שתף קטע נבחר

תרגיל העוקץ בביצה: מלטף ומשקר

הוא סמג"ד, חקלאי או מהנדס - תלוי בדייט. הוא לובש זהות בדויה, מקסים את בנות הביצה ואז מפיל אותן בפח ומוציא מהן כספים - מי אתה פ'? תחקיר מיוחד

מסכת החיפושים אחר בן זוג מתאים היא בדרך כלל מתישה ומייגעת. יש בה רגעי התרגשות לצד הרבה מאוד תהיות, רוטינה מייגעת של דייטים ושאלות של חיפוש עצמי. הרי כל דייט הוא בעצם אודישן מחודש לאישיות של המשתתפים בו. הרווקים יודעים את זה, הרווקות יותר - ובכל זאת, אף אחת מהן לא הייתה מוכנה למהמורה שתתואר בכתבה הזאת. 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

זה שנתיים, אולי יותר, מסתובב במרחב הרומנטי של הבנות הדתיות בחור שמציג את עצמו בזהויות בדויות. הוא יוצא איתן, מקסים אותן, לוקח כסף מחלקן, ומנסה לנצל מינית אחרות. אך אף אחד מהגורמים המוסמכים שאותם ניסתה מי מהבנות לערב, לא לקח על עצמו את האחריות והבדיקה.

 

שמו עדיין עובר כמועמד לשידוך, באתר "לא רלוונטי" פרושים סיפורים על גבי סיפורים של אנשים שנפגעו ממנו בדרך זו אחרת, חלקם העניקו לו כסף והלוואות, אחרים אירחו לצהריים, ובעיקר עשרות בנות שיצאו איתו, מיעוטן הגיעו לשלב רציני מאוד בקשר, כמעט אירוסים, ונמנעו מלהגיש תלונה. הכאב זועק מכל שורה. אלמלא היו הרשמים האחרונים כל-כך טריים, אולי היינו נמנעים מלעסוק בו, אבל האיש אינו מרפה. על-פי הידוע למוצש, הוא ממשיך להפיל חללים בקרב בנות דתיות, שרק רצו להקים בית.

 

תמיד בלי רכב וארנק

את המייל המתאר את מעלליו של פ' קיבלתי גם אני לתיבתי. העברתי אותו הלאה ושכחתי מזה. עד שתמי, חברה שלי, עלמה קשוחה בת 33 מגבעת שמואל, יצאה איתו בעצמה.

 

 

לא רואות את העוקץ (איור: מירב שאול) (איור: מירב שאול)
לא רואות את העוקץ(איור: מירב שאול)

 

תמי יצאה עם פ' בדיוק שלושה דייטים עד שהחליטה להפסיק את הקשר הניצני. משהו בבחור לא נראה לה. אף על פי שהיה מאוד נחמד ולבבי, לא מצאו חן בעיניה ההרגל שלו להתקשר ולבקש שתחזור אליו כמעט בכל שיחה, והעובדה שאף פעם לא נשא איתו ארנק ותמיד הגיע בטרמפים בתואנה שהרכב שלו מקולקל.

 

בערב, לאחר שסיימה את הקשר, המייל המסתובב פגש גם אותה ואז הבינה ששוב קיבלה אישור לאינטואיציות הטובות שלה. היא העבירה את המייל לחברותיה, בתוספת כמה מילים אישיות, ולמחרת קיבלה טלפון מאורית, בת 34 מרחובות, שסיפרה לה שהן יצאו איתו במקביל.

 

לפ' יש שתי זהויות שאיתן הוא יוצא לפגוש נשים. לרווקות והצעירות יותר הוא מספר שהוא סמג"ד בצבא, רווק, מושבניק ומגדל ראשי בקר, למבוגרות יותר ולנשים הגרושות הוא מספר שהוא דוקטור לארכיאולוגיה ושהוא גרוש - העובדה היחידה שנכונה לגביו, ושהוא יינן.

 

תמי, מי הכיר לך את פ'?

 

"הוא נוהג לתפוס טרמפים בצומת קוקה קולה ליד גבעת שמואל, וחברה שלי עצרה לו פעם, הוא הרשים אותה והם החליפו טלפונים והיא החליטה להכיר בינינו. יצאתי איתו שלוש פעמים, עד שהחלטתי לסיים את זה מסיבות שונות. הוא היה מאוד אינטנסיבי, לחץ להיפגש כל יום, אף פעם לא היה לו רכב או ארנק, והוא תמיד ביקש שאחזור אליו. משהו לא נראה לי וחתכתי".

 

איזה רושם הוא עשה עלייך?

 

"מאוד עדין. מאוד נעים. חייכן. איש שיחה. יוצר קשר בקלות, וזה שהוא שופך מחמאות זה גם מוסיף, אני מודה. הוא לא יפה מדי, לא מאיים. מישהו שאת אומרת לעצמך 'למה לא'".

 

ראיתי בו את אבי ילדיי

אורית נתקלה בשידוך המדובר בדיוק באותו אופן. חברה התקשרה וסיפרה שבעלה שמע מחבר על בחור מקסים שנסע איתו בטרמפ והם חשבו שיתאים לה. היא מעידה על עצמה כבחורה מאוד בררנית, חשדנית ומפוקחת, ונדמה

שהיא לא סולחת לעצמה על המקרה, שוב ושוב חשוב לה להסביר שהיא בדרך כלל מחמירה עם הגברים. הפעם לא.

 

"אני לא יודעת למה הסכמתי לצאת איתו", היא אומרת. "לרוב אני יוצאת דרך האינטרנט או דרך שדכניות שמכירות אותי לפני ולפנים, אבל החברה סיפרה לי כמה דברים שמשכו את תשומת לבי. היא אמרה שהוא מהנדס בוגר הטכניון, דבר שחשוב לי מאוד, והוא עצמו הקסים אותי עם הסיפורים על היין. אני מבינה ביין ואני חייבת לציין שהוא גילה בקיאות. משהו בו לא היה שטנץ. היום אני מבינה שהכל מפוברק, אבל יש לו דרך מעניינת לטוות סיפור. הוא קולט מה יכול לעניין אותך. אני באה מתחום האמנות, והוא סיפר לי כמה הוא נהנה כשהאחיין שלו מצייר על הקירות, למרות שאמא שלו, הייקית, לא מחבבת את זה, וראיתי לנגד עיניי אבא מקסים שמכיל את הילדים האמנותיים שלנו".

 

מתי הרגשת שמשהו לא בסדר?

 

"האמת שמההתחלה. אבל הוא נורא לוחץ, מתקשר, אובססיבי, מרעיף מילים טובות, ואנחנו כל כך רוצות לשמוע את זה, וכל כך רוצות שמשהו ילך, שיידבק, שיקרה, אז שכנעתי את עצמי לנסות. הוא גם לא השאיר לי זמן לחשוב. רצה להיפגש כל הזמן ותמיד באוטו שלי. ביקש כל הזמן שאני אתקשר אליו, מכר לי לוקשים על השותף שלו שלקח את האוטו. הוא כל-כך ספונטני וכל הזמן רוצה להיפגש, שאי אפשר לעמוד בזה. יום אחד טיילנו בהרצליה, במרינה, והוא דיבר על היאכטה שאבא שלו יקנה, אז הבנתי סופית שמישהו משקר לי".

 

למרות שנפגשה איתו פעמים ספורות, אורית מאוד נסערת. היא נשמעת כועסת. מנסה כל הזמן לשחזר איפה איבדה עירנות. "הוא הפיל אותי בפח. ממש ככה. חד משמעית. יצאתי עם איזה 4,000 בחורים לפניו, ודווקא איתו זרמתי" היא אומרת. "אני כל-כך מצטערת על זה. הוא אפילו לא הטעם שלי".

 

איך את מסבירה את זה?

 

"הוא הונה אותי. פשוט ככה. נסחפתי. הוא קלט אותי וקרא אותי. ברגע ששם לב שאני מרוחקת, הפציר בי. הוא הציע ולחץ שנלך להדלקת נרות חנוכה אצל ההורים שלי, הוא התקשר 20 פעם ביום, הציע לי לעבוד אצל אחיו. הוא נותן לך תחושה שאת המרכז. שזה רציני. מדלג על כל השלבים המעייפים הרגילים. אני דווקא הייתי זהירה, התייעצתי עם רב, עם אמא שלי, הרב אמר לי לבקש שיגיע לרחובות פעם, ודווקא במבחן הזה הוא עמד".

 

איך גילית את ההונאה?

 

"התקשרתי לחברה, סיפרתי לה שאני מבולבלת, והיא שלחה לי את המייל שעובר בין הבנות. הייתי בהלם. הסיפורים שם מתארים אחד לאחד את מה שעברתי איתו".

 

בניגוד לבנות האחרות, שוויתרו, ספגו את הכאב או העבירו מייל נזעם ומתרה, אורית החליטה לעשות מעשה. היא איתרה את אחיו של פ' והתקשרה אליו. האח סיפר לה שאחיו סובל מפגיעה נפשית. שהוא מסרב לקחת את הכדורים, וש"אי אפשר לכפות עליו טיפול מכיוון שהוא בגיר".

 

לא עברו מספר דקות מהשיחה, ופ' התקשר לאורית, פרץ בבכי, התנצל, סיפר לה שהוא סמג"ד שעבר פוסט טראומה וזו הסיבה שהוא מתנהג כפי שמתנהג. הוא אמר: "אם היית יודעת שאני גרוש ולא ד"ר לארכיאולוגיה, לא היית יוצאת איתי".

 

סלחת לו?

 

"ריחמתי עליו. אמרתי שאני כועסת בעיקר על הטרטור".

 

מה המסקנה שלך מהסיפור?

 

"שאני צריכה לחזור לדרך הדוסית. להיות קשה להשגה. לא למהר לתת לשלוח ידיים, לחבק. אני נחרצת להיות קשה להשגה עוד יותר ממה שהייתי קודם".

 

מסכן או מסוכן? 

חוק העונשין סעיף 416 קובע כי "המקבל דבר בתחבולה או בניצול מכוון של טעות הזולת שאין בהם מרמה, דינו מאסר שנתיים". החוק מחמיר יותר לגבי קבלת דבר במרמה וקוצב שלוש שנות מאסר (סעיף 415). במקרה הזה, יש מן הסתם נסיבות מקלות בהנחה שמדובר באדם חולה, אך נשאלת השאלה, מדוע משפחתו שמודעת למצבו, לא מונעת ממנו להמשיך לפגוע בבנות גם במחיר של חשיפתו?

 

השיחה עם האח מעניקה תחושה שמדובר באדם שלא מודע למעשיו, חולה המשווע לתשומת לב וקשר אנושי, אבל הסיפור של רוית, גרושה ואם לארבעה בת 36, מוסיף זווית אחרת, לפיה ייתכן שאין כאן רק סיפור של "נוכל קטן", אלא מתחזה סדרתי ומניפולטיבי.

 

רוית יצאה עם פ' שבועיים בלבד, שבהם לטענתה, "חי על חשבונה". היא הכירה אותו דרך שדכנית, הוא סיפר לה שהוא גרוש, הציע לה כרטיסים להופעה, היא התרשמה ונתנה סיכוי לקשר.

 

"הוא כל הזמן לווה ממני כסף. תמיד היה חסר לו ארנק. הוא גרם לי להתקשר אליו כל-כך הרבה פעמים עד שפלאפון זיכו אותי ב-500 שקלים אחרי ששמעו את הסיפור. מהרגע הראשון הוא כפה את עצמו עליי. את הדייט הראשון עשינו אצלי בבית. אמרתי לו שאני לחוצה ומבשלת והוא אמר שיעזור לי לבשל. אני עובדת ומפרנסת ואני לא ילדה קטנה, אז הזמנתי אותי אליי. הוא היה מאוד נחמד ועדין. הפציר בי שארשה לו להישאר לישון אצלי. אמר שהוא לא רוצה לחזור הביתה בלילה ואין לו טרמפ, וככה הצעתי לו מיטה בסלון, עד שבאמצע הלילה גיליתי אותו במיטה שלי. הוא ניצל את העובדה שאני חצי ישנה, אמרתי לו שאני טובלת ושאני לא רוצה, אבל הוא כל-כך לוחץ ומניפולטור, וכביכול עדין, שקשה מאוד להתנגד לו. אחר כך פרצתי בבכי, זה הגעיל אותי".

 

למה לא התקשרת למשטרה או הגשת תלונה?

 

"לא היה לי ממש קייס. לא העפתי אותו מהמיטה. זה התחום האפור: הוא לא התנפל עליי בסמטה חשוכה, ויש לי אחריות על חלק מהסיטואציה. בעיקר לא

רציתי להכניס את הילדים שלי לסחרור. הם פחדו כששמעו שהוא לא מי שהוא אומר. הבן הגדול שלי, בן 16, כבר התיידד איתו, ואני לא רציתי לפגוע בהם יותר".

 

אורית מספרת למוצש שהיא פנתה לעורך דין שלה, שבימים אלה מארגן תביעה ייצוגית נגד הבחור, שנדמה שלא שוקט על שמריו לרגע. במהלך העבודה על הכתבה הגיעו עוד ועוד בנות שסיפרו את אותו סיפור. אותם דפוסים, אותו ניצול רגשי וכספי, ואותה תחושת אחריות והאשמה עצמית. 

 

נסיונות מוצש לקבל את תגובת אחיו של פ' לא צלחו, וכן לא ניתן היה לקבל את תגובתו של פ'.

 

מתחנת מוריה של משטרת ישראל בירושלים נמסר כי: "התחזות לצורך השגת טובות הנאה היא עבירה פלילית. יש להגיש תלונה במשטרה, שיכולה להחליט לזמן את החשוד לחקירה. במקביל אפשר לתבוע על התחזות וניצול".

 

  • הכתבה המלאה תפורסם בגיליון מוצש מבית "מקור ראשון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סרוגים. למזלם לא פגשו את פ'
צילום: יוסי צבקר
מומלצים