שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  בדיחה חשמלית ושמה רואן אטקינסון

  רואן אטקינסון לא חשב שיהיה קומיקאי והעדיף ללכת על המסלול הבטוח כמהנדס חשמל מוסמך. אבל הכשרון שלו פרץ לכל עבר והביא לו הצלחה קולנועית וטלוויזיונית עצומה כמיסטר בין וג'וני אינגליש. מועדון הסרט המופרע מצדיע למצחיקן הבריטי

  באנגליה קוראים לו "האיש בעל פני הגומי", בשאר העולם קוראים לו פשוט "מיסטר בין", לפני כן הוא היה "הפתן השחור" ואחר כך "ג'וני אינגליש". מועדון הסרט המופרע מצדיע החודש לקומיקאי הבריטי רואן אטקינסון, שבכלל לא היה בטוח שכדאי לו להיות קומיקאי.

   

  מועדון הסרט המופרע מצדיע ל...

   

  הוא נולד לזוג חקלאים אנגלים קשי יום ועזר להם לטפל בחיות החווה. כשצחקו עליו בבית הספר בגלל אוזניו הבולטות ועיניו המוזרות הוא מצא מפלט בצפייה בסרטי קולנוע. בתור אחראי על המסרטה בבית הספר יכול היה להביא לכיתה איזה סרט שרצה.

   

  רואן אטקינסון - מיסטר בין בשבילכם (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  רואן אטקינסון - מיסטר בין בשבילכם(צילום: MCT)

   

  כך למד לאהוב את צ'רלי צ'פלין, באסטר קיטון וז'אק טאטי, אבל כשהיה צריך לבחור קריירה, אמר שהוא לא סומך על עסקי השעשועים ומוטב שימצא לעצמו מקצוע "רציני". לכן הלך למד תואר בהנדסת חשמל ואפילו היה התלמיד המצטיין בכיתה.

   

  את התואר השני בהנדסת חשמל קיבל אטקינסון באוניברסיטת אוקספורד ובגלל שהתגעגע לתחביב שלו, קומדיה, הצטרף לתאטרון החובבים של האוניברסיטה. בתיאטרון החובבים הזה (שהצמיח לא מעט קומיקאים בריטים) הוא הדהים את הקהל בההומור המטורף שלו. לפעמים היה מבצע מערכונים על הבמה ולפעמים סתם מחלק עלונים לקהל וממלמל קולות משונים שהצחיקו אותם עד דמעות (מה שיהפוך בעתיד לדיבור הלא ברור של מיסטר בין).

   

  יחד עם סטודנט נוסף בשם ריצ'רד קרטיס (כיום תסריטאי הוליוודי ידוע) כתב מופע יחיד וניסה את מזלו בפסטיבל אדינבורו להצגות פרינג'.

   

  רואן אטקינסון מפגין תיאטרליות מוזיקלית על הבמה

   

  וכמו באגדות, סוכן שחקנים שישב בקהל הציע לו עם סיום המופע לחתום על חוזה. אטקינסון החשדן, שלא האמין בעולם הבידור החליט לנסות את מזלו. ואכן ההתחלה היתה קשה מאד, כל הנסיונות להשיג לו עבודה בטלוויזיה נכשלו. מנהל אחד ב-BBC אפילו כתב ש"חזירים ילמדו לעוף לפני שרואן אטקינסון יהפוך לכוכב". אטקינסון הבין שמוקדם היה לשמוח והחל לתכנן את עתידו כמהנדס חשמל.

   

  הולך נגד הזרם

  ב-1978 ביצע את אחד המערכונים המפורסמים (והמטופשים) שלו, בו הוא משחק מורה מרושע שמקריא רשימת נוכחות בכיתה. ג'ון קליז, מנהיג חבורת מונטי פייתון בכבודו ובעצמו ישב בקהל. אחרי ההופעה, ניגש אליו קליז והציע לו להשתתף במופע צדקה גדול שהוא מארגן, יחד עם חלק מחברי מונטי פייתון.

