שתף קטע נבחר

רבנים על מסמך טיפולי ההמרה: "בשורה גדולה"

רבנים העוסקים בסוגיית ההומואים הדתיים בירכו על נייר העמדה של הסתדרות הפסיכולוגים, שעל אף שהזהיר מטיפולי המרה - לא שלל אותם לחלוטין: "אדם צריך לעשות מאמץ ולבדוק באיזו מידה הוא יכול להתמודד עם הנטייה המינית שלו"

רבנים, מטפלים והומוסקסואלים דתיים מברכים על מסקנות הסתדרות הפסיכולוגים בנוגע ל"טיפולי המרה", ומגדירים את נייר העמדה שפורסם כ"בשורה גדולה". לשיטתם, העובדה כי הוועדה סבורה שיש להציג בפני המטופל את גוף הידע הקיים, ששולל את טיפולי המרה, אך לא לפסול לחלוטין את האפשרות לשינוי הנטייה המינית - היא החשובה.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הרב אהר'לה הראל, שתומך בטיפולי המרה, סיפר ל-ynet כי ניתח יחד עם אנשי טיפול מהמגזר את עמדת הסתדרות הפסיכולוגים, והוא רואה בו זריקת עידוד לאלה התומכים בניסיונות לשינוי הנטייה המינית. לדבריו, הוא עצמו מאמין כי הדבר אפשרי

אצל חלק מההומוסקסואלים, אך לא אצל כולם.

 

על-פי הרב הראל, השורה התחתונה היא שארגון הפסיכולוגים הרשמי לא אוסר את טיפולי ההמרה, כפי שקורה בחלק ממדינות אירופה, והוא אף מנחה את אנשי המקצוע כיצד לבצעם מבלי שיגרמו נזק למטופלים. "הייתי אולי צובע את נייר העמדה בצבע יותר אופטימי לגבי סיכויי ההצלחה", אמר, "אבל בגדול הוא תומך בגישה המאוזנת שאני מאמין בה".

 

גם סגן יו"ר מכון פוירשטיין, הרב רפי פוירשטיין, הביע שביעות רצון מהמהלך: "אני שמח לראות שהסתדרות הפסיכולוגים נותנת לגיטימציה לטיפולי המרה, וגם אם אינה מעודדת – היא לא שוללת ולא פוסלת אותם. זו בשורה גדולה שאותה ועדה אמרה שאם עושים את זה נכון ובזהירות זה לא מזיק. הדו"ח הזה נותן חיזוק וביטחון למי שהנושא הזה נוגע אליו"

 

"לא חקרתי את העניין, ואני מבין שיש עמימות גדולה של החוקרים ביחס לזה, אבל כן פגשתי ארגונים שמתעסקים בזה ומטופלים שהעידו שהבעיה שלהם נפתרה - או לחילופין שנפגעו נפשית מהטיפול. באופן כללי אני חושב שאדם צריך לעשות מאמץ ולבדוק באיזו מידה הוא יכול להתמודד עם הנטייה המינית שלו ולנסות לשנות אותה לכיוון הרצוי על פי התורה".

 

לדברי הרב פוירשטיין, בפסיכולוגיה יש שיטות שונות לטיפול בשלל בעיות, ולרוב אין אחת שפועלת על כולם. "אם העולם היה יודע בדיוק מה טוב ומה לא – הייתה רק שיטה אחת", אמר, "לכן מה שחשוב זה שהטיפולים לא יזיקו, שהרי המטרה שלהם בסופו של דבר היא בריאות נפשית".

 

אפשר להיות דתי והומו

הרב רון יוסף מארגון הו"ד (הומואים דתיים) סיפר ל-ynet כי פנה בעצמו להסתדרות הפסיכולוגים כדי שתדון בטיפולי ההמרה וכי הוא מרוצה מהמסקנות וקורא למטפלים ליישמן.

 

"רבנים ואנשי חינוך צריכים לנהוג משנה זהירות בדרך הטיפול בבחורים בעלי נטייה הומוסקסואלית, ולהיזהר שלא לערב בין הגורמים

המקצועיים–פסיכולוגיים לגורמים החינוכיים־דתיים", אמר.

 

"ארגון הו"ד תומך באמירה מפורשת כי קיימת אפשרות לחיות חיים דתיים גם עם נטייה הומוסקסואלית", כתב יוסף בתגובה רשמית שפרסם באתרו, "בד בבד, אנו מאמינים שיש לבחון את האפשרות להקמת משפחה כדת משה וישראל בצורה אמיתית תוך התחשבות במרכיבי אישיותו של המטופל וללא משוא פנים

 

"אני קורא לשקיפות מלאה בנוגע לטיפולים מצד המטפלים, ובכלל זה הצגת התכניות והפרקטיקות הבסיסיות המלאות שלהם - לכל סוגיהם, הצהרה בדבר הכשרתו המקצועית של המטפל ומידע סטטיסטי על נתוני ההצלחה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב רון יוסף
הרב רפי פוירשטיין
מומלצים