שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  השרים אישרו: אשפוז בכפייה לחולי אנורקסיה

  אם תאושר הצעת החוק גם בכנסת ניתן יהיה, לראשונה, לאשפז באופן כפוי את הסובלים מאנורקסיה - ובכך להציל את חייהם. מידי שנה מתווספים 1,500 חולים וחולות לסובלים מהמחלה ו-35 מהם מתים ממנה

  הצלת חיים לחולות אנורקסיה: ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק המתירה אשפוז כפוי לחולות אנורקסיה, אותה יזמה חברת הכנסת ד"ר רחל אדטו. על פי ההצעה ניתן יהיה לאשפז בכפייה חולים וחולות אשר קיימת סכנה מוחשית ומיידית לחייהם.

   

  "זוהי החלטה היסטורית"

  החוק בישראל מתיר אשפוז כפוי במקרים בהם חולה נפש מהווה סכנה לעצמו או לסביבתו. אולם, מעבר למוגדר בחוק כיום קיימים מצבים נפשיים אשר אינם מוגדרים כמחלת נפש, אך מהווים סכנה מוחשית ומידית לחיי החולה, ביניהם גם אנורקסיה. במצבים אלה, כאשר החולה מסרב לקבל טיפול, החוק אינו מאפשר לכפות אשפוז שבמסגרתו ניתן יהיה להעניק לחולה טיפול מציל חיים.

   

  על פי הצעת החוק החדשה, שתוגש בקרוב לקריאה טרומית בכנסת, יוכל הרופא המטפל להורות על אשפוז בכפייה של חולים וחולות באנורקסיה. במהלך האשפוז הם יהיו תחת השגחה צמודה של צוות רב מקצועי, הכולל רופאים פסיכולוגים ודיאטנים, כך שבעת הצורך תינתן להם תוספת כלכלה משמעותית במטרה ליצור עלייה מדורגת במשקל, אם דרך הפה או באמצעות "זונדה" - המחדירה את המזון ישירות לקיבה.

   

  "זוהי החלטה היסטורית", אמרה ח"כ ד"ר רחל אדטו, ראש שדולת הבריאות ויוזמת החוק, לאחר אישור ההצעה. "מדובר בהצלת חיים ישירה של 35 חולות אנורקסיה מידי שנה. המסר היוצא היום הוא כי אנורקסיה הינה מחלה מסכנת חיים ואישור הצעת החוק הינו הצעד הראשון למלחמה אמיתית בתופעה קשה זו. חוק זה יעצור את המשך המצב הבלתי נסבל אשר היה קיים עד היום, בו משפחות נאלצו לראות את בנותיהן גוועות בבית לנגד עיניהן, כאשר ידן קצרה מדיי להושיע לאור סירוב הבנות לקבל טיפול רפואי מציל חיים".

   

  אנורקסיה, המוגדרת כהפרעת אכילה, היא מחלה קשה הפוגעת לא רק בגוף החולה אלא גם בשיקול דעתו וביציבותו הנפשית והרגשית. מדי שנה נוספים במדינת ישראל כ-1,500 איש למעגל ההרסני של הפרעות אכילה, כאשר 5% מתוכם לא ישרדו את המחלה. בשלבים הקשים של המחלה מגיעים החולים למשקל של 30 ק"ג ואף למטה מזה. גם בהגיעם למשקל זה טוענים החולים כי הם נמצאים במשקל עודף ו"כי עליהם להוריד רק עוד מספר קילוגרמים בודדים". מרביתם של החולים מסרבים לקבל טיפול אף בשלב הקשה הזה, ובכך למעשה גוזרים את גורלםלמות.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אנורקסיה. 5% מהחולים ימותו
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים