שתף קטע נבחר

צילום: AP

"אובמה שכנע את נתניהו לתת זמן לסנקציות"

"ניו-יורק טיימס" מדווח כי בממשל האמריקני סבורים שהנשיא הצליח לשכנע בשיחת טלפון את ראש הממשלה לא להחליט עדיין בנוגע לתקיפה באיראן. ארה"ב וישראל חלוקות באשר לשאלה מתי יהפכו מתקני הגרעין לחסינים בפני פגיעה

בממשל האמריקני משוכנעים בעקבות שיחת הטלפון שקיימו באחרונה הנשיא אובמה וראש הממשלה נתניהו, שנתניהו מוכן לתת זמן להצלחת הסנקציות הכלכליות וצעדים אחרים. כך אומרים גורמים בממשל ל"ניו-יורק טיימס". מכאן גם הביטחון שהפגין הנשיא אובמה בראיון שהעניק ביום ראשון לרשת NBC שבו הוא אמר: "אני לא חושב שישראל קיבלה החלטה לגבי מה שהיא צריכה לעשות".

אובמה. "לא חושב שישראל קיבלה החלטה" (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה. "לא חושב שישראל קיבלה החלטה"(צילום: AP)

 

ארה"ב, ישראל והתקיפה באיראן - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

דברי הנשיא באו לאחר התבטאות של שר ההגנה, לאון פאנטה, בראיון לרשת CBS ולפיה ישראל עלולה לתקוף את אתרי הגרעין באיראן בין חודש אפריל לחודש יוני. עם זאת, ישראל וארה"ב - כך לפי הדיווח - נותרו חלוקות בדעתן באשר לשאלה הבסיסית: האם מתקני הגרעין עומדים להפוך לחסינים בפני פגיעה. שר הביטחון אהוד ברק דיבר לפני כמה ימים על הצורך לפעול לפני שהאיראנים יצליחו להעביר את כל הציוד הגרעיני שלהם לבונקרים מוגנים.

 

בשבועות האחרונים הגיעו לוושינגטון בכירים ישראלים, בהם שר החוץ אביגדור ליברמן וראש המוסד תמיר פרדו, ושם - על פי "הניו-יורק טיימס" - ביקשו להדגיש כי הנקודה שעליה דיבר השר ברק מתקרבת. על רקע זה השיבו גורמים אמריקנים כי על המערב וישראל להמתין בזמן שהסנקציות ו"פעולות סמויות" אחרות יעשו את שלהן.

 

"ניו-יורק טיימס" כותב הבוקר כי לאחר תקופה של ספקות לגבי הכוונות של ישראל בשלהי 2011, גורמים בממשל אומרים כעת שערוצי התקשורת בין שני הצדדים פועלים בצורה טובה יותר. למרות זאת, גורם בממשל אובמה אמר לעיתון שישראל בוחנת את הסוגיה מנקודת מבט צרה מדי, שכן "טווח החסינות של תוכנית הגרעין האיראנית", שעליו דיבר ברק, הוא פרק זמן גמיש.

 

בממשל מבהירים שהמחלוקות בין ארה"ב וישראל סביב הבנייה בהתנחלויות לא גלשו לדיאלוג בנושא איראן, משום שהנשיא אובמה הורה לנתק את הנושא האיראני מהפוליטיקה. גורמים בממשל מבחינים בטון שונה של ברק ונתניהו בנושא. בעוד ברק מדבר בפומבי על החשש שאיראן תיצור אזור חסין לגרעין האיראני, נתניהו הורה לשרי הממשלה לשתוק בנושא האיראני. "אני חושב שזו עצה טובה", התבטא גורם בממשל.

 

במקביל, במוסקבה מביעים דאגה לנוכח האפשרות שישראל תחליט לתקוף באיראן. בכיר במשרד החוץ הרוסי אמר כי ההערכות של ישראל בנוגע לייצור נשק גרעיני על ידי איראן עלולות להוביל לתוצאות הרות אסון. בראיון לסוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" אמר הבכיר, מיכאל אוליאנוב, כי "ההמצאה בדבר אפשרות לייצור נשק גרעיני על ידי איראן יכולה להוביל לניסיון למצוא פתרון צבאי עם תוצאות הרסניות". 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש הסכנמה? אובמה ונתניהו
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים