שתף קטע נבחר

פרובוקציה: ציורי עירום נתלו באזור מתחרד בי-ם

תושבים חרדים בקריית יובל הזדעזעו לגלות מודעות עם ציורי עירום - ותחתם הכיתוב "האדרת נשים". תושבת חרדית טענה כי המודעות נתלו בעיתוי מתוחכם, מאחר שלדתיים אסור לתולשן בשבת. תושבת חילונית: "זה קישוט יפה לשכונה"

המתח החילוני-חרדי בקרית יובל מגיע לשיאים חדשים, עם התייחסות לסוגיית הדרת נשים: על לוחות מודעות בשכונה הירושלמית המתחרדת נתלו בשבת האחרונה כרזות שבהן מופיע ציורים של נשים בעירום כמעט-מלא, ותחתיהם הכיתוב "האדרת נשים". תושבים חרדים סיפרו כי הזדעזעו למראה "שלטי התועבה" בעיצומו של היום הקדוש, אך לא יכלו להסירם משום שהדבר כרוך בחילול שבת.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

מודעות רבות כאלה נתלו על קירות וגדרות של אתרי בנייה בשכונה, כשעל חלקן העתק מהיצירה "הולדת ונוס" של הצייר האיטלקי סנדרו בוטיצ'לי או "שתי נשים טהיטיות" של פול גוגן. באתר אנ"ש פורסם כי החרדים זעמו על הפרובוקציה החילונית, שלטענתם מצטרפת לשורה ארוכה של התנכלויות כלפיהם. במטה המאבק החילוני הבהירו כי הם אינם אחראים לכך - אך לא ממש הסתייגו מעצם המעשה.

 

אחד השלטים, לאחר שנתלש (צילום: רותי וזנה)  (צילום: לרותי וזנה)
אחד השלטים, לאחר שנתלש (צילום: רותי וזנה)

 

רותי וזנה, דתיה תושבת קריית יובל, סיפרה ל-ynet: "בסביבות אחת בצהריים יצאנו לטייל, אני ובעלי עם התינוק בעגלה, ופתאום ראינו על הגדר הלבנה של אתר הבנייה מלא מודעות, אם אפשר לקרוא לזה ככה, מאוד בולטות, עם ציורי אמנות ישנים של אישה ממש ערומה. מיד הבנו שכנראה מדובר בקומץ החילוני שנחלם נגד התחרדות השכונה.

 

"מזל שהבן היותר גדול שלי במקרה התארח במקום אחר באותו זמן. אם הוא היה איתנו בטיול, זה היה יכול לשגע אותו. אפילו מבעלי לא היה לי נעים לראות דבר כזה פתאום, זה ממש מביך. הרגשנו מזעזע. אני לא רוצה לחשוב מה זה יכול לעשות לילד שנתקל בזה, גם אם הוא חילוני. זה הרי ממש פורנו. אם אנשים רואים תמונות כאלה בדרך לבית הכנסת, איפה הראש שלו יהיה בתפילה?".

 

לוזנה ברור מעל לכל ספק כי למפיצי המודעות לא היו כוונות פרסומיות או אמנותיות כלשהן, אלא להתריס נגד הציבור החרדי. "אני עצמי חרדית, אבל בעלי חובש כיפה סרוגה. אנחנו לא משתלטים על כלום וחיים בשלום עם השכנים החילונים", היא אומרת. "אנחנו מאוד פתוחים וליברלים, עם אינטרנט בבית, וכל מיני אירועי קבלת שבת שיש פה עם הקרנת סרטים לא מפריעים לנו. אבל הפעם ברור לנו שזה מעשה אנטי-חרדי מכוון".

 

התושבת הדתייה טוענת כי המפיצים היו מספיק מתוחכמים ותלו את המודעות מאוחר ביום שישי, מתוך ידיעה שלדתיים אסור לתולשם עד מוצאי שבת. היא הוסיפה כי מיד עם החשיכה יצאו בעלה ואחרים להסיר את השלטים.

 

"עדיף מהפשקווילים"

רונית גלבוע ממטה המאבק החילוני בקרית יובל אמרה ל-ynet כי נתקלה גם היא בכרזות, אך אין לה מידע על

הגורמים שעומדים מאחריהן.

 

בניגוד לחרדים, גלבוע מצאה עניין חיובי במודעות, ואמרה: "זה היה קישוט נאה לשכונה - אמנות של גוגן ובוטיצלי. זו לא היתממות, אלו הן באמת עבודות אמנותיות יפות והן עדיפות על פני שלטים ופשקווילים חרדיים. אולי זו פרובוקציה חילונית מכוונת, אבל זה מה שהחרדים עושים בשכונה יום-יום, שעה-שעה - בניסיונות ההשתלטות, בקריאות 'שאבעס' ו'פרוצות' ובהפיכת בתי כנסת שפעלו בשקט שלוש פעמים ביום לבתי מדרש הומים ומפריעים מ-5:00 עד 24:00 . החרדים לא הפנימו שקריית יובל לא תכנע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לרותי וזנה
הולדת ונוס
צילום: לרותי וזנה
מומלצים