   

  אטקינסון היה המום. הוא העריץ את מונטי פייתון ואת קליז במיוחד, והנה האליל מציע לו להופיע יחד על אותה הבמה. כך מצא עצמו מופיע עם הפייתונים במערכון הקלאסי בו ארבעה עשירים מתווכחים מי מהם נולד בבית עני יותר.

   

  אטקינסון בחיק הפייתונים

   

  אטקינסון כתב תסריט לתכנית טלוויזיה חד פעמית בשם "צחוק מוקלט", בו הוא משחק שתי דמויות שונות זו מזו. אחרי התלבטות גדולה הוחלט לצלם את התכנית ולתת לו הזדמנות. זה היה להיט אדיר, בעקבותיו כל אנגליה הכירה את חוש ההומור המופרע של רואן אטקינסון (הריצו ל-4:10 כדי לראות את הקטע בו הוא מכין לעצמו קפה בבוקר - קטע שישתכלל עם השנים לרמת אומנות בסרט "בין" שיוקרן השבוע בסינמטקים).

   

  בוקר טוב, רואן אטקינסון

   

  בעקבות הפופולריות העולה, אטקינסון קיבל הצעה שאסור לסרב לה: סדרה משלו. והוא סירב לה! המנהלים ב-BBC לא האמינו למשמע אוזנם. מעולם לא שמעו על קומיקאי שסירב לקבל סדרה משלו. אבל אטקינסון אמר שהוא עדיין לא ממש סומך על עולם הבידור ושכל ההצלחה הגיעה אליו מהר מידי.

   

  "אני צריך עוד זמן להתפתח ולהיות חלק מצוות שחקנים, לפני שאהיה כוכב סדרה משלי". מנהלי ה-BBC משכו בכתפיהם והסכימו לתנאיו; כך נולדה הסדרה "לא חדשות השעה תשע" - תכנית סאטירה ונונסנס, שכללה מהדורת חדשות מפוברקת, שירים ומערכונים. אטקינסון הופיע כחלק מצוות התכנית, כמו ב"שיר נהגי המשאיות":

   

   

  או לבדו כמו באחד הגאגים המפורסמים שלו: "איש נתקע בעמוד":

   

   

  בינתיים, כל עוד החלום נמשך, הרשה אטקינסון לעצמו להגשים חלום נוסף: מכוניות. ב-1981 השיג רשיון לרכב כבד והחל להשתתף בתחרויות מכוניות מרוצים (מאוחר יותר ישתמש בכשרון הנהיגה גם בקומדיות בהן ישתתף).

   

  ד"ר אטקינסון ומיסטר בין

  בגיל 28 החל לכתוב סדרה קומית מהפכנית עם חברו ריצ'רד קרטיס. "Blackadder" ("הפתן השחור") היתה קומדיית מצבים היסטורית, ובה אטקינסון משחק את האידיוט התורן שמשבש את ההיסטוריה.

   

  העונה הראשונה התרחשה באנגליה של המאה ה-13, השניה במאה ה-14, השלישית במאה ה-19 והרביעית במלחמת העולם הראשונה. לצידו של אטקינסון שיחק השחקן הבריטי הצעיר יו לורי, שמוכר לנו היום ככוכב הסדרה "האוס". זה היה הימור גדול, אבל אטקינסון תמיד אמר שבמקרה של כישלון, יוכל עדיין לחזור ולהיות מהנדס חשמל.

   

  אטקינסון מבלגנן את ההיסטוריה ב"הפתן השחור"

   

  הסדרה הפכה לאחת הקומדיות המצליחות בהסטוריה של אנגליה, אולם לא הצליחה לכבוש את הקהל בארה"ב. אטקינסון, שהבין את המגבלה שלו כקומיקאי בריטי, ניסה להמציא לעצמו דמות חדשה שתאפשר גם לקהלים מחוץ לאנגליה להנות ממנה. הרעיון שהתגבש היה לייצר דמות שלא יכולה לדבר, ולכן אין לה מגבלות של שפה, מבטא או רקע תרבותי.

