שתף קטע נבחר

איור:  אופיר בגון

ח"כים של לבני: אנשי מופז מאיימים בחיסול פוליטי

"את הכנסת הבאה תראה רק בפלזמה", כך, לטענת תומכי ציפי לבני, הטיחו בהם פעיליו של שאול מופז. "הגיעו משלחות לכנסת, מבטיחים לסגור חשבון. זו סחטנות, ממש טרור". מטה מופז: זה רק פולקלור מדפי מסרים ציניים

מעדויות שהגיעו לידי ynet ממספר חברי כנסת, יועצים ועוזרים התומכים בציפי לבני בפריימריז לראשות קדימה, עולות טענות לפיהן פעילי שטח מרכזיים במחנה שאול מופז מפעילים לחצים כבדים כדי להביא לנטישת לבני, הכוללים איומים ב"חיסול פוליטי".

 

ראש בראש בקדימה - הכותרות האחרונות

 

עם הישמע הגונג לפתיחת הקרב על ראשות קדימה, העריכו במערכת הפוליטית שיהיה זה מאבק שכל הדימויים המלחמתיים יתאימו לו. מתברר שהערכה הזו לא רחוקה מהמציאות בשטח. נבהיר: לא מדובר באיומים על חייהם או על שלומם האישי והפיזי של אותם חברי כנסת, אלא בהבטחות ל"סגירת חשבונות" פוליטית בעתיד, שנועדו לשכנע את תומכיה של לבני לנטוש אותה.

 

משיחות עם חמישה חברי כנסת שונים במטה לבני עולה כי בשבועות האחרונים פועלים תומכיו של מופז בצורה מתוכננת ומסודרת כדי להבהיר לתומכי לבני, כי לא ייבחרו שוב לכנסת הבאה.

 

קדימה למלחמה. איור: אופיר בגון (איור:  אופיר בגון) (איור:  אופיר בגון)
קדימה למלחמה. איור: אופיר בגון(איור: אופיר בגון)

 

"קיבלתי המון טלפונים מאנשי שטח", סיפר אחד מחברי הכנסת שתומכים בלבני, "אנשים ניגשו אליי גם בישיבת מועצת קדימה האחרונה והבהירו לי מה יקרה בפריימריז הבאים, ואיך הדברים יתגלגלו מבחינתי ברמה האישית בגלל שהחלטתי לתמוך בציפי. לא מדובר באיומים על חיי, והדיבור הוא ברמה הפוליטית, אבל כבר אמרו לי שכדאי שאקנה מסך פלזמה כדי שאוכל לראות את הכנסת דרכו.

 

"יש אמירות ברורות של 'נבוא איתך חשבון, נלך לך על הראש ותראה את הכנסת דרך משקפת בפעם הבאה'", הוא הוסיף. "הם הגיעו בטלפון גם לעוזרת שלי ואפילו עד לחיים האישיים שלי. יש פה לחץ אטומי על חברי כנסת שבחרו להיות במחנה של ציפי, ואני רואה אנשים אצלנו בחרדות. כולנו חשופים לשיחות האלה, לאיומים האלה על העתיד הפוליטי שלנו".

 

"מכיר אנשים שעברו לתמוך במופז בגלל האיומים"

ח"כ אחר הגדיר את שיחות הטלפון שקיבל מתומכיו של מופז "סחטנות". לדבריו, "מתקשרים אליי ולעוזרים שלי כל מיני פעילים, ואומרים שהם יחסלו אותי ולא יאפשרו לי לחזור לכנסת. השיטה הזאת של הסחטנות - זה דבר נורא. כל היום אנשים מקבלים טלפונים, והלחץ מופעל עלינו בלי סוף. זה ממש טרור. אני מכיר אנשים שעברו לתמוך במופז בגלל האיומים שהם שמעו. קיבלתי טלפונים גם בימים האחרונים, ואני לא רוצה להישמע בכיין - אבל זה ממש בלתי נסבל".

 

חבר כנסת שלישי מספר על ניסיונות להשפיע עליו באמצעות "הזכרת חובות עבר". "הם אומרים לי שהם אוהבים אותי, ושהם תמכו בי בעבר, אבל אני אצטרך לשלם מחיר בפריימריז הבאים. אין לי ספק שמישהו מרכז את כל השיחות האלה. זה כבר שבועות ארוכים שהם עושים את זה, ואפילו הגיעו משלחות לכנסת ועברו מחדר לחדר, ודיברו עם הח"כים. אלה שכנועים אגרסיביים מאוד. הם אמרו לי לזכור שהחיים לא נגמרים בבחירות האלה, ושיש פריימריז לרשימה".

 

חבר כנסת נוסף, רביעי במספר, סיפר כי הוא לא קיבל איומים באופן אישי, אך תיאר את עצמו ואת חבריו כמי שנתונים ללחצים בלתי פוסקים. "כל הזמן מופעלים עליי לחצים", הוא סיפר. "עליי אישית לא העזו לאיים, ולא אמרו שיסגרו חשבון, אבל אני יודע שעם כמה מהחברים שלי כן דיברו בצורה חריפה מאוד".

 

לפי עדויות נוספות שהגיעו לידי ynet, על חברי כנסת התומכים בלבני לוחצים לא רק פעילי שטח, אלא גם דמויות מוכרות בציבוריות הישראלית, ואפילו אנשי ליכוד. "אחד מחברי הכנסת הוזמן לארוחת ערב עם דמות מוכרת, וכל הארוחה עסקה בתמיכה בשאול מופז", סיפר אחד היועצים.

 

"פעילים, גם מקדימה וגם מהליכוד, מתקשרים ומדברים בסגנון של 'בפעם הבאה תראה את הכנסת בטלוויזיה'. הם מבטיחים שגם אם מופז יפסיד ויעזוב את קדימה, הם יישארו כדי לנקום במי שתמך בלבני. התקשורת לא מבינה מה מתרחש בימים אלה בשטח של קדימה. זו מלחמה, לא פחות. אתם פשוט לא יכולים לתאר לעצמכם באיזו רמה של מתח אנשים נמצאים עכשיו".

 

ממטה מופז נמסר בתגובה: "איננו מגיבים לטענות אנונימיות, של חבר כנסת, ששמע חבר כנסת, ששמע על חבר כנסת שאיימו עליו. יבואו חברי הכנסת הנכבדים, ייצאו מהאפלה ויציגו טענותיהם בגלוי. אלו לא חדשות. זהו פולקלור של שמועות ואמירות סתומות המופצות מתוך דפי מסרים ציניים. קמפיין שלילי שמטרתו לזרוע רפש הוא מפלטו של הצד המפסיד ואנחנו מגלים אמפתיה לתחושות אלה של מטה לבני. מופז ימשיך לפעול כדי להחזיר את קדימה למה שהיא הייתה ואת ישראל לדרך הנכונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאול מופז. "לא מגיבים לטענות אנונימיות"
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
ציפי לבני. "זו מלחמה, לא פחות"
צילום: עופר עמרם
מומלצים