שתף קטע נבחר

1.5 מיליון ש' להורי תאיר ראדה, גם המורה ישלם

בית המשפט התיר לפרסם את הסדר הפשרה לפיצוי הוריה של תאיר ראדה שנרצחה בבית הספר. המדינה, משרד החינוך, המועצה האזורית וקרן קר"ב ישתתפו בפיצוי. המורה לדרמה ישלם 20 אלף שקלים

שנה וחצי לאחר שהרוצח רומן זדורוב נשלח לכלא, מגיעה היום (ד') פרשת רצח תאיר ראדה לסופה בהחלטה שלפיה הוריה יקבלו  פיצוי כספי בסך של מיליון ו-450 אלף שקלים ממשרד החינוך, מהמועצה המקומית, מבית הספר, מחברת האבטחה ואפילו 20 אלף שקלים מהמורה לדרמה.

 

דיווחים נוספים אודות רצח הילדה בקצרין:

סיימו תיכון בלי תאיר ראדה: "נזכרנו לפני הטקס"

אמא של תאיר רוצה לעזוב את קצרין: "אני בכלא"

4 שנים אחרי: הכרעה במשפט רצח תאיר ראדה

 

מהסדר הפשרה שאליו הגיעו הצדדים והותר לפרסום בבית המשפט המחוזי בחיפה עולה כי הגורמים החינוכיים שהיו אמורים לשמור על בטחונה של ראדה יידרשו לשלם פיצויים.

 

התיכון הניסויי נופי גולן בקצרין, המועצה המקומית קצרין והמועצה האזורית גולן, ישלמו כל אחד 210 אלף שקלים. מדינת ישראל ומשרד החינוך ישלמו פיצוי בסך 225 אלף שקלים. חברת האבטחה "רשת ביטחון", שהעניקה שירותי שמירה בבית הספר, תפצה את ההורים בסכום של 295 אלף שקלים.

 

המורה לדרמה של תאיר, משה אדלר, ישלם 20 אלף שקל מאחר שהיא נרצחה במהלך שיעור ההעשרה שהעביר. ההורים טענו כלפי הרשויות המקומיות, שהעדיפו להדחיק את נושא הרצח.

 

לפני קצת יותר מחמש שנים נמצאה גופתה של תאיר בתא שירותים בבית הספר בקצרין, כשעליה סימני אלימות רבים. בסופו של הליך משפטי ארוך ומתוקשר, הרשיע בית המשפט המחוזי בנצרת את פועל השיפוצים בבית הספר, רומן זדורוב, ברצח.

 

האם, אילנה ראדה, הדגישה כי הסכום הכספי לא היה בראש מעייניהם. "לא חשבנו על כסף ולא חשבנו שזה יגיע לכדי כך. האכזבה הגדולה הגיעה כאשר ביתנו תאיר הפכה להיות מתוייגת בתג מחיר בתביעה זו בסכום כספי. שום סכום לא משתווה לערך של תאיר בחייה לכן כואב היה לי לקבל זאת".

 

היא ובעלה שמואל חזרו מספר פעמים על דרישתם לפיקוח מתמיד בבתי הספר על מנת למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד. "הרצח הזה יכול היה להימנע. היה צריך לשים שמירה במקום. עבודות השיפוץ לא נעשו באישור מיוחד של משרד החינוך". היא הוסיפה כי הדברים אמורים "אם זדורוב אכן הרוצח". לטענתה, נכשל בית הספר נופי גולן בהגנה על התלמידים.

 

אביה של תאיר טען כי הסכום הכספי שנפסק בהסכם הפשרה מייצג ערך נמוך לחיי אדם. "חיי ילדים בישראל הפכו זולים, הילדים מתוייגים בתג מחיר, אך אם חלילה קורה משהו אין אפשרות להעריך חיי ילד או ילדה. לא רצינו כסף ולא ביקשנו אבל אף אחד לא היה מוכן להודות באחריות".

 

בהתייחסו לתביעת נזיקין נגד רוצח בתם, אמר האב: "אם הייתי יכול הייתי רוצה שיוציאו אותו להורג. אין סיכוי שיזוכה בערעור בבית המשפט העליון, כולם יודעים שהוא הרוצח".

 

פרקליטם של ההורים עו"ד אושרי שלוש אמר: "פסק הדין של הביא לסיומו את הפרק המזעזע ברצח תאיר, אך שום סכום שבעולם לא יכול לפצות את ההורים או להחזיר את תאיר. הסכום הכספי לא היה המהות והסכם הפשרה בנוסח שהוגש משקף מבחינת המשפחה את אחריות הגורמים המעורבים במחדל ולרשלנות שהביאו למותה".

 

מהמועצה המקומית קצרין, המועצה האזורית גולן ובית הספר נופי גולן נמסר בתגובה, כי הם מבקשים לחזק את ידי משפחת ראדה. "כל הנתבעים עשו כל מאמץ לנסות ולהקל, ולו במעט, על משפחת ראדה, ולמרות שברור שלאיש מהם אין כל אחריות לרצח הנורא, הסכימו להגיע להסדר פשרה ולשלם למשפחה את הסכום שנקבע לפנים משורת הדין".

 

מהלשכה המשפטית במשרד החינוך נמסר בתגובה כי "בשל הנסיבות הטרגיות ולפי המלצת בית המשפט, הצדדים הגיעו להסדר פשרה, מבלי להודות באחריות למקרה, ולאחר הליך גישור. בהליך הוחלט כי הנתבעים ישלמו לתובעים פיצויים בסך כ-1.5 מיליון שקל, כאשר השתתפות המדינה עומדת על 15.5% מסך הפיצוי הכולל. המשרד מביע צער רב על האירוע הטרגי שפקד את משפחת ראדה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפרודוקציה
תאיר ראדה. נרצחה בבית ספרה
צילום: רפרודוקציה
זדורוב. כבר בכלא
צילום: חגי אהרון
מומלצים