שתף קטע נבחר

66 ימי שביתת רעב: "מעצר מנהלי מסכל טרור"

עניינו של חאדר עדנאן, איש הג'יהאד האיסלאמי שהורשע בעבר בפעילות טרור, יגיע היום לבג"ץ. גורמים ביטחוניים מסרו כי מצבו יציב. סגן הפצ"ר לשעבר: "מעצר מנהלי מסכל טרור, ולא מעניש". צפו בעדנאן אומר: "אשבות עד לחירות"

"השביתה נמשכת עד לחירות ולכבוד". כך נשמע חאדר עדנאן, איש הג'יהאד האיסלאמי שנמצא במעצר מנהלי ושובת רעב כבר 66 ימים, בסרטון נדיר שהועלה לרשת. עדנאן, שהורשע בעבר בפעילות טרור, אינו נראה בבירור בסרטון, שצולם בבית החולים רבקה זיו בצפת שבו הוא מטופל, אולם זו הפעם הראשונה שבה קולו נשמע מאז שהחלה הפרשה. גורמים ביטחוניים מסרו כי עדנאן בהכרה ומצבו יציב. סגן הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר הסביר את המעצר המנהלי ואמר כי "מעצר שכזה מסכל ומונע טרור - ולא מעניש".  

 

שביתת הרעב של עדנאן, כותרות אחרונות:

הפגנות למען עדנאן, הוקדם הדיון בעניינו

ח"כ טיבי אצל השובת רעב: פגם מוסרי באזיקתו

אירופה: מודאגים ממצבו של שובת הרעב   

 

עדנאן, בן 33, הוא בעלים של מאפייה וחנות ירקות בכפר עראבה בגדה המערבית, ששימש כדובר של ארגון הג'יהאד האיסלאמי. הוא נעצר בדצמבר בחשד למעורבות בפעילות המאיימת על ביטחון ישראל, ומאז הוא שובת רעב.

 

צפו בתיעוד הנדיר:

 

עדנאן הורשע בעבר בחברות בארגון טרור וכבר פתח בשביתת רעב לאחר שנעצר על-ידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. מדובר במעצר המנהלי השלישי שלו. גורמי ביטחון מגדירים אותו כאחד מבכירי הג'יהאד האיסלאמי בצפון השומרון. הוא נחשד שלקח חלק בפעילויות של אגודות ארגון הג'יהאד האיסלאמי, כולל העברות כספים למטרות טרור, והיה בקשר עם גורמי הג'יהאד האיסלאמי בסוריה ובגדה.

 

אתמול השתתפו לפחות אלף בני אדם בהפגנה למען עדנאן בעיר שכם. במקביל, כמה עשרות הפגינו מול משרדי הצלב האדום ברמאללה וקראו לשחרור אסירים פלסטינים. עוד עשרות הפגינו בעזה. שר האסירים הפלסטיני, עיסא קראקע, הודיע כי האסירים הפלסטינים בכל בתי הכלא בישראל יקיימו ביום חמישי שביתת רעב לאות הזדהות עם עדנאן. האסירים, מצדם, הודיעו בכרוז שפרסמו כי יום חמישי יוכרז כיום זעם.

 
היום ידון בג"ץ בעניינו, לאחר שעורך דינו ביקש להקדים את הדיון שנקבע ליום חמישי, בצל החשש שהידרדרות במצבו תוביל להסלמה. בעתירה שהוגשה מטעמו של עדנאן נטען כי יש להורות על שחרורו מהמעצר המנהלי ולמסור לידיו את מלוא חומר החקירה בעניינו. בנוסף, הוא מבקש להורות למפקד כוחות צה"ל ביהודה ושומרון לבטל את צו המעצר התלוי ועומד נגדו.

 

בעתירה נטען כי בחודשיים האחרונים ירד משקלו של עדנאן מ-91 ל-62 ק"ג. עוד נכתב כי נפל פגם מהותי בהחלטת בית המשפט הצבאי לערעורים, כאשר לא התייחס כלל וכלל למצבו הבריאותי של עדנאן.

 

"מצבו הבריאותי של העציר מאוד מסוכן. שביתת הרעב עלולה לגרום למותו עקב חיסרון במינרלים ונוזלים", אמר ל-ynet פרקליטו, עו"ד ג'ואד בולס. "מניסיוני בתחום הערעורים לאסירים הביטחוניים והמנהליים בבית המשפט העליון, תמיד ישנה אכזבה. אני מקווה ששופטי בית המשפט יתחשבו במצבו הבריאותי וישחררו אותו, כי אין האשמות נגדו".

 

הפגנה למען עדנאן בשכם (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפגנה למען עדנאן בשכם(צילום: EPA)
 

 

עו"ד ג'ורג' שחאדה, המייצג אף הוא את העציר, הוסיף כי "אנחנו עדיין לא יודעים על מה הוא נעצר, והוא אמר שאם לא רוצים לשחרר אותו, אז לפחות שיגישו נגדו כתב אישום, כדי שיידע על מה הוא מואשם. אולי כתב האישום יאפשר לו להחליט על הפסקת שביתת הרעב".

 

בתוך כך, הבהירו גורמים ביטחוניים כי מעצרו של עדנאן נחוץ באופן חד-משמעי לסיכול פעולות טרור נגד ישראל. במערכת הביטחון הדגישו כי החשדות נגדו עוסקים בפעילות טרור שהתבטאה, בין היתר, בהשתתפות באגודות של הג'יהאד האיסלאמי, בקשר רציף עם הארגון בסוריה וכן בהעברות כספים למטרות טרור.

 

בעבר כבר הורשע עדנאן בפעילות טרור וריצה תקופות מעצר. הוא אף שבת רעב כשנעצר לחקירה על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. "הוא בהכרה, מתקשר, מוזן לתוך הוורידים, ומצבו יציב", הסביר גורם ביטחוני.

 

תמונתו של עדנאן בהפגנת תמיכה, היום בעזה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תמונתו של עדנאן בהפגנת תמיכה, היום בעזה(צילום: EPA)
 

לדברי עו"ד אילן כץ, סגן הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר, ומי שכיהן כנשיא בתי הדין הצבאיים ביהודה, שומרון ועזה, "מעצרים מנהליים סיכלו ומסכלים טרור באופן חד משמעי, הם לא עונש". לדבריו, "מעת לעת תקופת המעצר המנהלית משתנה, ולרוב נמשכת מספר חודשים עד חצי שנה. זהו מעצר שמוציא מפקד הפיקוד תחת בקרה שיפוטית של בית הדין הצבאי, ששומע את טענות סנגור העציר, ואת נציג השב"כ בנפרד, במעמד צד אחד. ברוב המכריע - השופט הצבאי מקבל את עמדת השב"כ ומאשר את הצווים".

 

כץ הסביר ל-ynet כי עצור מנהלי עשוי לשבת חודשים ארוכים בכלא מבלי שנחקר אפילו פעם אחת, או מבלי שיידע על מה

הוא נעצר. "היו מקרים של עצירים שישבו 3-4 שנים מבלי שהואשמו. במשפט רגיל אתה מואשם בעבירה שעשית, ומעצר מנהלי נועד למנוע עבירה שתעשה".

 

לדברי כץ, "הראיות לפעילות הטרור שהמעצר יסכל נבחנות על ידי השופט ובהתאם להן מאושר הצו. על מנת להחמיר, כדי לאשר צו מנהלי, מחויב נציג השב"כ להראות שלפחות שני מקורות מהימנים ונפרדים הצביעו על הראיות. חשוב לבצע פרוטוקול של דיון כזה, על מנת לבסס את מהימנות ההליך למקרה של עתירה לבג"ץ", הדגיש.

 

בהכנת הכתבה השתתף חסן שעלאן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חאדר עדנאן
צילום: AFP
"מעצר מנהלי זה לא עונש". עו"ד אילן כץ
צילום: רועי עידן
מומלצים