שתף קטע נבחר

נגעלים מרוסיה. נאום שגרירת ארה"ב

נאומה של שגרירת ארצות הברית באו"ם, סוזן רייס, במועצת הביטחון של האו"ם היה כתב אישום נגד רוסיה וסין. שווה קריאה

זהו הנאום שייזכר מערב עגום במועצת הביטחון של האו"ם, שבו הטילו רוסיה וסין וטו ומנעו החלטה נגד משטרו של הרודן בשאר אסד. שגרירת ארצות הברית, סוזן רייס, יצאה חוצץ נגד התנהלותן והאשימה ביותר מרמז את רוסיה בהמשך חימושו של אסד. הנה נאומה המלא:

 

ארה"ב חשה גועל נפש מכך ששתי חברות במועצה ממשיכות למנוע מאיתנו למלא את המטרה היחידה שלשמה אנחנו כאן - להתמודד עם המשבר המעמיק בסוריה ועם האיום הגובר על השלום והביטחון האזורי.

 

המועצה הזו מוחזקת כבת ערובה במשך חודשים על ידי שתי חברות. הן עומדות מאחורי טיעון ריק ואינטרסים אישיים בשעה שהן דוחות ורוצות להסיר כל נוסח שעלול ללחוץ על אסד לשנות את מעשיו. חוסר הגמישות הזה הוא עוד יותר מחפיר בהתחשב בכך שלפחות אחת משתי החברות הללו ממשיכה לספק נשק לאסד.

 

השבר הסורי - הכתבות האחרונות:

העולם מאוחד נגד רוסיה וסין: מעודדים את אסד

"מי רוצה להרוג מיליון". הומור שחור בסוריה 

 

ארה"ב אומרת זה זמן רב שהגיע הזמן שהמועצה הזו תמלא את התחייבויותיה ותכפה סנקציות קשות וממוקדות וחרם נשק על משטר אסד, כפי שמדינות שונות כבר עשו. אבל טיוטת ההחלטה הזו אינה עושה אפילו את זה. הנוסח הזה תומך בפשטות בתוכנית הליגה הערבית שאסד עצמו כבר הסכים ליישם אותה וכתוצאה מכך החליטה הליגה הערבית על פתרון של שלום למשבר.

 

סוזן רייס עם שגריר סין. הלחץ לא עבד  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
סוזן רייס עם שגריר סין. הלחץ לא עבד (צילום: EPA)
 

השותפות לטיוטה הזו עשו מאמץ מיוחד כדי לנסות להשיג הסכמה על נוסח שכבר הותאם לדאגות של חברות מועצה מעטות לגבי שימוש בכוח ובסנקציות. ניסיונות להציג תיקונים בדקה ה-90, שרק דחו עוד יותר את הפעולה של המועצה, הם בלתי נסלחים.

 

ממשלת סוריה מנהלת מאתמול מסע מבעית בחומס להרג מאות, כולל נשים וילדים, באמצעות ארטילריה וטנקים. כוחות סוריים נכנסו למנוע מתן סיוע רפואי ממאות אזרחים חפים מפשע שנפצעו. הקהילה הבינלאומית חייבת להגן על העם הסורי מהאלימות הנתעבת הזו, אבל שתי חברות של המועצה הזו נותרו נאמנות לנכונות שלהן למכור את העם הסורי ולהגן על רודן שפל. בניגוד להן, עומדת ארה"ב באופן מלא לצד העם הסורי הסובל כל כך הרבה זמן.

 

מאז שאותן שתי חברות מועצה הטילו וטו על החלטה בנושא סוריה (הווטו הקודם, באוקטובר), שמענו דיווחים מהנציב העליון לזכויות האדם שהמשטר ביצע עבירות נגד האנושות. ממזכ"ל הליגה הערבית אל ערבי ומראש ממשלת קטר, שמענו שמשטר אסד לא ביצע מאמץ רציני לשתף פעולה עם הליגה הערבית וש"מכונת הרצח של אסד ממשיכה בלא הפוגה".

 

מאמציה עלו בתוהו. השגרירה סוזן רייס  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מאמציה עלו בתוהו. השגרירה סוזן רייס (צילום: AFP)
 

 

מאז ששתי החברות הטילו וטו על החלטה על סוריה, יותר מ-3,000 אזרחים סורים נהרגו על פי ההערכה. 3,000. עוד כמעט 250 נהרגו אתמול בלבד. אלפים רבים אחרים הוחזקו בשבי ועונו על ידי הכנופיות שלו. מאז ששתי החברות הטילו וטו בפעם האחרונה, ולמרות היעדר פעולה של מועצת הביטחון, ראינו יותר ויותר סורים מדברים בהפגנות של שלום נגד המשטר.

 

שוב, האזרחים האמיצים של סוריה יכולים לראות מי במועצה הזו תומך בכמיהה שלהם לחופש וזכויות אוניברסליות - ומי לא. בתקופה הזו של שינויים, אזרחי המזרח התיכון יכולים לראות עכשיו בבירור אילו מדינות בחרו להתעלם מהקריאות שלהם לדמוקרטיה ותומכות בדיקטטורים נואשים. המתנגדים להחלטה הזו מנעו את ההזדמנות האחרונה להפסיק את הברוטליות של אסד באמצעי שלום, תחת חסות הליגה הערבית. כל שפיכת דם נוספת תהיה על ידיהן.

 

הממשלות ששוב עצרו פעולה של המועצה צריכות לשנות כיוון ולהתחשב בקולות של העם הסורי למען עצמן ולמען סוריה, למען המזרח התיכון ולמען המועצה הזו. 

פורסם לראשונה 04/02/2012 23:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוזן רייס בנאום חוצב להבות
צילום: AFP
מומלצים