שתף קטע נבחר

צילום: AP

אובמה הקפיא נכסים של ממשלת איראן בארה"ב

בין הנכסים שיוקפאו - הבנק המרכזי של איראן. נשיא ארה"ב אמר כי נקט בצעד בגלל ההתנהלות המטעה של בנקים איראניים שהסתירו העברות כספים אסורות והלבנות הון של טהרן

לחץ נוסף על המשטר האיסלאמי: נשיא ארצות הברית ברק אובמה חתם היום (יום ב') על צו המורה להקפיא את כל הנכסים של ממשלת איראן המוחזקים בארה"ב, ובהם נכסי הבנק המרכזי של איראן. אובמה אמר כי נקט בצעד בגלל ההתנהלות המטעה של בנקים איראניים שהסתירו העברות כספים אסורות והלבנות הון.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

"סנקציות נוספות הן מוצדקות, במיוחד לאור שיטות מטעות של הבנק המרכזי של איראן ובנקים אחרים שנוהגים בהסתרת עסקאות העברת כספים והלבנת הון", כתב אובמה במכתב לקונגרס. הוא גם הוסיף כי "פעולות אלה מדגישות את הנחישות של הממשל להדגיש את אחריות המשטר באיראן לאי עמידתו בהתחייבויותיו הבינלאומיות".

 

 

בחודש שעבר חתם אובמה על סנקציות חדשות על איראן והפך אותן למעשה לחוק המטיל עיצומים על מוסדות פיננסיים עולמיים שיעשו עסקים עם הבנק המרכזי בטהרן, לרבות עסקים בתחום האנרגיה. הבנק המרכזי של איראן עומד במרכז עסקי הנפט של המדינה ומשמש כמתווך בין חברת הנפט הלאומית לבין לקוחות הנפט. על ידי בידודו, ניתן לייבש את מקורות המימון המרכזיים של המשטר בטהרן. זהו אחד המהלכים האחרונים שנותרו כדי להפעיל לחץ כלכלי על משטר המולות לוותר על פרויקט הגרעין.

 

אובמה הקדים את "הירי בכלים הכבדים"

הצעד שביצע אובמה היה אמור לצאת לפועל בחודש יוני הקרוב, אך הוא החליט כנראה להקדים את "הירי בכלים הכבדים" וחתם היום על הצו הנשיאותי שמקפיא את הנכסים האיראניים בארה"ב, בהם הבנק המרכזי של איראן.

 

בראיון שהעניק הלילה לרשת NBC אמר אובמה כי לארצו יש הערכה "טובה מאוד" בנוגע לשאלה מתי איראן עשויה להגיע לפריצת דרך בתוכנית הגרעין, וטען כי היא מתמודדת עם פילוג גדול מבעבר. "בשנים האחרונות ערכנו תכנון מדוקדק לגבי כל האופציות במפרץ, ואנחנו מוכנים לממש את האופציות אם יהיה צורך, אבל המטרה שלי היא לפתור את הבעיה בדרך דיפלומטית", אמר אובמה.

 

לחץ בינלאומי כבד לעצור את הגרעין האיראני. הכור בבושהר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לחץ בינלאומי כבד לעצור את הגרעין האיראני. הכור בבושהר(צילום: AFP)

 

הנשיא האמריקני הסביר כי התהליך הדיפלומטי הוא "הדרך היחידה למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני בטווח הארוך". לדבריו, "צריך לשכנע אותם שזה לא כדאי להם". 

 

לפני יותר משבוע שיבח אובמה את הסנקציות על איראן שאושרו על ידי האיחוד האירופי.

"הסנקציות מוכיחות שוב את הלכידות של הקהילה הבינלאומית נגד האיום החמור שמהווה תוכנית הגרעין האיראנית", אמר הנשיא האמריקני.

הוא גם אמר שארה"ב תמשיך להטיל על הרפובליקה האיסלאמית סנקציות חדשות כדי להגביר עליה את הלחץ בשל סירובה לשתף פעולה בנושא תוכנית הגרעין שלה.

 

וושינגטון מובילה בשלוש השנים האחרונות מאמץ לשיתוף פעולה בינלאומי כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני.

 

אובמה גאה בבניית הקואליציה הבינלאומית החזקה, שכתוצאה ממנה איראן נתונה בבידוד כלכלי ודיפלומטי חסר תקדים. בכירי המערכת הביטחונית האמריקנית החלו באחרונה לשגר לעבר טהרן איומים שהם יעשו הכל כדי למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני, לרבות פעילות צבאית.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחריף העיצומים. אובמה
צילום: AP
חרם על נכסי ארצו בארה"ב. אחמדינג'אד
צילום: AP
מומלצים