שתף קטע נבחר

קלינטון לרוסיה: לצד מי אתם - אסד או העם?

צרפת מקווה שהחלטה נגד המשטר הסורי וקריאה לאסד לפרוש יאושרו במועצת הביטחון בשבוע הבא, אבל רוסיה החוששת מהתערבות צבאית מעכבת את ההצבעה. מזכירת המדינה הצליפה במוסקבה: "אתם לצד הסורים או לצד משטר אכזרי?"

מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון תקפה הערב (יום ד') את הקרמלין, ואמרה כי על רוסיה ומדינות אחרות לשאול את עצמן אם הן יעמדו לצד סוריה או לצד הרודן הניצב בראשה, בשאר אסד. זאת, בעקבות סירובה של מוסקבה לפי שעה לתמוך בהצעת החלטה נגד סוריה במועצת הביטחון, שבמסגרתה ייקרא אסד להעביר את השלטון.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

קלינטון אמרה כי הצדדים ממשיכים במאמצים לגבש נוסח מוסכם שיאפשר לאשר החלטה במועצת הביטחון, התומכת בהחלטת הליגה הערבית שקראה לאסד לוותר על השלטון. רוסיה מתנגדת לפי שעה לנוסח הודעה שעשוי להוביל להתערבות צבאית זרה בנעשה בסוריה או להחלפת המשטר במדינה. קלינטון אמרה כי חשוב שמועצת הביטחון תפעל.

 

דיון של מועצת הביטחון בנושא הסורי ביום שלישי (צילום: AP) (צילום: AP)
דיון של מועצת הביטחון בנושא הסורי ביום שלישי(צילום: AP)

 

"כל מדינה החברה במועצת הביטחון צריכה להחליט לצד מי היא עומדת", אמרה קלינטון, "האם אתם לצד העם הסורי... או שאתם לצד משטר רודני ואכזרי?". היה זה רמז לרוסיה, שנתפשת כגורם העיקרי המונע מהעולם להתערב צבאית בנעשה בסוריה כפי שעשה בלוב, שם הצליחו כוחות נאט"ו להביא להפלת משטרו של הרודן, מועמר קדאפי, ולהביא לסיום את ההרג במדינה.

 

מלחמת אזרחים בסוריה, כותרות אחרונות:

משני צידי האסד: צפו בקרב אגרוף באל-ג'זירה

קלינטון נגד התערבות צבאית: סוריה איננה לוב

ההצעה: סגנו של אסד ישלוט, לא יישלחו חיילים  

 

שר החוץ של צרפת אלן ז'ופה אמר הערב כי הוא מקווה שחברות מועצת הביטחון יצליחו להגיע לפשרה ולאמץ החלטה בנוגע למשבר בסוריה בשבוע הבא. הוא ניסה להפיג את חששותיה של רוסיה מפני התערבות זרה בסוריה, ואמר כי התערבות צבאית יכולה להוביל למלחמת אזרחים במדינה.

 

רוסיה: כבר עבדתם עלינו במקרה של לוב

"אנחנו מנסים לקרב את הצדדים זה לזה", אמר ז'ופה באוניברסיטה בפריז, "ומקווים שבמהלך השבוע הבא נוכל לגבש נוסח החלטה שיאושר במועצת הביטחון ולא יגרור וטו (של רוסיה, המגנה לפי שעה על משטר אסד)". צרפת היא אחת החברות הקבועות במועצת הביטחון, והיא נמנית עם המדינות המנסות לקדם החלטה נגד משטר אסד.

 

רוסיה איימה עד כה להשתמש בזכות הווטו שלה והשליח הרוסי לאיחוד האירופי, ולדימיר צ'יז'וב, אמר כי אין סיכוי שמוסקבה תאפשר להחלטה כלשהי נגד סוריה לעבור במועצת הביטחון, אלא אם היא תדחה מפורשות התערבות צבאית בנעשה בסוריה.

 

מפגינים נגד אסד בעיר חומס (צילום: AP) (צילום: AP)
מפגינים נגד אסד בעיר חומס(צילום: AP)

 

רוסיה טוענת כי המערב ניצל נוסח מעורפל של החלטת מועצת הביטחון נגד לוב במרס 2011 כדי להפוך את המנדט להגן על אזרחים במדינה הצפון-אפריקנית למאמץ להפיל את משטרו של קדאפי. אבל ז'ופה אמר: "בהחלטה הזו (ההחלטה המתגבשת בנוגע לסוריה) אין שום דבר שניתן לנצל אותו כדי לאפשר התערבות צבאית, מפני שאנחנו יודעים שמועצת הביטחון לא תקבל זאת, ובכל מקרה התנאים שונים מאוד מכפי שהיו בלוב".

 

ז'ופה אמר כי להערכת צרפת, כ-6,000 בני אדם נהרגו בסוריה מאז תחילת ההתקוממות נגד אסד בשנה שעברה. ההחרפה באלימות בשבוע האחרון גרמה לליגה הערבית להקפיא את משימת הפקחים שאותם שלחה לסוריה. "התערבות צבאית תגרום לסיכון של פרוץ מלחמת אזרחים שבה ההשלכות יהיו הרות אסון", אמר ז'ופה, "עבורנו ועבור הקואליציה של המדינות שפעלו בלוב אין כאן שאלה של התערבות... זה מה שאנחנו מנסים לגרום לחברינו הרוסים להבין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון בדיון במועצת הביטחון
צילום: EPA
נשיא סוריה אסד. מחזיק מעמד, בינתיים
צילום: AFP
מומלצים