטרה היא להוזיל את עלותם בעשרות אחוזים.

 

עוד ידיעות חינוכיות ב-ynet:

מתי נולד משה רבנו? הטיים ליין עושה סדר

חינוך חינם מגיל 3? רק אם הילד נגמל מחיתול

 

כיום כ-5,000 ספרי לימוד מוצעים למכירה, ועל פי נתוני משרד החינוך שוק הספרים בישראל מגלגל מדי שנה כ-600 מיליון שקלים, כאשר הרווחים מתחלקים בין חברות ההוצאה לאור, חברות ההפצה וחנויות הספרים. במסגרת הפרויקט החדש המשרד צפוי לתווך ישירות בין חברות ההפצה לבתי הספר וכך למעשה ניתן יהיה "לדלג" על חנויות הספרים, ולחסוך את ה"קופון" שנהגו לגזור.

 

כדי לגשת למכרז, יידרשו חברות ההפצה להתחייב להוזלה של לפחות 20% מעלותו הרשמית של הספר. יש להניח כי כוח הקנייה של כלל תלמידי ישראל יעודד אותן להתחייב אף להצעות זולות בהרבה, בכדי לזכות במכרז. במסגרת המיזם תוקם מנהלת במשרד החינוך בעלות של עשרות מיליוני שקלים בשנה, שתפקידה יהיה לנווט את הפרויקט ולוודא את הצלחתו.

 

כבר בחודש מאי הקרוב יידרשו כל מנהלי בתי הספר לשלוח להורים את רשימות הספרים לשנת הלימודים הבאה ובהן ההמלצה לקנייה מרוכזת, כולל פירוט ההנחה המוצעת. התשלום של ההורים יתבצע באמצעות נציגי המנהלת, שיהיו פרוסים בכל בתי הספר יהיו אחראים ליצירת קשר עם חברת ההפצה ולוודא את הגעת הספרים למזכירות בית הספר בצורה מרוכזת ואת חלוקתם לתלמידים במועד.

 

בתי ספר שירצו בכך יוכלו לרכוש את ספרי הלימוד בעצמם ולהנהיג מדיניות של השאלת ספרים משנה לשנה. ההורים לא יהיו מחויבים לרכוש את הספרים דרך בתי הספר והתלמידים כמובן יוכלו להמשיך להשתמש בספרים של אחיהם הגדולים. במשרד החינוך מקווים שבקרת המנהלת תאפשר גם את הגברת הפיקוח על חברות ההוצאה לאור בנוגע לאיסור להוציא מהדורה חדשה לספר לימוד, אלא אם חלפו חמש שנים מקודמתה.

 

שר החינוך גדעון סער, שגיבש את התוכנית ציין כי "המכרז נועד להוזיל את עלויות ספרי הלימוד לציבור ההורים באמצעות עידוד התחרות בין הספקים הפועלים בשוק ועידוד ספקים אחרים המסוגלים לתת את השירות, להצטרף לתחרות". לדבריו, "התוכנית תעניק הזדמנות שווה לכל התלמידים לפתוח את שנת הלימודים עם 'סל ספרים מלא' ותאפשר למשרד להדק את הליך הבקרה אחר השימוש בספרי לימוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסרטציה
צילום: הרצל יוסף
מומלצים