שתף קטע נבחר

חרדים לשעבר רוצים לתבוע: לא לימדו אותנו ליבה

קבוצה של חרדים לשעבר תגיש תביעה נגד המדינה על שאישרה תוכניות לימודים ללא ליבה: "אנשים שיוצאים בשאלה מוצאים את עצמם משלימים בגרויות במשך שנתיים"

המדינה תשלם על לימודי הליבה החסרים? עשרות חרדים-לשעבר מארגנים תביעה נגד המדינה על נזקים שלטענתם נגרמו להם מאחר שלא למדו מקצועות בסיסיים במוסדות שבהם התחנכו - תחת פיקוח הרשויות. לדבריהם, מאז ש"יצאו בשאלה" הם איבדו שנות עבודה וכסף רב לצורך השלמת החומר החיוני ועל כך יש לפצותם.

 

 עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

יוזמת התביעה היא עמותת מ.ע.ב.ר, העוסקת בדרך כלל בגישור בין יוצאים בשאלה לבני משפחותיהם. בהודעה שפרסמה בדף הפייסבוק שלה מזמינה העמותה כל מי שניזוק מהיעדר השכלה יסודית ב"מקצועות החול" להצטרף להליך המשפטי, ומתחייבת כי הוא ימומן על-ידי גורמים וולונטריים.

 

"מי שלמד בחינוך חרדי ללא ליבה (גם מי שחרדי בהווה) והזדקק להשלים בגרויות או פסיכומטרי, או שעדיין צריך להשלים, איבד שנות עבודה, או שנגרם לו נזק כספי אחר, מוזמן לשלוח פרטים", נכתב בקריאה, שנחתמה בהערה צינית על חשבון החרדים: "ההודעה מכוונת לנשים וגברים כאחד ומנוסחת בלשון זכר מטעמי צניעות בלבד".

 

"מאות יצטרפו"

אודי, חרדי-לשעבר ומיוזמי המהלך, סיפר ל-ynet כי ביומיים שחלפו מאז פורסם העניין בפייסבוק הוא קיבל פניות מעשרות גולשים המעוניינים להצטרף לתביעה. להערכתו, מספרים המצטרפים לתביעה יגיע לכ-200, ותוך שבועיים הם כבר יפנו לבית המשפט. עוד ציין כי

משרדו של עו"ד שלמה לקר לקח על עצמו את התיק בהתנדבות, עד למציאת גורם מממן, ואנשיו כבר מכינים את כתב התביעה.

 

"אנשים למדו רק ביידיש עד גיל 20 – גמרא, משנה ואולי שעה חשבון בשבוע, וגם זה רק עד גיל 10, ללא שום חינוך בסיסי", טען אודי, "לא עברית, לא אנגלית, לא מתמטיקה ולא מחשבים... הם נדפקו בגלל זה, ורבים לא יוצאים בשאלה ואפילו לא לעבודה, רק בגלל שאינם מסוגלים. הם נשארים תקועים במסגרת, וכך השיטה הזו מנציחה את הבורות ואת השלטון שלה בחברה החרדית.

 

"מי שכבר כן יוצא - סובל. מדובר באנשים שברובם הם מוכשרים, אבל פתאום הם מוצאים את עצמם במשך שנתיים משלימים בגרויות, בזמן שיש להם משפחה לממן – ילדים שהם מגדלים בעצמם או תשלום מזונות למשפחה שהקימו כחרדים. בלי זה הם היו יכולים להצליח הרבה יותר בחיים. מדובר בנזק מאוד-מאוד גדול. נכון שיש מוסדות שבהם לא דורשים תעודת בגרות, אבל זה חוסם הרבה תחומי לימוד".

 

לדברי היוזם, התובעים יטענו כי "המדינה הייתה צריכה לדאוג לכך שהם יקבלו את החינוך הבסיסי, שלמעשה צריך להיות חלק מ'חוק חינוך חובה חינם'".

 

"עשו לנו עוול"

מאז שפורסם, דף הפייסבוק של היוזמה רוחש פעילות, ומתנהל בו שיח עירני על האם יש סיכוי לתביעה כזו בבית המשפט. גולש בשם קובי הרוש

החמיא ליוזמים על הכוונה, וכתב: "גם אם מדובר במשהו שלא ישיג כסף עבורנו, זה עשוי לעורר מודעות לבעיה האמיתית. לא ייתכן שהעסקנים החרדים אומרים למדינה לא להתערב, ואנחנו משלמים את המחיר.

 

"אני בתוך הציבור החרדי, ואני הראשון לקום ולומר - עשו לנו עוול חסר תקדים. אם להורים שלי היתה אופציה חרדית מקובלת בסביבה שבה הם היו ללימודי מתמטיקה ואנגלית, הם היו מאוד שמחים לספק לי אותם, אבל לא הייתה. יש פה אחריות ברורה של המדינה. היום אני בן 26, אב לשתיים משלם משכנתא, עובד קשה, ובסוף היום אני הולך ללמוד שברים בחשבון ברמה של ילדים בכיתה ו' - ומרגיש הכי נמוך שיש".

 

גולש אחר פירגן פחות, והצג את תמונת המראה מן הצד החילוני כביכול: "ואני רוצה לתבוע את המדינה על זה שלא לימדו אותי לימודי קודש, ובגלל זה אני לא יכול להיות כורה קברים בחברה קדישא. איך זה נשמע לך?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ומה עם מתמטיקה?
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים