שתף קטע נבחר

ארזתם ירוק? איך לטייל מבלי לפגוע בסביבה

גם בחופשה כדאי לנסות להיות ידידותיים לסביבה. כך עושים את זה בקלות, כפי שפורסם ב"מסלול" של "ידיעות אחרונות"

רובנו כבר למדנו לזרוק בקבוקי פלסטיק למיחזורית, לעשות קניות בסופר בלי לקחת מלא שקיות פלסטיק ולהשליך סוללות משומשות למתקן מיוחד.

 

אבל משהו קורה לנו כשאנחנו יוצאים לחופשה. אנשים שבבית מחליפים מגבת פעם בשבוע פתאום מוצאים עצמם מחליפים כמה מגבות ביום במלון, משאירים אורות ומזגן דולקים גם כשהם יוצאים, ועל מיחזור אין מה לדבר.

 

עוד על תיירות ירוקה:

 

ארזו "מזוודה ירוקה‭"

אז גם כשיוצאים לחופשה יש הרבה דרכים שבהן אפשר לטייל "ירוק‭."‬ תיירות אקולוגית פירושה החלטה מודעת להשתדל שלא לפגוע בסביבה - לא להפריז בשימוש בדלק, לא לפזר אשפה ולא לגרום נזקים לטבע. כלומר, פירושה חופשה שבה משתדלים להיות נחמדים לסביבה.

 

זה מתחיל כבר בבית, באריזה של "מזוודה ירוקה‭,"‬ שבה מגבילים את מספר הפריטים שלוקחים, כי מזוודה כבדה פירושה תוספת דלק ויותר דו-תחמוצת הפחמן באטמוספירה. מומלץ לארוז פריטים שישמשו אתכם יותר מפעם אחת, וזוג נעליים אחד או שניים בהחלט מספיקים. במקום לסחוב ספרי תיירות כבדים, אפשר להוריד חומר מהאינטרנט או להטעין את המידע במחשב הנייד. נוח יותר לסחוב ופחות מזהם.

 

כדאי לעזוב את הבית בצורה מסודרת: לכבות אורות (אפשר להשאיר אור אחד לבטיחות, שעובד על טיימר ויידלק מעצמו מדי ערב‭,(‬ לנתק מכשירי חשמל מהשקעים (גם מכשיר כבוי צורך חשמל אם הוא לא מנותק לגמרי‭,(‬ לסגור שיבר ראשי כדי לא למצוא בחזרה צינור שהתפוצץ וזרם ללא הרף ולהקפיא מנוי לעיתון (ולחסוך נייר‭.(‬


קחו רק מה שצריך ולשימוש רב-פעמי. תרמילאים (צילום: Sutterstock)

 

נסו לא להיכנע לדחף "ברוך ג'מילי"

לפני הנסיעה בדקו את אפשרויות התחבורה ביעד שלכם. אם רק אפשר - לכו ברגל. אם טסים - העדיפו טיסות ישירות במקום אלה שדורשות נחיתות ביניים, כי רוב הזיהום נפלט במהלך נחיתות והמראות. נסיעה ברכבת צורכת חצי מכמות האנרגיה לנוסע מאשר טיסה. אם אפשר - העדיפו תחבורה ציבורית, השתמשו במערכת ההסעות של המלון במקום לשכור רכב, ואם אתם חייבים לשכור - נסו מכונית היברידית.

 

אפשר גם למצוא מלון ירוק. שאלו אם יש מערכת מיחזור במלון, אם יש מקורות אנרגיה חלופיים, הפרדת כמויות מים בניאגרה, מסננים לחיסכון במים או תאורה חסכונית. אפילו קחו איתכם מנורות לילה קטנות כדי שלא תצטרכו להשאיר אור בשירותים כל הלילה.

 

תיירות היא פרנסה עיקרית באזורים רבים בעולם. עם זאת, היא יכולה לגרום נזק לסביבה אם לא יינקטו צעדי זהירות. קחו בחשבון שתנועה של בני אדם עלולה לסכן את חייהם של בעלי חיים בסכנת הכחדה, ופעילויות כמו טרקים וצלילה עלולות לגרום נזק לסביבה. ונסו לא להיכנע לדחף "ברוך ג'מילי" ולהנציח את שמכם על שכיות החמדה של הטבע. הייתם? ראיתם? נהניתם? תנו גם לבאים אחריכם ליהנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חופשה ירוקה מתחילה כבר ב"אריזה ירוקה"
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים