שתף קטע נבחר

חדש בישראל: קונדום לנשים להגנה ביחסי מין

אמצעי המניעה היחיד שמאפשר לנשים להתגונן בכוחות עצמן מהריון וממחלות מין - נחת בארץ, מדווח "ידיעות אחרונות". האם המחיר הגבוה - 55 שקל לשלוש יחידות - שווה את זה?

אחרי שלוש שנים מוצלחות בארצות הברית ובאירופה, הקונדום לנשים עשה עלייה לישראל. נכון להיום, זהו אמצעי המניעה היחיד בשליטה נשית בלעדית שמקנה לנשים את היכולת להגן על עצמן מפני מחלות מין, ולא מפני הריון בלבד.

 

כתבות נוספות על אמצעי מניעה :

 

הקונדום ה"נשי" הומצא לראשונה לפני יותר מ‭20-‬ שנה והיה עשוי מפוליאוריתן. הוא אושר לשיווק בארצות הברית ב‭,1993-‬ ואחד מסימני ההיכר שלו היה קולות הציוץ שהשמיע בעת השימוש. למרות יחסי הציבור הטובים שלהם זכה, הוא נכשל שיווקית, הן בשל מחירו הגבוה, כארבעה דולרים לקונדום יחיד, והן בשל השימוש המסורבל בו - ונעלם לאיטו מהמדפים.

 

ב‭2009-‬ אישר מינהל התרופות והמזון האמריקאי את הגרסה המודרנית של הקונדום הזה. בניגוד לקונדום הגברי, הוא אינו עשוי מלטקס אלא מגומי שנקרא ניטריל, המתחמם בעת השימוש. מדובר בשרוול דק ושקוף, שאורכו כ‭17-‬ סנטימטר, המוכנס לנרתיק לפני המשגל.

 

בקצות השרוול יש שתי טבעות: האחת פנימית, המסייעת להחדיר אותו למקום הרצוי בתוך הנרתיק, והשנייה חיצונית, הנותרת מחוץ לנרתיק ומכסה את איברי המין החיצוניים במטרה להגן עליהם ממגע ישיר עם הפין וממחלות מין.

 

הקונדום יכול להיות מוחדר לתוך הנרתיק כמה שעות לפני קיום יחסי מין, כדי שלא תיפגע הספונטניות. לרוב, נוטות הנשים להחדיר אותו בין 2 ל‭20-‬ דקות לפני קיום יחסי מין.

 

הקונדום משווק בישראל בשם ‭."LA LUNA"‬ ניתן להשיגו בבתי-המרקחת וברשתות הפארם במחיר של 55 שקל למארז הכולל שלוש יחידות. לא זול, אבל אם בפחות מ‭20-‬ שקל את יכולה לחסוך את השאלה המביכה: "אתה בטוח שאין לך מחלות‭,"?‬ אולי זה שווה.

 

לפי סקרים שנערכו בשנים האחרונות, אמצעי המניעה הפופולרי ביותר בישראל הוא הגלולות. אחריהן צועדים הקונדום הגברי והתקן תוך-רחמי. השימוש בהתקן נדיר בקרב רווקות ושכיח יותר בקרב נשואות, והשימוש בקונדום בדיוק הפוך: שכיח יותר אצל רווקות ונדיר אצל נשואות.

 

יו"ר החברה לרפואת נשים בקהילה, ד"ר נגה פורת, אמרה אתמול: "הדבר החשוב ביותר שמציע הקונדום החדש הוא שליטה מוחלטת ובלעדית של האישה על הגנה ביחסי המין, ללא תלות בהסכמת הגבר ובזקפה מלאה. הקונדום החדש גם מגן טוב יותר ממחלות מין משום שהוא מכסה גם את החלק החיצון של האיבר". ‬

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי בן אפריים
הקונדום יכול להיות מוחדר לתוך הנרתיק כמה שעות לפני קיום יחסי מין
צילום: שי בן אפריים
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים