שתף קטע נבחר

חתם עם משעל: אבו מאזן יהיה ראש הממשלה

הפיוס הפלסטיני קורם עור וגידים, לפחות מול המצלמות בקטאר. נשיא הרשות וראש הלשכה המדינית של חמאס חתמו על הסכם לפיו אבו מאזן יכהן כראש ממשלת המעבר שתורכב ממומחים, עד לעריכת בחירות. משעל הבטיח: אנחנו רציניים, ניישם את הפיוס

הפלסטינים מציגים עוד צעד בדרך לאחדות: נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן וראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל, נפגשו היום (ב') בקטאר וחתמו על הסכם לפיו אבו מאזן עצמו יהיה ראש ממשלת המעבר, שתורכב מטכנוקרטים עצמאיים ותכין את הקרקע לבחירות לנשיאות ולמועצה המחוקקת שנדחו מטעמים פרוצדוריאליים.

 

 

עוד בחדשות ynet:

 

על הסכם הפשרה, שמאפשר לצדדים לצלוח את אחת המשוכות הבעייתיות ביותר בדיונים, הכריז השושבין, סגן שר החוץ הקטארי, במסיבת העיתונאים בבירה דוחא. "לא חתמנו על ההסכם בשביל החתימה, אלא בשביל ליישם אותו", הבטיח אבו מאזן. 

 

משעל ואבו מאזן במסיבת העיתונאים עם סגן שר החוץ של קטאר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משעל ואבו מאזן במסיבת העיתונאים עם סגן שר החוץ של קטאר(צילום: רויטרס)
 

ההסכם כולל הקמה מחדש של המועצה הלאומית הפלסטינית, המשך נקיטת צעדים לקידום תפקידו של אש"ף בו זמנית עם עריכת הבחירות. כמו כן הוסכם על שחרור כל העצורים הפוליטיים והודגש מה שהוסכם כבר בקהיר, כדי שוועדת הבחירות בגדה המערבית, בעזה ובירושלים תחל בעבודתה.

 

דנים בהסכם. דוחא היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דנים בהסכם. דוחא היום(צילום: רויטרס)
 

משעל אמר במסיבת העיתונאים: "אנחנו מאושרים מההישג הזה. אנחנו אומרים לעם שלנו שלמרות החששות שמא ההסכם לא ייושם בשטח, אנחנו רציניים לגבי סיום הפילוג ולגבי יישום הפיוס בשטח בכל התחומים".

 

משעל ואבו מאזן הגיעו להסכם פיוס עקרוני לפני כשנה, במטרה להשיג אחדות בקרב הפלסטינים, החיים כיום תחת שתי ממשלות שונות ברצועת עזה ובגדה המערבית.

 במסגרת ההסכם העקרוני הוחלט כי הרשות תערוך בחירות כלליות בשני חלקיה באופן מתואם.

 

עם זאת, שני הצדדים לא הצליחו ליישם את ההסכמות במהלך התקופה שעברה מאז ההסכם העקרוני, ובין הצדדים פרץ עימות חריף באשר לחברי הממשלה הזמנית. חמאס דחה את הצעת אבו מאזן כי ראש הממשלה המכהן, סלאם פיאד, יעמוד גם בראש הממשלה הזמנית. עדיין לא ברור מה יהיה מעתה תפקידו של פיאד, שמכהן גם כשר האוצר. בהודעה שפרסם, פיאד בירך על ההסכם והביע תקווה כי ייושם במהירות "על מנת שהפילוג יסתיים לתמיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. "לא רק בשביל חתימה"
צילום: רויטרס
מומלצים