   

  הוא חשב לקרוא לאיש שהמציא "מר קמח", אבל בסוף בחר ב"מר שעועית", הלא הוא מיסטר בין. כמו כן אטקינסון עשה אותו ילדותי, כי לדבריו, ילדים הם דומים בכל העולם. כשאנחנו מתבגרים, זה הזמן שמתחילים להיווצר הבדלים בינינו ואולי התמימות הילדותית היא סוד הקסם של הדמות המצחיקה כל כך שלו.

   

  ב-1990 שודר הפרק הראשון. הסדרה הפכה להצלחה אדירה מסביב לעולם, לסדרה היו סך הכל 14 פרקים שצולמו לאורך חמש שנים. כשפרק חדש עלה לאוויר צפו בו 18 מליון צופים.

   

  מיסטר בין צולל לגובה

   

  אולם ככל שמיסטר בין נעשה מפורסם, אטקינסון הלך והסתיר את חיי המשפחה שלו מעיני הציבור. כתבי עיתונות ידעו שאסור לשאול אותו שאלות על חייו הפרטיים, כי הוא יקום ויילך. כשהעיתון "דיילי מירור" פירסם ידיעה על כך שאטקינסון מסתגר בביתו כי הוא סובל מדכאונות, אטקינסון תבע את העיתון, זכה במשפט, ותרם את הכסף שהרוויח לבית חולים לחולי נפש.

   

  למתוח את הגומי

  הוא הספיק להופיע בתפקידים קולנועיים רבים, החל מתפקיד אורח בסרט ג'יימס בונד "Never Say Never", דרך "ארוך ומשגע", "לרקוד עם לוחמים" ועד לשני תפקידים מפורסמים במיוחד.

   

  התוכי "זאזו" בסרט מלך האריות:

   

   

  והכומר המבולבל ב"ארבע חתונות ולוויה אחת" שכתב חברו ריצ'רד קרטיס:

   

   

  על מופעי היחיד, היום בו החליט להוציא את מיסטר בין לפנסיה, השתלטותו על מטוס שאיבד שליטה באפריקה, סרטי "ג'וני אינגליש" ועוד, יסופר במפגשי מועדון הסרט המופרע השבוע ברחבי הארץ. הסרט שיוקרן - "בין - סרט האסונות האולטימטיבי" - הוא אחת ההצלחות הבריטיות הקולנועיות הגדולות בכל הזמנים.

   

  כיום, עם עושר של 100 מליון ליש"ט, מכונית פורמולה 1 פרטית והרבה חוש הומור, אטקינסון ממשיך לעבוד על הפרויקטים הבאים, אולם עדיין מציין שאם זה לא יילך, גם היום, בגיל 57, הוא תמיד יוכל להיות מהנדס חשמל.

   

  הטריילר של "בין – סרט האסונות האולטימטיבי"

   

  אלון גור אריה הוא במאי, תסריטאי ומרצה על קומדיות ב"מועדון הסרט המופרע " ברחבי הארץ. ביום חמישי, 9 בפברואר יוקדש האירוע בסינמטק ירושלים לרואן אטקינסון עם הקרנת הסרט "בין". האירוע יגיע לסינמטק תל אביב ביום שבת, 11 בפברואר ולסינמטק חיפה ביום חמישי, 16 בפברואר.

   

  מפגש שיוקדש לקומדיות של וודי אלן יערך בסינמטק שדרות ביום ראשון, 26 בפברואר עם הקרנת הקומדיה "סוף הוליוודי". מפגש שיוקדש לקומדיות של האחים כהן יערך בסינמטק ראש פינה ביום רביעי, 29 בפברואר עם הקרנת הסרט "אחי, איפה אתה".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: MCT
  רואן אטקינסון. פני גומי
  צילום: MCT
  לאתר ההטבות
  מומלצים