שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  היידישפיל יציג על השואה בפני דרוזים ובדואים

  התיאטרון יתארח בכפרים ויישובים בצפון שם יציג שתי הפקות שעוסקות בשואת יהודי אירופה. "זה נושא חשוב וראוי שכולם ילמדו אותו", אומר מנהל מחלקת התרבות בדליית אל כרמל

  תיאטרון היידישפיל יציג בחודשים הקרובים הצגות שעוסקות בנושא השואה - בפני תלמידי בתי הספר במגזר הדרוזי ובמגזר הבדואי. התיאטרון יתארח בין היתר בדליית אל כרמל, ירכא, כפר מג'אר, היישוב הבדואי טובא זנגריה והכפרים הדרוזים כסרא וסמעה. תושבי היישובים יוזמנו גם להצגות שייערכו בכפר הנשיא, חצור הגלילית וראש פינה.

   

  בראש הפרויקט עומד בשיר חסון, מנהל מחלקת התרבות בדליית אל כרמל, שאומר היום: "נושא השואה חשוב וראוי שכולם ילמדו אותו. כיוון שהנושא הוא חלק מתוכנית הלימודים בבתי הספר, חשבנו שנכון יהיה לקרב אותו לתלמידים דרך התיאטרון. כמו שילדים אצלנו לומדים על ההיסטוריה הערבית הם צריכים ללמוד גם על ההיסטוריה של העם היהודי, והשואה היא חלק מרכזי מההיסטוריה של המאה ה-20".

   

  געבירטיג. מחזה מוזיקלי על התרבות היהודית באירופה לפני השואה (צילום: ז'רר אלון) (צילום: ז'רר אלון)
  געבירטיג. מחזה מוזיקלי על התרבות היהודית באירופה לפני השואה(צילום: ז'רר אלון)
   

   

  בפני ילדי היישובים בצפון יוצג המחזה המוזיקלי "געבירטיג", מאת יהושע סובול. ההצגה בכיכובו של יעקב בודו ואנסמבל השחקנים היא מסע קסום לתקופה שלפני השואה ואל נבכי התרבות העשירה והססגונית של יהדות אירופה שנמחקה במלחמת העולם השנייה. ההפקה שנכתבה במקורה ביידיש הותאמה לילדים והיא דוברת עברית, אך השירים שבה מבוצעים ביידיש עם תרגום סימולטני לעברית. הפקה נוספת שתוצג במסגרת זו היא הצגת היחיד "היא לא היתה כאן" מאת בלנקה מצנר ודן וולמן. בהצגה מגלמת השחקנית ענת עצמון את דמותה של ניצולת שואה שחיה בישראל ונאבקת בפחדים, בטראומות ובזכרונות.

   

  לדברי חסון לקראת הצפייה ייערכו מפגשי הכנה לילדים. עם זאת הוא מדגיש: "מהצגות קודמות שהתארחו אצלנו, אנחנו יודעים שיש מודעות לנושא בקרב הילדים, והתגובות היו טובות".

   

  בתיאטרון היידישפיל אומרים היום: "לפני כשלוש שנים הזמנו ראשי מועצות כפרים ערביים ודרוזים לבוא ולצפות בהצגה 'געבירטיג', וההתרגשות היתה גדולה. בעקבות זאת יזמנו מפגש תרבותי יידי-דרוזי בדליית אל כרמל. בספטמבר בשנה שעברה הרים את הכפפה לראשונה ראש אגף התרבות בדלית אל כרמל, בשיר חסון, וההצגה הוזמנה לבית הספר אורט שבכפר וזה היה ניסיון שצלח.

  חזונו של תיאטרון היידישפיל הוא להוביל את זיכרון השואה לכל מגזר באשר הוא ואנחנו שמחים שבעקבות אותו ניסיון שצלח, הדבר מתאפשר".

   

  העלאת הפקות תיאטרון בנושא השואה בפני קהל דרוזי ובדואי אינה דבר של מה בכך וביידישפיל מכירים בחשיבות הפרויקט. בתיאטרון מציינים כדוגמה בולטת את היישוב טובא-זנגרייה שבו הוצת רק באוקטובר האחרון מסגד הכפר והחשד נפל על פעילי "תג מחיר" אך לא הוכח.

   

  בעקבות ההצתה, שזכתה לגינויים מכל קצוות הקשת הפוליטית ומרבנים, פרצו ביישוב הפגנות אלימות. היום מדגישים בתיאטרון: "ראשי מערכת החינוך בכפר הבדואי טובא-זנגרייה מובילים בימים אלו מהלך חינוכי של דו קיום בקרב ילדים ובני נוער. ההצגה דווקא בכפר זה היא ביטוי דרמטי למאמץ לחיות בדו-קיום".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "היא לא היתה כאן". בקרוב בדליית אל כרמל
  צילום: ז'רר אלון
  לאתר ההטבות
  מומלצים