שתף קטע נבחר

תוכנית הצנע ביוון: סולקו 43 מחוקקים שהתנגדו

הפרלמנט היווני אישר שורת קיצוצים כואבים, על פי דרישת המוסדות הפיננסיים האירופיים. עשרות מחוקקים שהצביעו נגד או נמנעו סולקו מהקואליציה. ראש הממשלה ניסה להרגיע את המפגינים: "ליוון אין את הלוקסוס של מחאה כזאת"

הקואליציה היוונית סילקה הלילה (יום ב') משורותיה 43 מחוקקים, לאחר שהצביעו נגד או נמנעו בהצבעה על הגזירות הכלכליות הקשות אשר הכרחיות למדינה כדי לקבל סיוע בינלאומי. המהלך אושר ברוב של 199 מול 74, בצל מהומות אלימות מחוץ לבניין הפרלמנט.

 

37 מחוקקים מהקואליציה הצביעו נגד או נמנעו בהצבעה. שישה נוספים הצביעו נגד חלק מהסעיפים. בעקבות זאת, הסוציאליסטים הרחיקו 22 מחוקקים והשמרנים הרחיקו 21. בכך הצטמצם הרוב של שתי מפלגות הקואליציה בפרלמנט.

 

מפגינים בתהלוכת נרות מחוץ לפרלמנט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מפגינים בתהלוכת נרות מחוץ לפרלמנט(צילום: AFP)
 

 

מוקדם יותר, בנאומו בפרלמנט, יצא ראש הממשלה לוקאס פפדמוס נגד המהומות האלימות. "בזמנים קריטיים כאלה, ליוון אין את הלוקסוס של מחאה מסוג זה", אמר. האוויר בכיכר הפרלמנט וברחובות הסובבים עדיין ספוג בגז המדמיע שפיזרו השוטרים ובעשן המבנים ששרפו המפגינים.

 

לפחות 15 בתי עסק הוצתו, בהם בתי קפה ומסעדות, בית קולנוע ובנק במהומות שפרצו אמש, לאחר הפגנה שבה השתתפו 100 אלף בני אדם. עשרות נפצעו והמשטרה עצרה 20 חשודים בהתפרעות.

 

"יש רגעים מעטים כאלה בהיסטוריה של אומה", אמר לפני ההצבעה שר האוצר אוונג'לוס וניזלוס והוסיף: "ארצנו צריכה להתמודד עם נושא קריטי של הישרדות. השאלה איננה אם יקוצצו כמה משכורות ופנסיות, אלא האם נוכל לשלם אפילו את המשכורות והפנסיות המקוצצות הללו. כשעליך לבחור בין רע לרע יותר, אתה בוחר ברע כדי להימנע מהרע ביותר".

 

רוכב אופניים באתונה הבוערת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רוכב אופניים באתונה הבוערת(צילום: AFP)

 

המפגינים יידו בקבוקי תבערה והציתו בניינים (צילום: AP) (צילום: AP)
המפגינים יידו בקבוקי תבערה והציתו בניינים(צילום: AP)

 

כוחות כיבוי בבית קפה שהועלה באש (צילום: AP) (צילום: AP)
כוחות כיבוי בבית קפה שהועלה באש(צילום: AP)

 

עימותים מחוץ לפרלמנט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עימותים מחוץ לפרלמנט(צילום: AFP)

 

המוסדות הפיננסיים העולמיים תבעו מיוון לאשר את תוכנית הקיצוצים

כתנאי לקבלת הלוואות חילוץ. הקיצוצים שעוררו את זעם הציבור אושרו לאחר שנתיים של העלאות מסים והורדת משכורות במדינה ובזמן משבר כלכלי עמוק שהביא לשיא באבטלה.

 

אתמול אישרו השרים בקבינט של ממשלת יוון הזמנית את תוכנית הקיצוצים הקשה והכואבת שתפחית יותר מ-13 מיליארד אירו מהתקציב. כעת, נדרש היה אישור של הפרלמנט וקיצוץ נוסף של 325 מיליון אירו כדי שהיוונים יעמדו בדרישות שמציבים בפניהם הבנק האירופי, הבנק העולמי וקרן המטבע - כתנאי לקבלת סיוע בהסדרת חובות המדינה. הקבינט אישר את טיוטת התוכנית לאחר שראש הממשלה לוקאס פפדמוס איים לפטר כל שר שיתנגד.


פורסם לראשונה 13/02/2012 00:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוטרים בעימותים
צילום: רויטרס
צלב קרס כסמל האיחוד האירופי
צילום: EPA
המפגינים השליכו בקבוקי תבערה
צילום: AP
מומלצים